fbpx

Čo robiť, ak sa vám zhorší zdravotný stav po očkovaní proti Covid 19?

Necelé dva týždne po zaočkovaní zomrela 38-ročná učiteľka
Ilustračný obrázok – zdroj Unsplash

Minister Lengvarský pozastavil očkovanie vakcínou od AstraZeneca, dôvodom je nedávna smrť 47-ročnej ženy

Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) bude kompletizovať odborné stanoviská a podľa toho sa bude rezort rozhodovať. Aktuálne sa AstraZenecou očkujú len ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku očkovania.

Ohľadne smrti 47 ročnej ženy sa minister vyjadril nasledovne:

„Podľa prvotných informácií pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detekovateľná pred očkovaním,“ povedal šéf rezortu.

Čo robiť, ak sa vám zhorší zdravotný stav po očkovaní proti covid 19?

Bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc treba v prípade výskytu týchto komplikácií:

  • dýchavičnosť,
  • bolesti na hrudníku,
  • opuch a bolesť končatín,
  • pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha,
  • neurologické príznaky, ako sú pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané alebo dvojité videnie,
  • krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu.

Intenzita nežiaducich reakcií závisí od zdravotného stavu

Ako pripomína ŠÚKL, výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka. Vplyv má aj to, či ide o prvú alebo druhú dávku.

„Pri tzv. mRNA vakcínach – Comirnaty a COVID-19 Vaccine Moderna boli pozorované častejšie a intenzívnejšie nežiaduce reakcie po druhej dávke vakcíny. Naopak, po vakcíne Vaxzevria boli po druhej dávke v klinických skúšaniach pozorované nežiaduce reakcie menej často a menej intenzívne,“ uviedla Jurkemíková.

Štátny ústav prijíma všetky hlásenia a v prípade potreby dožiada ďalšie informácie od odosielateľa. Počet prijatých hlásení podozrení na nežiaduce účinky závisí od počtu dostupných vakcín, zaočkovaných osôb, dĺžky obdobia používania jednotlivých vakcín a subjektivity odosielateľa hlásenia.

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/bezpenos-liekov/vakciny/vakciny-proti-covid-19/ako-hlasit-podozrenia-na-neziaduce-ucinky-v-suvislosti-s-ockovanim-1

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať