fbpx
Cestovanie do Chorvátska na blind

Paranoja či vyvolávanie strachu? Komu to slúži?

Namiesto povzbudenia a skutočnej podpory (nielen finančnej) nás naši mnohí vládni činitelia zásobujú ďalšou dávkou strachu a opatrnosti. Komu to slúži? Hľadám odpovede!

Prečítala som si článok na topky.sk. Bežne ich nečítam, ale spravili rozhovor s pánom Viskupičom, ktorý varuje, že niektoré vyjadrenia politikov zbytočne strašia ľudí. Ja s ním súhlasím a rozmýšľam, že komu a čomu to slúži. Pán Viskupič povedal presne toto:

„Pesimizmus ekonomiky pochádza aj z opatrení, ktoré zasahujú hlavne odvetvie služieb a mali byť už dávno zrušené. Práve indikátor dôvery v službách má najvýraznejší pokles,“ tvrdí Viskupič. Pričom poukazuje na stále vyhradené hodiny pre seniorov, či sedenie len dvoch ľudí pri stole v reštauráciách a kaviarňach, alebo prehnané priestorové požiadavky v reštauráciách a obchodoch. Plavárne, posilňovne mali byť podľa neho už otvorené minimálne týždeň za jasných hygienických podmienok.

Rovnako nerozumie pretrvávajúcemu nedeľnému zákazu predaja. Ocenil by vzhľadom aj na aktuálny prieskum, keby prišlo k obnove štandardného fungovania.

Marián Viskupič je presvedčený, že dôvodom pesimizmu je aj fakt, že politici strašia verejnosť. „Naopak, práve my, politici, musíme vážiť každé slovo a nalievať optimizmus do národa. Zdravotná situácia nám dáva veľa dôvodov pre optimizmus. Ľudia aj firmy potrebujú vedieť, že „bude dobre“, že sa oplatí bojovať, vydržať ťažké časy a prežiť. Návrat k štandardnému životu pred koronou, by bol veľmi dobrý signál,“ povedal pre Topky.sk šéf Výboru pre financie a rozpočet zo SaS.

Do toho som si prečítala status nášho premiéra. Myslela som si, že je niekedy z minulosti alebo aspoň 3 týždne starý. Nie. On je zo včera!

Dnes je Slovensko jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení kvôli Covid-19. Konečne môžeme voľnejšie dýchať.

Užívajme si plody svojej zodpovednosti, ale majme stále na pamäti, že hrozba naďalej na nás číha. Slovensko je po zdravotnej stránke európskou 1*, ale celosvetovo vírus zďaleka neustupuje – práve naopak – po stabilnom apríli, celý máj výrazne naberá na sile.

Tu je graf, z ktorého je vidieť, že z aprílového štandardu +- 75-tisíc denných nových prírastkov ochorenia, sa svet blíži ku 100-tisíc prípadov denne.

Vážme a chráňme si to, čo sme spoločnými silami dosiahli. Buďme naďalej ostražití pri akomkoľvek stretnutí s cudzími ľuďmi, najmä tými, ktorí boli v zahraničí.

Koniec citátu – celý príspevok nájdete TU.

Už pred týždňom som písala článok pod názvom: „Jeden nakazený, tisíc skrachovaných“ a prosila som odborníkov, aby sa spojili a skúsili odborne a slušne komunikovať s krízovým štábom, aby sme nepremárnili príležitosť naštartovať ekonomiku. Aby uvoľňovanie opatrení plynulo rýchlejšie a bez paranoje. Napriek tomu, že si článok prečítali tisíce ľudí, nič sa neudialo.

Myslím si, že by sme sa mali POSTAVIŤ a aspoň v online priestore spojiť.

Pretože strach ešte nikdy nikomu nepomohol. Nie sme na začiatku pandémie. Ruky si umývať vieme. A netreba zabudnúť, že pod rúškom rúška nám unikajú iné životne dôležité veci a nastoľujú sa aj čudné témy (interupcie a iné…). Naše zdravotníctvo sa za posledné mesiace venovalo prakticky iba korone. Rodičia predčasne narodených detí nemohli byť pri inkubátoroch. V mnohých rodinách to vrie (aj kvôli ekonomickej situácii) a rastie násilie.

Rozmýšľam, že komu to celé slúži?

A napadlo mi, že čím viac vystrašených a zbedačených ľudí budeme mať, tým ľahšie sa budú ľudia manipulovať. Pretože chudák a bedár vždy ťahal za kratší koniec.

Bedár je nútený počúvať a podriadiť sa, lebo mu ide o holé prežitie. Stojíme pred veľmi ťažkým obdobím. Už to len rozpoznať, komu a čomu bude slúžiť vystrašený „pospolitý ľud“. Vírusy tu boli a sú, odkedy je ľudstvo ľudstvom. Strach, že zomrieme, je irelevantný, pretože raz zomrieme aj tak všetci! Pri covid19 je najdôležitejšia silná imunita jedinca.

A viete, aký je najväčší rizikový faktor na stratu imunity? Stres a strach!

Prestaňme sa báť…

Martina Valachová

Jeden nakazený a tisíc skrachovaných?

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať