fbpx
Salsa je vzpruhou pre telo i ducha. Viete tancovať?

Salsa je vzpruhou pre telo i ducha. Viete tancovať?

Tak napríklad salsu. Ťažká otázka? V zahraničí je bežné, že tancu prepadnú ľudia aj v pokročilom veku. A veru aj salse. Na Slovensku sa výučbe tohto druhu tanca venuje Norika Majidi, ktorá pred 17-timi rokmi v Bratislave založila kurzy salsy pod značkou Salsa by Norika a postupne vybudovala najväčšiu tanečnú školu na Slovensku s 14-členným inštruktorským tímom. Dnes robí okolo 34 kurzov v týždni. Okrem salsy ide aj o iné tanečné štýly (bachata, kizomba, rueda de casino) v ich vlastnom tanečnom klube. Kurzy vedú aj v Dunajskej Strede, organizujú pravidelné víkendové tematické párty a víkendové tanečné pobyty v Tatrách. Noriku sme zobrali na kus reči. A nielen o tanci.

Norika, ako dlho sa venujete tancu?

Ak to počítam od malička tak veľa  rokov:-). Prvú etapu plne obsadil slovensky folklór. Detský súbor Bezáčik, neskôr vysokoškolský súbor Ekonóm a poslednou stanicou bola Lúčnica. Krásne životné obdobie už po oficiálnom ukončení v Lúčnici vystriedal postupne celkom odlišný tanečný žáner SALSA! Táto ma celkom pohltila, až sa mi moja vášeň stala profesiou.

Čo vám tanec dáva osobne?

Slobodu, neustály kontakt s priateľmi, známymi, novými ľuďmi a v neposlednom rade kopec zážitkov.

Vediete kurzy salsy a máte široký tím spolupracovníkov. Je o salsu záujem?

Áno, celý môj team tvoria úžasní ľudia a aj kvalitní inštruktori. Záujem je naozaj veľký a neutíchajúci:-). Veľmi sa z toho tešíme. Salsa je tanec pre každého v akomkoľvek veku. Pozor! Nieje to fráza. Niektoré tanečné štýly sú proste veľmi náročné pre ľudí, ktorí nikdy netancovali. Salsa do tejto kategórie rozhodne nepatrí.

Kto sú vaši klienti?

Vyspelí a príjemní ľudia z rôznych profesii (IT -čkári, lekári, učiteľky, podnikatielia, bankový sektor atď…)

Všimla som si, že na fotografiách je u účastníkov rôznorodosť veku. Dá sa tancu skutočne naučiť? Aj keď človek nemá v sebe rytmus?

Áno samozrejme, naši kurzisti sú priamym dôkazom toho, že salsu môže tancovať naozaj každý:-). Samozrejme, že je potrebné tancu venovať čas. Ďalším dôležitým aspektom je aj trpezlivosť. Nikto učený z neba napadol – platí to aj o tanci, salsu nevynímajúc.

Máte aj vtipnú príhodu z kurzu?

Príhod je veľa. Spomeniem jednu z dávnejšieho obdobia. Jeden muž išiel celý prvý kurz vždy opačnou nohou, akou sme všetkým vysvetľovali. Počas kurzu som ho s úsmevom dvakrát upozornila osobne, že sa mu  bude oveľa ľahšie tancovať, ak začne vždy ľavou nohou. On ma však stále presviedčal, že veď to tak aj robí! Na konci kurzu sa prišiel ospravedlniť, že som mala pravdu. Po kurze zdvihol ruky hore a zistil, že ľavá ruka je vlastne pravá:-). Jednoducho nevedel určiť správnu stranu nôh, keď tancoval:-)

Pri tanci vychádzajú na povrch emócie…

Emócie k tancu patria, to je jasné. Môžu byť rôzneho charakteru. Účastníci kurzu sa zamilujú do niektorej skladby, alebo do niekoho…zároveň sa môžu aj viac hnevať, že im niečo nejde. Nuž a za tie roky sa niektorí stali aj životnými partnermi.

Pripravujete nové kurzy či novinky?

Jednou z noviniek je piatkový  kurz, ktorému sme dali názov Salsa Gold 50+ . Je to pre generáciu ľudí kolo 50 rokov. Plus mínus. Mala som často krát otázky typu-“môžeme sa aj my zaradiť s manželom, aj keď máme XY rokov, alebo som sama/sám  bez partnera/partnerky a vo “vyššom veku”. V tomto kurze môžu ľudia odštartovať spoločné základy salsy a zároveň sa zoznámiť. Neskôr sa už osmelení s malou partičkou spolu tancujúcich môžu pohybovať aj na ďalších kurzoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať