Kontrabasista, multiinštrumentalista, ale aj organizátor hudobných podujatí. Propagátor, umelecký vedúci, manažér, producent. Vydavateľ, dramaturg, ale i básnik. Ján Krigovský je fenomenálny hudobník, ktorého poznajú v mnohých kútoch sveta. Dal dovedna niekoľko hudobných zoskupení a venuje sa aj mládeži. Dobré treba šíriť. A preto sme si povedali, že bude fajn, ak nám formou rozhovoru Janko predstaví jeho aktivity a plány. Tiež nás zaujímali jeho projekty. Vážna hudba nie je mainstream. Napriek tomu budeme radi, ak vás rozhovor inšpiruje. Napríklad aj k zakúpeniu CD, alebo k podpore aktivít niektorého z Jankových projektov.
Janko, kedy ste sa začali venovať hudbe a hre na sláčikové nástroje?
Od detstva. V princípe odvtedy, ako mi rodičia kúpili prvé husličky. Mal som vtedy päť rokov.
Mali ste muzicírovanie v rodine?
Ani nie. Čo si ja pamätám, moji rodičia si so mnou iba tak spievali a po krátkom čase, odkedy som začal hrať na husle sa postupne pridávali a zistili, že vlastne môžu spievať spolu, keď hrám na husle. Boli to najmä ľudové piesne, ktoré napokon spojili našu rodinu s láskou k hudbe.
To, že som chcel hrať na husliach, som si vymyslel sám. Strašne sa mi to páčilo. Do dnešného dňa sú u mňa z hudobných nástrojov na prvom mieste. Obaja rodičia ma veľmi podporovali, keď zistili, že akýsi talent na to mám.
Vaše hudobné zoskupenia cestujú po svete. Kde všade ste už svojou hudbou zavítali? Resp., možno takto. Kde ste ešte neboli?
Mojimi zoskupeniami na Slovensku sú Alea/18r/, Collegium Wartberg/6.r/, Collegium Wartberg Young/5r./ a BassBand/5r./
Nakoľko všetky tieto zoskupenia sú na slovenskej scéne pomerne nováčikmi a fungujú bez profesionálneho managementu, sú koncertne činné len sporadicky. Napriek tomu dosiahli v krátkom časovom horizonte veľa úspechov. Tak napríklad Collegium Wartberg už účinkovalo v Konzerthaus Viedeň, Brucknerhaus Linz, v Slovenskej filharmónii. V štátoch Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Česko, USA a iné.
S Collegiom sme nahrali už 5 CD nosičov, so zoskupením BassBand dve a rovnako tak i s Alea.
Popritom vznikli dve občianske združenia, ktoré sídlia v Senci. Okrem Collegia je tu celoslovenský kontrabasový klub Slovak Double Bass Club/SDBC/. SDBC má aj svoju vlastnú produkciu nôt a CD.
Vediete k hudbe aj Vaše deti?
Samozrejme! Čo iné im ja môžem odovzdať a zanechať? Vieru v Boha a lásku k hudbe.
Keď sa stretnete doma ako rodina, zvyknete si spolu zahrať?
Spontánneho hrania je menej. Moje „baby“ cvičia na rôzne hudobné nástroje. Spoločne ale spievame. Často v aute. Je to náš starý zvyk. Keď boli dievčatá malé, tak sme ich na cestách spevom uspávali. Niekedy to trvalo aj hodiny.
Povedzte nám niečo o vedení mladých ľudí k hudbe- Collegium Wartberg Young.
V Senci som spozoroval dostatok talentov, ktoré nemali odvahu alebo príležitosť si spoločne zamuzicírovať. Boli to chlapci a dievčatá z kruhov mojich detí. Začalo to v roku 2012 najprv tancom pod značkou Collegium Wartberg Dance Company v spolupráci s Ars Antiqua Austria. Po rokoch sa to vyvinulo do štádia, že sme spevom, tancom a hrou v orchestri absolvovali Tour USA aj s BassBand v roku 2015. Každoročne absolvujeme 2-4 koncerty. Necvičíme pravidelne, ale nárazovo. Čiže dva dni pred koncertom. Tak, ako to robia profesionáli na voľnej nohe. Raz v roku si pozývame známy hudobnícky rod zo Slovenska na hosťovanie.
Nedávno ste vydali CD, ktoré má vianočnú tematiku.
Áno. Je tu zachytená koncertná činnosť za 5.rokov našej existencie. Sú to záznamy z „Live“ koncertov v Senci. Vzácne to je práve pre autentickosť. Možno vás pri počúvaní prekvapí, že naši „amatéri“, mladí seneckí umelci, až tak dobre hrajú. Keď som púšťal CD mojím kolegom neverili, že to hrajú naše deti zo Senca.
Nájdu sa v dnešnej dobe podporovatelia podobných projektov?
Začiatky sú vždy ťažké. Spomeniem aspoň dva významné, ktoré boli za posledných 5.rokov podporené.
-USA Tour 2015
-CD CWY (Collegium Wartberg Young) 2018 – tu nás po prvý krát podporili seneckí podnikatelia a sympatizanti. Takže svitá na lepšie časy pre kultúru.
Dá sa vaše Cd aj zakúpiť?
Ak hovoríme o CD Collegium Wartberg Young, tak nie. CD je oficiálne nepredajné, ale je možné dať zaň ľubovoľný finančný dar na podporu našim aktivitám.
Ostatné CD sa samozrejme kúpiť dajú.
Collegium Wartberg:
–Klavírne kvintetá –Schubert,Hummel,Didi 2015
Karvay, Podhoranský, Bourová, Cáhová, Krigovský
–4.storočia kontrabasu na Slovensku-Ján Krigovský 2016
kontrabas solo,violone,g-violone,umelecké vedenie
–Hummel in Wartberg/Senec/ – Výber z komorných diel Hummela, ktorý žil a pôsobil v Senci
-Requiem – Mozart,Hummel,Lichtenthal,Krigovský 2018
SDBC Produktion:
-BassBand – Debutové CD kontrabasového kvarteta. Jedinečné na Slovensku – 2016
Bodnár,Palúch, Catala,Chuťková,Borza,Comendant,Neugabauer,Gréner..
-Otec –BassBand& Babjak /baryton/ 2018
Čekovská,Trnavský,Dvorák,Smetane,Mozart,Alt,Lauber,Bizet,Kubička,Paľko
–Gajdoš plays Gajdoš 2018
CD venované k 70.tke nášho najznámejšieho kontrabasistu a skladateľa v Československu
– Tieňohra – Anton Jaro Trio /jazz/ 2018
jeden z najznámejších a najstarších jazzmanov na basgitare. Poznáte ho aj zo skupiny Elán…
Aké sú vaše najbližšie hudobné a možno aj súkromné plány?
V januári budem v Senci natáčať nové sólové CD na nástroji ktorý je predchodcom violončela a kontrabasu. Volá sa G-violone. Pochádza z roku okolo 1500. Je to najstarší hudobný nástroj na svete v svojej kategórii.
Pôjde o akúsi imaginárnu cestu violone po celej Európe. Bude znieť hudba od 16.-21.storočia.
Na CD nahrávke budú umelci z celej Európy. Zaujímavé nástroje ako: colaccione, baroková harfa, pantalion, hackbret , baroková gitara, viola da gamba, čembalo, archilutna, teorba a dvaja speváci…
Projekt príde natáčať televízia ARTE. Projekt bude jedinečný, no bude potrebovať dobrú finančnú základňu.
Názov CD bude :“ Ján Krigovský play oldes bass on the world“
-Collegium Wartberg –L. van Beethoven – Stvorenie Promethea – pre sláčikové kvarteto /svetová premiéra/ realizácia júl 2019
Nakoľko sa nám podarilo tohto roku odštartovať dva nové festivaly, bude toho požehnane.
Tu by som len v skratke spomenul naše aktivity:
BassFest+ /B. Bystrica/ od roku 2010, Musica Perennis Iuventutis /Senec, V.Biel/ od roku 2012, Senčania Senčanom od roku 2012, Musica Perennis Sancti Benedicti /H.Beňadik/ od roku 2016, Grassalkovich Music Festival /Mojmírovce/ od roku 2018,
Festival Móric Beňovský /Vrbové/ od roku 2018, Slovak Double Bass Club /Senec/ od roku 2010, Collegium Wartberg /Senec/od roku 2012, SDBC Produktion /Senec/ od roku 2016.
Všetky CD je možné zakúpiť na základe odoslania požiadavky mailom, vyplnením kontaktného formulára na našej webstránke, alebo na niektorom z našich koncertov a vystúpení. Bude nám cťou a potešením.
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto: archív Ján Krigovský