fbpx

5 spôsobov, ako začať šetriť životné prostredie

šetrime životné prostredie5 spôsobov, ako začať šetriť životné prostredie

Prírode dávame svojim ľahostajným prístupom poriadne zabrať. O potrebe šetriť životné prostredie sa hovorí stále častejšie a naliehavejšie. Životné prostredie môžete šetriť aj vy. Nemusíte robiť veľké veci. Urobte drobné zmeny v činnostiach, na ktoré ste zvyknutí. Keď to začneme robiť viacerí, dočkáme sa pozitívneho výsledku. Prezradíme vám 5 spôsobov, s ktorými môže šetriť životné prostredie každý.

1; Oblečenie, ktoré vynosíte

Nekupujte oblečenie len preto, že sa vám páči. Nakupujte preto, že ho skutočne potrebujete. Pánske tričká s dlhým rukávom vynosíte na jar, na jeseň, aj v zime. Využijete ich ako samostatnú vrstvu oblečenia, ale oblečiete ich aj pod mikinu či sveter. Keď neviete čo na seba, siahnite po čiernom alebo bielom tričku. Je to klasika, ktorou nikdy nič nepokazíte. Tento univerzálny kúsok využijete v kombinácii s elegantným, ležérnym, aj športovým oblečením.

Investujte do kvalitných materiálov a tričko vám vydrží naozaj dlho. Zamerajte sa na veci, ktoré môžete navzájom kombinovať. Máte istotu, že ich vynosíte a zistíte, že nepotrebujete ku každým nohaviciam iné tričko. Dámske mikiny GAP sú z rovnakého súdka. Sú pohodlné, nadčasové a príjemne vás zahrejú v zime aj v lete. Prejavte svoju individualitu a vyberte si motív, ktorý vás vystihuje najlepšie.

2; Neplytvajte zdrojmi, ktoré príroda ponúka

Šetrite životné prostredie. Svetlá nemusia svietiť v celom dome. Keď opustíte izbu, zhasnite. Stále. Prázdna izba svetlo nepotrebuje. Nenechajte tiecť vodu z vodovodu, kým si umývate zuby. Neplytvajte. Vodu, ktorú takto vypustíte už nevyužijete. Tvrdenie, že čistota je pol života stále platí. Väčšina z nás sa sprchuje každý deň. To je v poriadku. Obmedzte čas sprchovania na minimum. Stáť pod sprchou pol hodiny je síce príjemné, ale voda je drahá. A to nielen čo sa financií týka. Na polievanie záhrady si nazbierajte dažďovú vodu. Pre rastliny je oveľa prirodzenejšia a výživnejšia. Miesto na zbernú nádobu na vodu na záhrade určite nájdete. Nakoniec to bude jednoduchšie, ako prenášať vodu z centrálneho vodovou v krhle cez celú záhradu.

3; Teplo áno, ale nie príliš

Domácnosti zbytočne neprekurujte. V krátkych nohaviciach a tričku v zime po dome chodiť nemusíte. Oblečte sa. Vytiahnite zo skrine teplaky a mikinu. Krátke nohavice patria k letu. Vzduch v izbe bude príjemnejší a vy sa tiež budete cítiť lepšie. Miestnosti, v ktorých netrávite veľa času temperujte.

4; Ochrana životného prostredia ako životný štýl

Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty. Dozviete sa informácie, ktoré vám možno unikli. Nečítame a nepozeráme všetci všetko. Nedá sa to. Podeľte sa o informácie, ktoré zaujali vás, vymeňte si skúsenosti. Nikdy neviete, koho inšpirujete a kto inšpiruje vás. Šetrné pristupovanie k životnému prostrediu je životný štýl, ktorý sa odráža vo všetkých rovinách života. Obliekanie, upratovanie, nakupovanie, drogéria a kozmetika, stravovanie, preprava. Bez auta si dnes život nedokážeme predstaviť, ale keď je vonku teplejšie, obmedzte jeho používanie na minimum. Do práce sa dostanete aj inak. Elektrické skútre šetria prírodu a bez problémov vás dopravia tam, kde potrebujete.

5; Recyklujte všetko, čo sa dá

Predtým, ako niečo vyhodíte porozmýšľajte, či sa to nedá ešte na niečo využiť. Keď zistíte, že to naozaj nepotrebujete, posuňte to niekomu inému. Nábytok premaľujte, vymeňte kovanie a úchopy a hneď bude vyzerať inak. Jednofarebnú mikinu, ktorá sa vám prestala páčiť doplňte nejakou zaujímavou aplikáciou. Získate originálny kúsok, ktorý v žiadnom obchode nenájdete. Porozmýšľajte, ktoré veci, čo doma máte si zaslúžia druhú šancu a tvorte. 

 -Infoservis-

Foto: Unsplash.com

Mohlo by vás zaujímať