Čo zmeniť, keď táto kríza pominie. Marek Zajac

Čo sa vyplatí zmeniť, keď táto kríza uplynie?

Všade sa vraví, na čo musia byť štáty pripravené, aby vedeli čeliť takejto situácii. Ako sa však máme pripraviť my, keď sa nechceme spoliehať na náhodu?

Nejde však o rúška, či zásoby jedla v komore. Ide o väčší problém, do ktorého sa väčšina ľudí dostala- peniaze.

Vždy, keď sa vyskytne v našom živote nejaký problém, naša hlava okamžite spúšťa alarm a kričí: „čo budeme robiť?“

A práve v tedy sa deje u každého z nás iba jedna z týchto troch vecí.  Je to buď ustrnutie, útek, alebo útok. Sú to reakcie, ktoré sa v našich predkoch vyvinuli pred tisícročiami a dodnes tak reagujeme. Aj v tejto kríze, keď vypukla, poniektorí zostali paralyzovaní, poprípade sa dostali až do paniky, či zúfalstva. Je to reakcia, ktorá je najhoršia, pred 10 000 rokmi by to pri napadnutí, či živelnej pohrome znamenalo istú smrť.

O trochu lepšie je, keď sa chceme zachrániť a utečieme od problému, bohužiaľ to rieši iba okamžitú situáciu.

Dnes si však povieme, ako a prečo sa ľudstvo dostalo z nebezpečnej „džungle“, do bezpečného sveta technológií a sociálneho zabezpečenia a taktiež aj, ako to súvisí s krízou. Bol to útok, ktorý hlava našich životaschopných predkov zavelila. Útok znamenalo nabrať odvahu, silu a ísť do akcie, nedovoliť, aby som sa stal obeťou situácie. Znamenalo to okamžite vyriešiť situáciu a urobiť opatrenia, aby som sa do nej už nedostal.

A ak áno, aby som bol na ňu pripravený a mohol ju zvládnuť lepšie. Preto dnes nežijeme v džungli a máme vymoženosti dnešného sveta, celý vývoj bol zjednodušene povedané len riešením nepriaznivej situácie a hľadaním riešení, ako žiť lepšie a bezpečnejšie.

Ako sa ma to však týka v tejto situácii?

Veľmi konkrétne. My ľudia sme prestali byť aktívnymi lovcami a stali sa z nás čakatelia. Moderná doba, bezpečné prostredie, sociálne opatrenia, dávky, podpora v nezamestnanosti… Toto všetko nám vzalo potrebu snažiť sa o seba postarať. Nepremýšľame nad budúcnosťou, nesnažíme sa byť silní, čakáme, že keď bude zle, niekto sa už o nás postará.

Problém je, že nie vždy sa to stane a odmietame prevziať zodpovednosť sami nad vlastným životom a osudom. Je totiž veľmi pohodlné myslieť iba na to, aby som mal kde chodiť do práce a inak sa o nič nestarať, veď sa postará vláda. Myslíme na dnešok, nie však na zajtrajšok.

To, čo väčšinu asi najviac dobehlo, je finančná nestabilita. Už v minulosti som nebol schopný pochopiť, ako mnohí ľudia dokážu byť spokojní, ak zarobia presne to, čo minú. Ak by takto zmýšľali naši predkovia a zasadili by iba toľko obilia, čo spotrebujú, umreli by hladom. Vždy sú totiž nepredvídateľné okolnosti, ako sucho, či kobylky, čiže uspokojiť sa je v skutočnosti proti logike. Nehovoriac o tom, že je dobré mať obilie aj na starobu, alebo na chorobu, keď nie som schopný pracovať.

Taktiež pre blízkych, ak by potrebovali vypomôcť. Dnes sme sa však nechali ohlúpnuť falošnou istotou, že to urobí niekto za nás.

Ako z toho von? Čo sa vyplatí zmeniť, keď táto kríza uplynie?

Je potrebné prevziať zodpovednosť za vlastný život a už sa nikdy na nikoho a na nič nespoliehať. Ku finančnej slobode potrebujeme dva momenty. Prvým je nadbytok peňazí, proste bojovať o nadštandardný prísun financií, druhým je viac zdrojov príjmu. Neexistuje nič lepšie na finančné sebavedomie, ako je viac príjmov. A platí to aj naopak, je ekonomickou  samovraždou byť závislým na jednom zdroji, pretože ten rozhoduje o mojom živote. Keď vypadne, vlastne bojujem o holé prežitie.

Možno som teraz niekomu zdvihol adrenalín a pýta sa, ako sa má snažiť o nadštandardný príjem, keď výplata nepustí. Skúste si teda položiť otázku: Čo som za posledný rok urobil preto, aby som zarobil viac peňazí?

V každom prípade, ustrnutie ani útek vám v krízovej situácii život nezachránia. Táto kríza nám priniesla poznatok, že už sa nemôžeme spoliehať na jeden príjem, obzvlášť, ak nám z neho nezostáva každý mesiac dobrá úspora.

Riešením teda je mať v budúcnosti takú prácu a príjem, z ktorého bude zostávať úspora a ideálne je mať príjmov viac. Preto nečakajte, ako sa veci udejú samé ale zaútočte.

Marek Zajac

Fb: https://www.facebook.com/pg/dobrevztahy/about/?ref=page_internal

alebo  @dobrevztahy

Autor je poradca v oblasti medziľudských vzťahov a osobného rozvoja. Pomáha riešiť vzťahové problémy a o.i. aj kariérnu stagnáciu.

 

Mohlo by vás zaujímať…

Ivana Molnárová, CEO Profesia: Sme mimo bežnej rutiny, ale môžeme veci zmeniť

Učím sa žiť PRÍTOMNÝ OKAMIH. Žitie V PRIJATÍ TU A TERAZ.

Mohlo by vás zaujímať