Domov / ZAMYSLENIA / Píše Andrea Trávničková: Zmena je proces, nie udalosť

Píše Andrea Trávničková: Zmena je proces, nie udalosť

Píše Andrea Trávničková: Zmena je proces, nie udalosť

Meníme postoje a prístup, hlásime sa k hodnotám, o ktorých nám naše mamy určite nehovorili. Hlásime sa k sebe samým. Všetko, čo máme do tejto chvíle odžité, zrejme muselo a malo byť, aby sme vôbec mali šancu vidieť a vnímať veci z nového  miesta vo vlastných životoch. A chvíľu to potrvá, pokiaľ si zvykneme.

Je to ako keď máš celé roky v byte bez zmeny rozmiestnený nábytok, alebo riady uložené v kuchynskej linke. Potom jedného dňa spravíš úplnú prestavbu a zrazu je všetko inak. A podvedome budeš ešte celé mesiace hádzať sveter na kreslo, ktoré tam už nie je. Automaticky vyberať taniere z miesta v linke, kde máš po novom  napríklad korenie.

Sú to iba zabehané dráhy, hlboko vyorané v našich telách a dušiach. Chvíľu to potrvá, kým si prešliapeš novú cestu. Nevadí, ak sa zabudneš a skĺzneš do starých koľají. Jednoducho sa iba zastavíš, vystúpiš z nich a budeš kráčať po novom chodníku. Trpezlivo. Bez hnevu a sebaobviňovania. Zmena je proces, nie udalosť.“

...mohlo by vás zaujímať

Katarína Mayer: Ide láska cez žalúdok?

Katarína Mayer: Ide láska cez žalúdok?

Roztrasenou rukou sa dotkla vypínača a neónové svetlá namodro rozžiarili lesklú bielu linku. Chvíľku jej trvalo, aby si jej oči zvykli na svetlo. Potiahla rúčku na chladničke a do kuchyne sa vlial nový zdroj chladu a modrého svetla. Vytiahla minerálku a spláchla pachuť posledných pätnástich minút. Ešteže sa dnes vrátil taký unavený, že ju nahnal rovno do spálne a nestihol ani nájsť dôvod jej vynadať alebo sa na nej fyzicky odbaviť inak ako v spálni.