Skúste si napísať profesno-vzdelávací „životopis“

Nemusíte vymyslieť lietadlo, stačí, ak nájdete to, čo vás bude povznášať.

Martin Miler bol súčasťou nášho tímu na Profesia Days 2020 v Bratislave. Počas dňa konzultoval a pomáhal ľuďom po 40ke hľadať cestu, ako si preusporiadať život alebo nájsť novú prácu. Položili sme mu 4 otázky – spýtali sme sa na jeho pohľad a tiež na to, s čím všetkým aktuálne ľudia v našom veku bojujú.

Martin, ty si renomovaný psychológ. Si značkou vo svojom odbore. Ako vnímaš strachy a obavy ľudí po 40ke?

Ďakujem za poklonu, vážim si to. Ľudia vo veku okolo štyridsiatky sa nachádzajú približne v strede vývinového štádia, ktoré Erik Erikson nazval stredná dospelosť. Kritickou časťou tohto obdobia je konflikt medzi generativitou a stagnáciou. Inak povedané, mnohí ľudia v tomto veku potrebujú nanovo nájsť to čo im dáva zmysel, čo ich napĺňa. Ak nie, tak ostávajú akýsi zaseknutí, stagnujúci.

S týmto procesom sa môže spájať množstvo obáv, lebo na jednej strane to čo by chceli sa im zdá nedosiahnuteľné, neisté a niekedy až bláznivé či nezodpovedné, no súčasne na druhej strane zabehnutý stereotyp ich často ubíja, zúskostňuje, paralyzuje. Treba si však uvedomiť, že generativita nemusí nevyhnutne znamenať radikálnu zmenu.

Niekedy ide o to nájsť iný pohľad, iný prístup či iné prerozdelenie priorít. Veľkou zmenou môže byť napríklad aj nájdenie zmysluplného koníčka alebo inej sebarealizácie, mimo zamestnania.

S čím sa počas Profesia Days na teba ľudia najčastejšie obracali?

Najčastejšie to boli práve strachy spojené s túženou zmenou. Veľa ľudí si neverí, často aj vďaka tomu, že sa nepoznajú alebo sa poznajú málo, nepresne prípadne hlavne z negatívnej strany. Ľudia si často oveľa viac všímajú a uvedomujú svoje nedostatky, chyby a málo vedia o svojich prednostiach, silných stránka, skúsenostiach, talentoch.

Samozrejme, nie je to tak, že tí čo vidia len svoje prednosti majú vyhraté. Zdravé sebavedomie, je schopnosť byť si vedomí seba. Poznať svoje klady aj zápory, vedieť čo môžem ponúknuť a kam sa nemám nehrabať. Je to ako stáť na dvoch nohách. Dôležitá je rovnováha.

Prečo si podľa teba zamestnávatelia na Slovensku často vyberajú na pozície ľudí ideálne do 35 rokov?

Ťažko mi je odhadovať čo k tomu zamestnávateľov vedie. Môže to byť fakt, že mladí ľudia sú často motivovaní, možno až premotivovaní a to pôsobí príťažlivo. Môže to byť o tom, že mladí ľudia sú prístupnejší zmene a zamestnávateľ si ich môže „vychovať na svoj obraz“. Môže to byť spôsobené ekonomickými faktormi.

Najlepšie by bolo spýtať sa samotných zamestnávateľov, aká je ich motivácia. Lebo ak by sme ju poznali vedeli by sme lepšie prezentovať ľudí po štyridsiatke, ktorí majú čo ponúknuť.

Máš nejaký odkaz alebo motto pre ľudí, ktorí sa strácajú a nevedia si nájsť nové smerovanie v živote?

V prvom rade by som im chcel odporučiť: Skúste si napísať profesno-vzdelávací „životopis“ za obdobie odkedy skončili školu a začali pracovať. Pozor, nemyslím životopis pre prijatie do zamestnania. Mám na mysli životopis pre samých seba. Väčšina ľudí v tomto veku pracuje už určite vyše pätnásť rokov. Za ten čas nazbierali množstvo skúseností a ďalšieho vzdelania, ale často si to vôbec neuvedomujú, kým si tie veci nezačnú dávať na papier.

Ja sám som si to uvedomil, keď som si pred pár rokmi menil obsah na stránke ARSVIAE v záložke O nás. Došlo mi, koľko hodín skúseností som za tie roky nazbieral v rôznych oblastiach, v čom som sa vďaka tomu stal majstrom, o čo sa viem oprieť a do čoho sa radšej nepúšťam.

Na záver by som chcel všetkým ľuďom vo veku 40plus popriať veľa trpezlivosti jednak so sebou, jednak so svetom naokolo.

Stále sme jeho súčasťou a on nás potrebuje. Ak to netušia ľudia v jedom zamestnaní, skúste iné alebo si vytvorte svoje vlastné zamestnanie alebo si nájdite skvelé hobby. Viem, možno to znie bláznivo, ale rovnako bláznivo znelo v roku 1900, že by človek mohol lietať. Nemusíte vymyslieť lietadlo, stačí, ak nájdete to čo vás bude povznášať.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

UPOZORŇUJEME na zmenu termínu

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

 

Mohlo by vás zaujímať