fbpx

Baba Slováková: 50plus? Obdobie krátke ale slnečné. Ako babie leto.

Baba Slováková sa venuje blogovaniu. Všimla som si ju tak, že nám dala follow na Instagrame. Nezvyknem dávať okamžitý follow späť. Ale tu to trvalo tri sekundy. Zaujalo ma jej BIO. Narodená 1958 a výška 158. A pekný profil. Zablúdila som aj na jej blog a ihneď som jej napísala správu. Tak poďme na to. Babie letá.

Babie letá je super názov. Ako ste k nemu „prišli?“ Prisnil sa?

Babie leto je pravidelne opakujúce sa krátke obdobie počas jesene, kedy je počasie bezveterné, slnečné a teplé. Paralela s obdobím skorej staroby, keď sú dni ešte zaliate slnkom a nehlásia sa nijaké choroby, je tu zrejmá. Obdobie babieho leta v ľudskom živote už nie je jarná mladosť, ba ani letná zrelosť, ale ešte ani sychravá jeseň veru nie.

Baba Slováková: 50plus? Obdobie krátke ale slnečné. Ako babie leto.

S ústupom rôznych povinností, spojených najmä s materstvom a prácou, je dopriate zrelým ženám relatívne bezstarostné obdobie plné slobody. Krátke ale slnečné. Ako babie leto.

V oblasti blogovania sa venujete najmä móde. Vyberáte si outfity sama? Alebo ide o spolupráce?

Všetky outfity, ktoré prezentujem, sú moje vlastné. Oblečenie tiež. Mnohé veci v mojom šatníku majú viac ako dvadsať rokov, nevyhýbam sa second-handom, „dedím“ veci po mojich dvoch dcérach, sledujem výpredaje a občas si vyhliadnem nejaký drahší nadčasový kúsok.

Baba Slováková: 50plus? Obdobie krátke ale slnečné. Ako babie leto.

So zvýšením popularity blogu prichádzajú aj ponuky na spoluprácu, kedy mi firmy ponúkajú svoje produkty. Tie si ale tiež vyberám sama podľa svojho vkusu a zostávajú v mojom šatníku ako odmena. Tých je však minimum, nekývnem na každú spoluprácu.

Neznášam, keď sa ľudia zaujímajú v prvej alebo druhej vete o vek. Ale fakt ste sa narodili v roku 1958? Neverím. Prezraďte nám viac o vašom životnom štýle. Vyzeráte výborne!

Ďakujem za kompliment. Áno, v novembri budem mať už 61 rokov a v súvislosti s blogom mi to nijako neprekáža, skôr naopak. Vek je moja devíza, na našej blogerskej scéne som totiž „bizár“. Za to, ako vyzerám, vďačím génom a skutočnosti, že som s výnimkou troch tehotenstiev nemala nijaké dramatické váhové výkyvy, roky-rokúce vážim rovnako.

Nijako som sa o to nepričinila, mám geneticky daný metabolizmus. Po otcovi som teda zdedila štíhlosť, po mame zase dobrú pleť. Nikdy som nešportovala, okrem pravidelného plávania a dlhých prechádzok. Uprednostňujem totiž prirodzený pohyb. Odmietam tiež všetky drastické zásahy do môjho tela, akými sú napríklad botoxové injekcie alebo plastické operácie.

Aj umelé nechty a tetovanie obočia či pier. Spolieham sa na pravidelné saunovanie a dobrú kozmetiku. No a inak fajčím a pijem červené víno aj pivo. Môj životný štýl vôbec nie je nasledovaniahodný. Mnohé veci sú však v hlave. Optimisticky naladení ľudia vyzerajú inak, ako tí, čo si vyrábajú zbytočné starosti. Nešťastný človek má stuhnuté svaly na tvári a vyzerá omnoho staršie.

Odkedy sa venujete blogovaniu a ako vám to napadlo presedlať z interiérov na obliekanie? Alebo to ide ruka v ruke?

Ja som z interiérov nepresedlala, je to práca, ktorá ma živí. Blogovanie mi účty nezaplatí. Blog som začala písať v roku 2013 ako hobby a až do jesene 2016 šlo skôr o sporadické publikovanie. Intenzívne teda píšem približne tri roky. V blogu sa zišli všetky moje záujmy a aj zručnosti, ktoré som sa za toľké roky naučila.

Záujem o módu je u ženy nič nie nezvyčajné, na blogu ho spájam aj so záujmami o architektúru, výtvarné umenie, priemyselný dizajn, divadlo, atď. Zo svojej profesie som určite zúročila znalosti o kombinovaní farieb a o proporciách, náramne sa mi zišlo ovládanie grafických programov a rutinná práca s počítačom.

Videla som že vaša čítanosť dosiahla milión čitateľov. To je skvelé. O ktoré témy je najväčší záujem?

Väčšinou spájam v jednom článku outfit s nejakou príležitosťou alebo miestom. Napríklad šaty do divadla. Nemám na mysli fiktívny outfit, to sa skutočne oblečiem na konkrétne predstavenie a do článku vložím aj fotografie z interiéru stavby. Alebo chcem ukázať nejakú zaujímavú stavbu a oblečenie k nej štýlovo a farebne doladím.

Tieto články majú určite najväčší úspech, lebo nie sú len o handrách, ale aj o spoznávaní. Snažím sa písať ľahkým, stručným, takmer žurnalistickým štýlom, na úvahy, filozofovanie, či nedajbože motivačné prehlásenia už nemám vôbec chuť. Toto právo k môjmu veku už patrí. 🙂

Venujete sa interiérovému dizajnu. Sú to skôr domy, Alebo firemné priestory?

Za tie roky praxe som stihla navrhúť niekoľko rodinných domov, veľké verejné aj firemné interiéry, kreslila som aj úpravy historických parkov a menších námestí, získala som nejaké ocenenia a vyhrala súťaže, v posledných rokoch sa však takmer výlučne venujem bytovému dizajnu. Je to pokojnejšia, komornejšia práca.

Čo je pre vás najkrajšia časť práce v oblasti bytového dizajnu?

Prvé tvorivé muky, hehe. Keď sa rodí nápad. Potom je to už rutinná, zdľhavá a vôbec nie ľahká práca. Doslova mužská drina. To ale hovorím o projektovaní, o kreslení v počítačových programoch. Mám rada aj záverečnú časť, keď sa všetko dolaďuje doplnkami, to je radosť pracovať, je to také veľmi ženské.

Baba Slováková. To asi nie je vaše pravé meno...

Meno Baba Slováková je kompletne pseudonymom. Baba mi v súvislosti s babím letom napadla celkom ľahko a má navyše mnohoraké významy… v reči nášho kmeňa to môže byť v spojení „dobrá baba“ aj celkom mladá žena, spojenie „stará baba“ je zrejmé, v niektorých nárečiach je „baba“ označením pre babicu, pôrodnú asistentku, no a ako anachronizmus je „baba“ aj čarodejnica, ježibaba.

Baba je tiež všeslovanské označenie matky otca alebo mamy, babičkou som veru už tiež. Baba je teda pre mňa synonymom slova „žena“ a priezvisko Slováková som zvolila s ohľadom na svoj pobyt v Prahe a vlastne striedavo aj v iných európskych krajinách.

Baba Slováková znamená slovenská žena, ktorou aj som a čo mi už nikto neodpára. 🙂

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Poďte s nami na Reštart… Babie leto bude patriť BABÁM 🙂

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová