fbpx
Jeden zdroj príjmu je riziko...

Jeden zdroj príjmu je riziko…

Posledné roky sa ľudia na Slovensku nadmerne zadlžovali. Nie je to moja teória, je to podložené štatisticky. Boli sme najrýchlejšie zadlžujúce sa domácnosti v Európe. Na dlhu nie je nič zlé, ak existujú dobré podmienky na zárobok a teda na splácanie dlhu. Problém nastane, ak človek stratí prácu a dlhšie nevie nájsť ďalšiu. Alebo ak príde o časť príjmu, pretože situácia na trhu sa zmení (kríza a iné…)

Ľudia zdá sa, sú nepoučiteľní. Mnohí zabudli na rok 2008, keď nastala finančná kríza a mysleli si, že teraz už bude všetko rásť a rozvíjať sa. Pripomínalo mi to naivnú predstavu niektorých majiteľov firiem, ktorí tlačili na zamestnancov a každý rok, na to, aby ste dostali prémie, vám prihodili o niekoľko percent vyšší plán. Lenže trh nie je nafukovací.

Pamätám si na deň, keď sme si brali hypotéku, ktorú už našťastie máme splatenú. Sedela som v banke a pani mi ponúkala akože výhodnejšie podmienky.  Bola som tehotná a veľmi som ju nevnímala. Tuším som bola práve hladná. Vtedy som totiž bola nonstop hladná a musela som sa ovládať. Keď už mi padala hladina cukru, tak po asi 20 minútach som jej povedala.

„Keď pôjdete dnes domov z práce, všimnite si prosím ten strom oproti banke. Je už starý. Aj keď by tu bol ďalších 100 rokov, tak jeho koruna neporastie do neba. A ak by sme ho vykopali tak zistíme, že ani korene nerastú až do pekla. A takto to je v živote so všetkým. Neprosím si fix na 5 rokov.“

Dobre som vtedy urobila, pretože situácia na trhu sa otočila a mne na konci hrozilo, že mi pomaly začnú platiť (mali sme totiž ešte aj štátny príspevok 2,5%, ktorý sa odpočítaval..)

Kríza, ktorá prišla práve teraz v roku 2020 sa dala očakávať. Dlho sa o nej rozprávalo. Ale mnohí si asi mysleli, že možno nepríde. Mysleli si, že strom porastie až do neba. Možno až k nebeskej bráne, ak nejaká existuje. Nevytvárali  si rezervu a štátna podpora je malá. Možno ste aj vy v podobnej situácii a:

  • Hrozí, že prídete o prácu?
  •  Z toho potom hrozí, že nebudete mať ako platiť svoje dlhy?
  • Je pravdepodobné, že prídete o váš dom alebo byt?

Neželám vám, aby sa vám to stalo. Iba dávam podnet k zamysleniu, že keď sa cítite neisto a viete, že vám hrozí blbá doba, urobte si cvičenie. Okamžite zrevidujte, čo všetko máte, aké sú vaše náklady, čoho sa viete zbaviť, čo viete speňažiť a najdôležitejšie, aké sú vaše možnosti ďalšieho príjmu mimo zamestnanie.

Kde si zabezpečiť ďalší príjem?

Každý z nás vie niečo iné. Áno, je to práca navyše a vy ste si už zvykli na life&balans. Súčasťou balansu však môže byť práve to, že budete mať rezervu a tá vás dá aktuálne do oveľa väčšej pohody, ako výlet do Ríma (to sa – možno aj našťastie nedá práve zrealizovať), kde by ste si išli spraviť rýchlu selfie s kapučínom v ruke. Takže čo viete robiť?

Možno môžete doučovať deti matematiku za 15€ na hodinu a budete to robiť každý piatok a sobotu po 4 hodiny – viete si tak privyrobiť 260€ mesačne. Možno to pokryje vašu hypotéku, ak by bolo najhoršie.

Možno viete písať pekné články – dajte si inzerát napríklad na www.jaspravim.sk a vo voľnom čase môžete písať článok o 1800 znakoch za 30€. 10 článkov mesačne a máte 300€.

Možno viete robiť Hand Made výrobky, ktoré môžete speňažiť. Mám kamarátku, ktorá si na materskej vie privyrobiť okolo 300€ mesačne. Keď dieťa spí, tak namiesto scrolovania Instagramu štrikuje.

Nepoznáme sa. Neviem, čo viete. K čomu máte vzťah?

Ja som napríklad aj lektor SBA. Nie je to bohvieako platené, ale som. Keď prišla KORONA, tak to bol pomaly jediný spôsob, ako som vedela prísť k zákazkám. To, že som bola zvyknutá zarábať viac a na inom, to nikoho nezaujíma. Moje lektorovanie ma podržalo lepšie, ako štátna podpora pre jednoosobovú firmu, na ktorú som aj tak nemala nárok, pretože mám podiely aj v iných firmách.

Postaraj sa človeče a aj Pán Boh ti pomôže.

Nikdy nebuďte pyšní a diverzifikujte. Pretože diverzifikácia nepatrí iba do rozkladania rizika pri investovaní, ale, ako vidíte aj pri rozkladaní rizika pri zarábaní.

Keď som mala 7 rokov, tak som ešte nedostávala vreckové. Vtedy to tuším ani nebolo. Ale mala som silnú túžbu mať vlastné peniaze a potom si za ne kúpiť to, čo som chcela.

Chodila som s babkou na trh a vždy mi dala zopár peňazí. Províziu. Takto som si tvorila základ.  Potom jedného dňa, ani neviem, čo mi to napadlo, som sa postavila pred dom a na dlhé fošne, ktoré čakali ako materiál na stavbu domu som naskladala kamene. Z kuchyne som zobrala kus slaniny a kamene som natrela. Leskli sa ako drahokamy. Každý, kto išiel okolo si musel kúpiť jeden kameň. No musel…nemusel, ale môj štýl predaja a môj úhrančivý pohľad bol neodolateľný. A k tomu moje ráčkovanie.

Bavilo ma to. A dodnes ma predaj baví. Každý, čo šiel okolo si kameň kúpil. Za korunu som to dávala. Teda predávala.

Potom išiel otec domov z práce a keď to zbadal, skoro ma vytrieskal.

„Čo to robíš? Nehanbíš sa? Budú nás všetci ohovárať, že žobreš?“

Zastala sa ma suseda Anka, ktorá práve vyšla von, lebo cez okno pozerala čo robím a niesla korunu aby si kúpila kameň.

„Jožo nechaj ju, veď s tým mala robotu. Celý deň tu sedela a leštila tie kamene.“

Bum, bác. Aleluja. Otec hodil rukou a zašiel do dvora.

Už ako dieťa som diverzifikovala. A potom aj neskôr v živote som robila viacero vecí naraz. Pracovala na viacerých projektoch. Raz išlo niečo, inokedy všetko a potom zase len niečo. Preto je dobré si premyslieť, či aj vy nemôžete diverzifikovať. Či neexistujú oblasti, kde by ste si vedeli zarobiť a získať nové zručnosti.

Pretože nikdy neviete, kedy sa vám môžu zísť. A stanú sa možno vašou hlavnou obživou.

Martina Valachová

Mohlo by sa vám páčiť…

Čo sa vyplatí zmeniť, keď táto kríza uplynie?

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová