Chcete sa aj po 40ke zamestnať podľa svojich predstáv

Chcete sa aj po 40ke zamestnať podľa svojich predstáv?

Časť druhá.  “Ak túžiš po lieskovom oriešku, nehľadaj ho v palmovom háji.“

A presne o tom to je. Očakávame, že si nás nájdu, že to pôjde samo, alebo že to bude na pohovore jasné, akí sme dobrí.  Niekedy naskakujeme do rozbehnutých výberových konaní bez premýšľania. Niekedy dokonca neskoro, až keď nám horí pod zadkom. Sme viac nepripravení ako pripravení.

Do motivačného listu si vymýšľame dôvody, CV naivne upravujeme a na koniec aj tak vchádzame do dverí na pohovor vytrasení ako cigareta a vlastne ani neveríme, že to dáme. Nie sme ochotní okrem hromadného rozposielania CV obetovať nič viac. A čo sa stane? Správne. Nevezmú nás. Prečo? Pretože náš lieskový oriešok  rastie niekde úplne inde.

Existuje určite veľa postupov ako to robiť inak a lepšie a časom by ste prišli určite aj vy na ten svoj. Čo vám tu teraz ponúkam sú dve dobre mienené rady, na ktoré by ste nemali zabudnúť ešte pred tým, ako niekam pošlete svoje CV.

Mali by ste vedieť niečo viac o sebe.

Volá sa to čas na premýšľanie, Porozmýšľajte, kto ste a kam smerujete? Akými hodnotami žijete? Čo je pre vás v túto chvíľu dôležité? Zárobok? Osobný rast? Cestovanie? Stabilita? Dobrodružstvo? Čo chcem ponúknuť svojmu budúcemu zamestnávateľovi? Na čo mám a na čo nie? ? Je dôležité byť k sebe úprimný.

Na vaše silné a slabé stránky sa vás už určite pýtal kde kto. Ktoré sa vám identifikovali ľahšie? Silné?  Sú to vaše zručnosti a povahové črty, ktoré vám pomáhajú byť úspešní. Nabíjajú vás pozitívnou energiou a napĺňajú sebavedomím. Vďaka nim vynikáte a už ste s nimi niečo v živote dokázali.

Ale určite ste počuli aj to, že je múdrejšie nevenovať pozornosť tým slabším. Ja mám na to trochu iný názor. Je skutočne dôležité poznať v čom ste dobrí a silní, lebo vďaka tomu môžete byť aj v novej práci úspešní. Aj keď sa budete vyhýbať svojim slabým stránkam, nikdy pred nimi neujdete. A najmä, chcete sa aj po 40ke zamestnať podľa svojich predstáv…

Je lepšie si ich preto v tejto fáze priznať a pracovať s nimi tak, aby vám – ak už vám nevedia pomôcť, aspoň nezavadzali. Na niektorých pohovoroch sa vás aj tak budú pýtať, čo s nimi plánujete urobiť, tak sa na to aspoň pripravte. Nájdite si na to čas,

Na internete nájdete k tejto téme veľa pomocných stránok, ktoré vás tým cvičením prevedú. Stačí si len vybrať a skúsiť to:

http://www.ezisk.sk/clanok/silne-a-slabe-stranky-slovenskych-top-manazerov/97/

https://www.eprogress.sk/poznate-svoje-silne-a-slabe-stranky/

Mali by ste vedieť, aké očakávania máte od novej práce.

V akom prostredí chcete pracovať? Korporát či malá rodinná firma? Potrebujete kariérne rásť, či sa zastabilizovať? Chcete cestovať, sťahovať sa? Chcete ľudí viesť, či pracovať v tíme? Za koľko? Máte na nového zamestnávateľa špeciálne požiadavky? Spíšte si to.  Uľahčí vám to hľadanie a urýchli celý proces.

Keď si potom budete študovať otvorené pozície a vyhodnocovať ich vhodnosť a potenciál, zistíte, že vám to pôjde lepšie.  Budete si totiž vedieť postaviť cieľ, ktorým nie je nič menšie ako konkrétny job, v ktorom budete pre budúceho zamestnávateľa vieryhodní , že sa v ňom dokážete úspešne uplatniť. A keď budete poznať tento svoj cieľ, získať mapu lieskového hája už pre vás nebude problém. 

Chcete sa aj po 40ke zamestnať podľa svojich predstáv?

Na budúce vám poviem niečo viac o otázkach vedených personalistami a dalšie tipy a triky v rámci prípravy na pohovor.

Pre tých, ktorí budete 17.1.2020 v Bratislave platí pozvánka na večerný workshop na túto tému, kde bude iste priestor aj na Vaše otázky.

Ďakujem vám za priazeň priatelia a prajem vám krásne vianočné sviatky a všetko najlepšie do nového roku!

Dáša Polievková, kouč, mentor, HR manager

www.cattcoaching.sk 

Mohlo by sa vám páčiť...

Mohlo by vás zaujímať