Viktor Kalman: Nový Zéland je raj pre dobrodruhov

Viktor Kalman: Nový Zéland je raj pre dobrodruhov

Žiť a cestovať na Novom Zélande je ako ocitnúť sa v strede filmu, alebo vstúpiť a prechádzať sa vo vnútri krajinomaľby.  Dych vyrážajúce miesta a prírodné javy a nesmierne množstvo extrémnych športov. Keď som sa rozhodol vycestovať na Nový Zéland, vedel som o tejto krajine veľmi málo. Vysoká životná úroveň, krásna príroda, britská kolónia a domov bungee jumpingu. Mojim hlavným cieľom bolo naučiť sa anglicky a taktiež precestovať čo najväčšiu časť ostrovov.

Multikultúrny Auckland

Môj pobyt začal v najväčšom meste Auckland, ktorý leží na severnom ostrove. Počtom obyvateľov sa rovná Viedni alebo Budapešti, ale inak sa tieto mestá nedajú porovnať. Možno aj preto, že tu ľudia žijú v mestských častiach v rodinných domoch a v centre mesta nájdete iba zopár apartmánov (panelákov). Alebo preto, že tu žije veľké množstvo ľudí, ktorí emigrovali z Ázie, z blízkych ostrovných štátov alebo z ostatných časti sveta. Auckland je multinárodné mesto.

Čaro severného ostrova

Moje prvé výlety smerovali na západ od Aucklandu. Asi jednu hodinu autom sú pláže Piha a Muriwai, ktoré ma očarili čiernym pieskom, obrovskými skalami a zeleňou. Ideálne miesto pre surfovanie, turistiku a oddych. Aj preto sem každý víkend cestuje veľa ľudí. O obyvateľoch Nového Zélandu treba vedieť, že milujú turistiku, cestovanie, oddych a aktívny životný štýl. O ľuďoch z Ázie zase vieme, že milujú cestovanie a obrovské fotoaparáty. Presne táto kombinácia sa odzrkadľovala na každom mieste, ktoré som navštívil.

Kultúra Maoriov

Môj ďalší výlet bol takmer tri hodiny od Aucklandu. Turistami veľmi vyhľadávané miesto Rotorua je známe predovšetkým kalderou vulkanického pôvodu s rovnakým menom, nespočetným množstvom gejzírov, jazier s termálnou vodou a vybuchujúcich bahenných jazierok. Práve tu sa nachádza najviac Maorijských osád. Maoriovia sú pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu a ich kultúra návštevníkov sprevádza od letiska cez všetky múzeá a pamätihodnosti.

Rotorua

Rotorua a okolie neviem k ničomu prirovnať, lebo som sa ešte s ničím podobným nestretol. Je menšou povinnosťou ho navštíviť pre každého, kto sa vyberie na Nový Zéland. Silný zápach „pokazených vajec“ je dôsledkom prehrievania spodných vôd magmou, ale inak na tomto mieste nie je nič „pokazené“. Moja návšteva sa neobišla bez prechádzky po brehu jazera sopečného pôvodu a parku Kuirau s termálnym jazerom. Vyskúšal som aj cestu lanovkou na skvelú večeru v Aorangi Peak reštaurácií a párkrát som sa spustil na Luge – zábavnom, malom a rýchlom aute podobnom motokáre.

Geotermálny park Wai-O-Tapu

Wai-O-Tapu je najfarebnejší a najrozmanitejší park svojho druhu vôbec – vybuchujúce gejzíry, obrovské krátery, jazerá s variacou sa vodou, bahnové jazerá, ktoré hrali pestrými farbami. Voda na povrchu najväčšieho kráteru tejto oblasti, Šampanské jazero, dosahuje až 74°C. Prechádzka po parku aj s návštevou gejzíru Lady Knox trvá približne dve a pol hodiny. Bohužiaľ kúpanie v horúcich jazerách, ktorých je tu nespočetne, nám prekazilo počasie. Namiesto neho sme pred návratom do Aucklandu zmokli v lese Redwood so stromami staršími ako 117 rokov.

Cape Reinga

Prvá zástavka po ceste na najsevernejší výbežok ostrova, Cape Reinga, bola mesto Paihia v centre Bay of Islands. Bay of Islands sa skladá zo 144 menších a väčších ostrovov, ktoré majú piesočné pláže a skalnaté pobrežia, ale prevažne sú plné zelene. Raj pre potápačov, kajakárov a dobrodruhov. Ľutujem, že som kvôli limitovanému času nestihol cestu loďou za delfínmi, ale aspoň sme sa vybrali na trojhodinové veslovanie z Paihia k vodopádu Hururu.

Ráno sme pokračovali v ceste. Zeleň a pasienky sa odrazu zmenili na obrovské pieskové duny ako v púšti. Miestami som neveril vlastným očiam a nechápal ako to je vôbec možné na večne daždivom ostrove. Bolo by hriechom neprenajať dosku alebo boby a nespustiť sa dole z obrovských dún. Každý výstup hlbokým pieskom je síce veľmi namáhavý, no za tú zábavu to rozhodne stojí. Treba si však dať veľký pozor na silné slnko. Stačí pol hodinka pri 20°C na slnku a budete vyzerať ako čili paprička.

Z Aucklandu do Cape Reinga to priamou cestou trvá päť a pol hodiny. Po dlhej ceste prídete na miesto, kde na prvý pohľad nič nie je. Opak je však pravdou. Okrem piesočných dún a 88 km dlhej pláže, kde si môžete vyskúšať schopnosti vášho auta, sa tu nachádza aj veľa krásnych a nedotknutých pláží, rôzne dlhé turistické trasy a nekonečno nádherných výhľadov.

Viktor Kalman

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať