Ako nájsť dobrú prácu po štyridsiatke či päťdesiatke_ (1)

Ako nájsť dobrú prácu po štyridsiatke či päťdesiatke?

Zuzana Gažová je psychologička a počas svojej praxe sa veľmi často zaoberá problematikou, ktorú riešia zrelí ľudia. Či už ide o reštart, novú prácu alebo hľadanie balansu v živote. Zuzka bola súčasťou nášho tímu na Profesia Days 2020 v Bratislave. Počas dňa konzultovala a pomáhala ľuďom, ktorí prichádzali do stánku 40PLUS hľadať cestu, ako si preusporiadať život alebo nájsť novú prácu. Položili sme jej 4 otázky – aby sme získali spätnú väzbu a možno aj inšpiráciu pre našich čitateľov, ktorí sa konferencie nemohli zúčastniť.

Zuzka, čo boli najvážnejšie problémy, s ktorými ťa ľudia oslovovali?

Ľudia sú prirodzene smutní z toho, že si nevedia nájsť prácu a čím dlhšie sa im to nedarí, tým sú smutnejší. Majú pocit, že toho vedia dosť na to, aby svoje skúsenosti odovzdali ďalej, ale nikto o to nemá  záujem.

Nie všetci však využívajú možnosti zamestnať sa v takej miere, ako by mohli. Napríklad, nemajú svoj životopis uverejnený na stránke www.profesia.sk alebo aj na iných stránkach, lebo si myslia, že sa tam bude zobrazovať aj ich celé meno a iné osobné údaje, a to nechcú. Ubezpečila som ich, že tieto údaje nevidí „celé“ Slovensko, ale len firmy, ktoré majú záujem o človeka so skúsenosťami, ktoré ponúkajú a zaplatia si za prístup k týmto informáciám.

Tiež som sa stretla s paňou, ktorá pošle svoj životopis do troch firiem a čaká na odpoveď a ďalšie životopisy pošle, až keď má odpovede na tie predošlé. Samozrejme, takéto osobné obmedzenie, ktoré si sama nastavila, ju oberá o možnosti nájsť si prácu rýchlejšie.

Stretla som sa aj s človekom, ktorého neprijali do zamestnania z toho dôvodu, že bol so svojimi skúsenosťami hrozbou pre manažéra, ktorý už vo firme pracoval.

Prečo je situácia na Slovensku pre ľudí po 40-ke tak neprajná? Čím to, podľa teba, je?

Myslím si, že to nie je len špecifický problém Slovenska. Veľa sa už o tom popísalo, čo by mohlo byť príčinou. Od nedostatočného ovládania cudzích jazykov, počítačovej gramotnosti, prekvalifikovanosti, vyšších platových požiadaviek a podobne.

Málo sa píše o tom, čo takíto ľudia môžu ponúknuť :). Nechodia už na OČR s malými deťmi, nemusia voziť deti na poobedné krúžky, sú časovo flexibilnejší, rozvážnejší vo svojich rozhodnutiach, majú veľa pracovných aj osobných skúseností, ktoré, ak dokážu skĺbiť, môžu byť skutočným „pokladom“ pre firmy.

Je podľa teba recept na to, ako by sa mohlo zmeniť myslenie firiem v oblasti zamestnateľnosti ľudí po 40-ke či 50-ke?

Receptom by mohlo byť to, že sa bude o tejto problematike hovoriť tak, ako to bolo aj teraz na Profesia days. Sama som sa osobne na Profesia days stretla s viacerými personalistami a tí mi povedali, že majú vo svojich firmách zamestnaných veľa ľudí po 40-ke a nemajú ani žiadne nariadenia, že by nemali takýchto ľudí prijímať. Boli to väčšinou HR manažéri z firiem, ktoré sú už na našom trhu dlhšie.

Receptom by mohlo byť aj to, že pri nedostatku kandidátov na niektoré pozície budú „musieť“ personalisti siahať aj do radov ľudí po 40-ke.

Máš nejaký odkaz alebo motto pre ľudí, ktorí sa strácajú a nevedia si nájsť nové smerovanie v živote? Ako nájsť dobrú prácu po štyridsiatke či päťdesiatke?

Poznám veľa ľudí, ktorí po 40-ke úplne zmenili svoje smerovanie v živote a začali konečne robiť niečo, po čom celý život túžili. Želám im veľa odvahy, ak sa rozhodnú isť svojou cestou. A ostatným veľa trpezlivosti. Niekedy možno trvá dlhšie, kým nájdu takú prácu, v ktorej budú spokojní, ale potom to bude stáť za to! 🙂

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Máte pre nás inšpiráciu alebo sa chcete podeliť o váš príbeh? 

 

 

Mohlo by vás zaujímať