fbpx
Stylistka Alexandra Vrábelová: Ako sa správne obliecť na ples?
Domov / BLOG / Stylistka Alexandra Vrábelová: Ako sa správne obliecť na ples?

Stylistka Alexandra Vrábelová: Ako sa správne obliecť na ples?

Plesová sezóna sa nezadržateľne blíži. Aké šaty zvoliť, keď už nemáte práve dvadsať a chcete sa cítiť príťažlivo, ale zároveň sa nedopustiť faux pas? Ako stylistka chodievam s klientkami na nákupy a práve v tomto období ženy najčastejšie vyhľadávajú konzultácie pri výbere spoločenských šiat. Keďže ma oslovujú dámy obyčajne nad 35 rokov, snažím sa hľadať strih vyhovujúci nielen typu ich postavy, ale primeraný veku. A keďže sa oblečenie týka aj pánov, pozrieme sa na spoločenské pravidlá z oboch strán.

Najčastejšie chyby pri výbere oblečenia

Najväčšie faux pas na plesoch je obyčajne dĺžka šiat. Nezabúdajme, že ide o spoločenskú udalosť, preto by lem na šatách mal siahať minimálne po členky. V prípade plesu v opere býva častou chybou vynechanie rukavičiek pri šatách s odhalenými pažami a ramenami, otvorené topánky a bižutéria. Na najvyššiu spoločenskú udalosť patria iba pravé šperky.
Taktiež na plese nemajú čo robiť topánky na platormách, lodičky bez opätku, pančuchy v sandáloch. Ak máte topánky, ktoré sú vpredu vykrojené, môžete zvoliť napríklad pančuchy s otvorenou špičkou. Zvážte aj odhalené ruky a ramená – ak máte po 40-tke, strihy bez rukávov lichotia už len máloktorej žene. K spoločenským šatám patrí aj elegantný kabát alebo kožuch a malá spoločenská kabelka.

Stylistka Alexandra Vrábelová: Ako sa správne obliecť na ples?
Menej je viac

Nie je dobré preháňať to v počte šperkov. Čím sú vaše šaty zaujímavejšie, tým menej šperkov potrebujete. Napríklad – trblietavé asymetrické šaty nepotrebujú už nič iné. Maximálne náušnice. Ak sú vaše šaty jednoduché, zvoľte jeden veľký šperk, napríklad statement náhrdelník a k tomu menšie náušnice. Samozrejme, dôležité je, aby spolu ladili. Hodinky nechajte doma.
Nepreháňajte to ani s make-upom. Jeden extrém je vynechať make-up, druhý je aplikácia farebných očných tieňov, nápadná lícenka a ešte k tomu krikľavý rúž. Ak experimentujete s očami, a použijete naprkílad trblietavé tiene, ktoré sú stále in, rúž zvoľte radšej matnejší. Ak si na slávnostný make-up netrúfate, zverte sa do rúk odborníčok a zájdite do beauty salónu.

Zabudnite na čiernu

Ak nie ste práve zimný typ s tmavými vlasmi a výrazným kontrastom medzi farbou vlasov a pokožky, čierna býva obyčajne nie príliš vydarenou voľbou. Ak si myslíte, že čiernou nepokazíte, opak je pravdou, pri tejto farbe môžete pôsobiť bledšie, staršie a nezdravo. Ak obľubujete tmavšie farby, skúste namiesto čiernej zvoliť tmavomodrú alebo bordovú.
Taktiež záleží, na akej veľkej ploche túto farbu máte, ak sú to šaty s hlbším dekoltom alebo na ramienka, nebude mať čierna na vašu tvár taký dopad, ako prípade šiat s dlhými rukávmi alebo výstrihom tesne ku krku.

Na čo by si páni mali dať pozor?

Ak je na pozvánke uvedené BLACK TIE, mali by siahnuť po smokingu – mal by byť v tmavomodrej alebo čiernej farbe. K tomu bielu košeľu s klasickým alebo stojatým golierom a rukávami na manžety. Na krk patrí motýlik a nie kravata! Ak má sako dva gombíky, spodný nezapínajte. Topánky iba lakovky a čierne ponožky.
Čím sa vyznačuje smoking? Klopa saka je zo saténu, na nohaviciach bývajú zase zvislé saténové pásy. K smokingu častokrát patrí aj šerpa, ktorá sa oblieka záhybmi nahor, aby sa dali do nej napríklad ukryť aj nejaké peniaze. Motýlik je ideálne zvoliť čierny, prípustné sú aj iné farby, ale biely je určený len na vysoko formálnu príležitosť WHITE TIE. V prípade WHITE TIE budete potom potrebovať frak, pre dámy je to veľká večerná toaleta a uzavreté lodičky.


Ak však na pozvánke nie je žiadne označenie, považujte to za dress code FORMAL DRESS. Napríklad, keď pôjdete na bežný ples, môžete siahnuť aj po tmavom elegantnom večernom obleku. Vtedy je prípustná aj kravata. Zvoľte čierne ponožky a čierne šnurovacie topánky.

Nezabudnite na elegantný kabát alebo plášť, športová bunda pokazí celkový dojem!

Alexandra Vrábelová, stylistka

Mohlo by vás zaujímať…

Martin Kasarda: Nerád klamem a rád poviem, čo si myslím

Martin Kasarda je slovenský postmodernistický spisovateľ, publicista a pedagóg, syn spisovateľa a dramatika Štefana Kasardu. Martin sa dlho pohybuje hlavne v oblasti kultúry. Šéfredaktoruje mesačníkom Magazín o knihách a Kultúrny život a učí na Fakulte masmédií…

Stíhajú byť v dnešnej dobe ľudia šťastní?

Martin Miler je povolaním psychológ. Ako sám o sebe hovorí, v ostatnej dobe sa pasuje za literárneho ignoranta, ktorý sa opovažuje písať. Píše veľmi dobre a vtipne a my sa tešíme, že sa…

RIVICA: Sukňa k žene patrí v každom veku – vysuknite sa!

Ivicine sukne sú ženské, zvodné, praktické, kvalitné a naozaj na rôzne príležitosti. Ak ste doteraz váhali, tak po prečítaní tohto rozhovoru už viac váhať nebudete. Pretože sukňa k žene patrí v každom veku…