fbpx

Na trhu vládne buď chamtivosť alebo strach… Ako si zachovať chladnú hlavu, keď padá akciový trh?

padá akciový trhAko si zachovať chladnú hlavu, keď padá akciový trh?

Akciový trh či obchodovanie s kryptomenami je záležitosť dopytu a ponuky. Ak je vysoký dopyt po akciách, akcie sú čoraz drahšie a trh ide hore. Všetci sa radujú a vstupujú do nákupu akcií, pretože už všetci dookola na tom zarábajú, len ja ešte nie.

Z mojej 20-ročnej skúsenosti som si všimol, že ak všetci naokolo vás hovoria, že treba investovať do akcií, že sa dá na tom super zarobiť a že každý na tom zarába, tak je to pre mňa varovný prst, že sme pravdepodobne na vrchole a je čas predávať akcie a zbavovať sa časti akciového portfólia.

Zvyčajne ľudia vstupujú do nákupu akcií, ak ich okolie presvedčí, že je to bezpečné…

Bezpečné preto, že už roky na tom zarábajú všetci dookola a nevidia dôvod, prečo by aj oni nemali na tom zarobiť.

Problém je v tom, že robia nákup na vrchole, a teda nakupujú veľmi drahé akcie. Akonáhle začne klesať dopyt po akciách, tak akciový trh začína klesať, a práve vtedy sa hodnota akcií znižuje. Ľudia majú pocit, že boli oklamaní a boja sa, že prídu o svoje vložené peniaze. Začnú ich vyberať, čo spôsobuje ešte väčší prepad akcií a pokles hodnoty o 10 – 20 %, prípadne aj o 30 – 50 %.

Tieto cykly sa neustále opakujú, pretože na trhu vládne buď chamtivosť, alebo strach.

  • Ak trhy idú hore, vládne chamtivosť, hovorí sa tomu aj býčí trh.
  • Ak trhy idú dole, vládne strach, hovorí sa tomu aj medvedí trh.

To sa neustále opakuje v určitých cykloch. Menšie 10 – 20 % poklesy sa opakujú každé 2 – 4 roky. Väčšie 30 – 50 % poklesy sa opakujú každých 8 – 12 rokov – vtedy sú tieto poklesy označované aj ako recesia (pod pojmom recesia sa spravidla chápe situácia, keď skutočný produkt klesá po dobu najmenej 6 mesiacov po sebe).

V súčasnosti akciové trhy klesajú od januára 2022. To znamená, že od júla 2022 máme oficiálne potvrdenú recesiu.

Akciové trhy ešte môžu klesať niekoľko mesiacov, možno aj rokov, to nikto nevie dopredu predpovedať. Zároveň môžu akciové trhy začať rásť už tento mesiac. A v tom je to kúzlo. Nikto nevie, čo bude. Ak vám niekto predpovedá, čo sa zajtra stane, tak buďte opatrní. Pretože nikto to nevie určiť so stopercentnou istotou.

Ako si teda zachovať chladnú hlavu, keď padá akciový trh?

Mne osobne pomáha niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • investujem dlhodobo, investovanie do akcií je na 10 rokov a viac
  • investujem do veľkých 4 a 5 hviezdičkových akciových fondov a akciových ETF fondov
  • investujem pravidelne, napr. v mesačných intervaloch
  • mám jasný cieľ a časový horizont, ktorého sa držím hlavne v zlých časoch, čiže ak investujem pre deti na štúdium, tak viem, že je to napr. na 20 rokov
  • vyznám sa v ekonomických cykloch, ktoré majú priamy vplyv na vývoj akciového trhu
  • nevyberám peniaze z akciových fondov, aj keď je na trhu strach a panika, naopak, vtedy robím mimoriadne vklady a prikupujem lacné akcie
  • vyberám časť ziskov z akciového portfólia, ak prevláda na trhu chamtivosť

Poznáme 4 ekonomické cykly: rozmach, vrchol, pokles a dno.

Na obrázku vidíte charakteristiky jednotlivých cyklov. Tak schválne, čo myslíte, kde sa dnes nachádzame? Ak v tom nemáte jasno, použite vylučovaciu metódu, čiže vyškrtnite charakteristiku, ktorá sa dnes deje len ojedinele a, naopak, zakrúžkujte si charakteristiku, ktorá sa vám najviac podobá na dnešnú situáciu.

padá akciový trh

Martin Tomčala – Pomáham ľuďom dosiahnuť finančnú nezávislosť. Využívam pri tom bezpečné stratégie. Tiež hľadám a vzdelávam ľudí v oblasti finančných služieb.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Ako žiť v hojnosti? 

Mohlo by vás zaujímať