Tipy, vďaka ktorým zvládnete vyriešiť konflikt bez jedinej chyby

Tipy, vďaka ktorým zvládnete vyriešiť konflikt bez jedinej chybyTipy, vďaka ktorým zvládnete vyriešiť konflikt bez jedinej chyby

Konflikty môžu vzniknúť kdekoľvek a kedykoľvek. Niekedy sa prejavia až po dlhšom čase, inokedy hádka vznikne náhle. Nespokojnosti predchádzajú rozdielne pohľady a názory, protichodné priority, túžby a ciele, či dokonca nedorozumenia, ktoré môžu vzniknúť z chybnej komunikácie.

Čím sú ľudia rozdielnejší, tým ľahšie konflikty vznikajú. Dobré zručnosti v oblasti zvládania takýchto situácií sú preto veľmi dôležité. Preto, bez ohľadu na to, či sú dôvodom konfliktu osobné antipatie alebo vymáhanie veľkých pohľadávok, mali by ste sa naučiť v takejto situácii adekvátne správať. Dosiahnete tým to, aby sa existujúce spory a situácie vyriešili čo najlepším možným spôsobom a bez negatívnych dopadov.

Ako na to?

Prijmite konflikt

Dochádza vo vašej práci k častým konfliktom a treba ich riešiť? Odvracať pohľad, ignorovať a dúfať, že to samo prejde, vám nepomôže. Keď si uvedomíte, že konflikt je nevyhnutný, ďalším krokom je zamerať sa na získanie správnych odpovedí namiesto toho, aby ste sa im vyhýbali.

Je dôležité si uvedomiť, že konflikt nemusí byť trvalým problémom. Ľudia, ktorí sa vyhýbajú konfliktom, sa v prípade vzniknutého sporu často obávajú zničenia vzťahov, čo vždy neplatí. Konštruktívne vedenie konfliktu založené na faktoch aj z dôležitého pracovného práva smeruje k pravému opaku.

Analyzujte situáciu

Aby bolo možné konfliktom a nebezpečným situáciám v práci predchádzať, je dobré dodržiavať nielen zásady pracovného práva, ale aj platné ISO 45001 normy. Bezpečnosť predsa eliminuje vznik konfliktov tiež.

Ak už problém vznikol, pre lepšiu schopnosť jeho riešenia by ste sa mali zamyslieť nad súčasnou situáciou a poznať dôležité fakty. O čo vlastne v konflikte ide? Je za tým niečo úplne iné? Prečo sa hádate a ako k tejto nezhode došlo?

To všetko a iné vám umožní lepšie posúdiť situáciu a cielenejšie na ňu reagovať. Ak napríklad pochopíte, čo je za aktuálnym konfliktom, môžete reagovať a dostať sa ku koreňu problému oveľa ľahšie.

Zostaňte priateľskí a zachovajte pokoj

Zdanlivo triviálny tip, ktorý je v praxi pre mnohých len veľmi ťažko realizovateľný. Schopnosť riešiť konflikty znamená konštruktívne riešiť spory. Ak sa rozčúlite alebo dokonca urazíte svoj náprotivok, môžete si byť istí, že to situáciu nerieši, ale zhoršuje. Správať sa v konflikte slušne a vecne si vyžaduje sebakontrolu a často obrovský talent. Pokiaľ ale uspejete, vaše konflikty budú úplne iné ako doteraz.

Vžite sa do kože toho druhého

V hádkach je každý presvedčený, že jeho názor je jediný pravdivý a ten druhý sa úplne mýli. Takýto postoj k riešeniu konfliktov neprispieva. Pokúste sa získať uhol pohľadu druhého človeka a pochopiť ho. To často pomáha zmierniť konflikt a často ho aj úplne ukončiť.

Pracujte na svojom sebavedomí

Sebadôvera je dôležitým predpokladom riešenia konfliktov. Musíte byť ochotní postaviť sa za seba a zvládnuť napätú atmosféru bez toho, aby ste sa vzdali alebo o sebe pochybovali. Ak vám chýba sebavedomie, ste príliš závislý na súhlase druhých a neodvažujete sa viesť konflikt, zo strachu z odmietnutia sa držíte späť a so všetkými súhlasíte, nikdy konflikt bez následkov a dopadov nevyriešite. Tak na tieto body pri najbližšej vypätej situácii myslite a zvládnete ich ľahšie.

Zdroj obrázka: Antonio Guillem/Shutterstock.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať