Po 40ke sa vám starostlivosť o seba vráti niekoľkokrát

Magický vek 40 rokov mnohým ľuďom, najmä ženám naháňa strach. Aj ja som sa tento rok „prehupla“ do kategórie 40+ a mnohé kamošky mi blahoželali slovami „Vitaj v klube“.

Už päť rokov sa venujem úplne ženskej téme ako lektorka tvárovej jogy. Verím, že postupne sa k tejto téme dostanú aj muži. Predsa len, prejavy veku sa týkajú všetkých. Konkrétne sa jedná sa o prirodzené omladenie tváre pomocou cvičenia a masáží tváre. Počas mojej praxe som na kurzoch, workshopoch a prednáškach stretla stovky žien, ktoré túžia už „konečne“ venovať čas aj sebe. Najväčšia skupina sú práve ženy 40 +. Pribúdajú však aj muži.

Pri starostlivosti o deti a rodinu sa nám ženám bežne stáva, že na seba zabúdame. Máme výčitky, že deti a rodina sú prvoradé a až keď sú všetci naokolo spokojní, môžeme si dovoliť urobiť niečo pre seba.

Priznám sa, že mi chvíľu trvalo, kým som si uvedomila, že dôležitá som aj ja. Celé to začalo jedným komplimentom: „Zuzanka, vyzeráš hrozne, čo je s tebou, máš problémy?“ Túto otázku mi položila moja kolegyňa, keď som prišla na návštevu do práce po šiestich rokoch na materskej, aby sme sa dohodli, či sa vrátim na svoju pôvodnú pozíciu.

Ľadová sprcha, tak som sa cítila. Vyzerám hrozne? Ale veď ja som spokojná, v pohode, neriešim žiadne závažné problémy. Lenže moja tvár vyžarovala pravý opak. Stále mi to behalo po rozume, až kým som neprišla domov. Zamierila som rovno do kúpeľne pred zrkadlo.

Mohla som konštatovať len jediné: Zuzka mala úplnú pravdu.

Po 40ke sa vám starostlivosť o seba vráti niekoľkokrát

Za celých šesť rokov na materskej boli prioritou deti, stavba domu, starostlivosť o rodinu a ja? Sama som sa posúvala na priečku č.152, kde mi už nezostával čas na šport, oddych a relax. Bola som presvedčená, že rodina ma potrebuje kedykoľvek si na to pomyslí. Omyl! Ale na to som prišla až neskôr a postupne.

Tvárová joga vám odstráni vrásky

Začala som hľadať spôsob ako urobiť niečo s tvárou, čo by jej pomohlo vyzerať lepšie.

Dnes učím ľudí tvárovú jogu – vylepšiť si vzhľad prirodzeným spôsobom. Kombinujem precvičovanie tvárových svalov s masážami a starostlivosťou o pleť. Pri cvičení totiž dochádza k prekrveniu, okysličeniu a spevňovaniu svalových štruktúr. 

Tiež tým podporujeme prirodzenú tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za pružnosť a elasticitu. Keď telo znižuje ich produkciu, svaly a koža ochabujú. Aj to je jedným z dôvodov vzniku dvojitej brady, ovisnutých kontúr tváre, líc, hlbokých vrások či horných viečok. Najviac ma teší, že moji klienti nielen krásnejú a mladnú, ale cítia sa lepšie a spokojnejšie.

Ako sa o seba starať, keď máme 40 a viac? Tu je môj návod!

Úplne najdôležitejšie je nájsť si na seba aspoň 15 minút denne. Nájsť si aktivitu, ktorá nás baví a vytvoriť si návyk. Ak padne vaša voľba na tvárovú jogu, vyskúšajte toto:

3-minútový ranný lifting a prehriatie tváre:

Ranný lifting tváre

Uverejnil používateľ Tvárová joga Piatok 12. januára 2018

Hneď potom aspoň 5 cvikov, ktoré nám ponamáhajú všetky svaly na tvári, krku a dekolte. Mojim klientkám na kurze vždy vyberiem najdôležitejšie cviky pre ich tvár zo zostavy. Päť cvikov zaberie cca 7 minút.

Večer, keď sa odlíčime a vyčistíme si pleť, výborne padne masáž tváre. Stačí 2-5 minút. Má nielen spevňujúce účinky, ale najmä relaxačné.

Každú nedeľu si robím „domáce spa“. Je to čas na kúpeľ, píling a masku. Masky používam buď látkové, gélové alebo krémové v tube. Starostlivosť o pleť ide ruka v ruke s tvárovou jogou. Používam kvalitné kozmeceutiká a tak pleť dostane aj zvonku to, čo potrebuje. Raz za dva mesiace chodím na kozmetiku. Najmä preto, že si tam oddýchnem, nechám sa doslova rozmaznávať všetkými procedúrami a masážou na záver.

Tvárová joga vám odstráni vrásky – zotrvanie pri cvičení chce pevnú vôľu…

Urobte si preto plán, poznačte si každý deň do kalendára cvičenie, vytvorte si ranný rituál s rozcvičkou. Využite čas v aute cestou do práce. Za pravidelne odcvičený týždeň si doprajte nejakú malú odmenu. 

Potom to ide doslova „ako po masle“  a aj výsledky sa dostavujú. Naviac, ak dostanete kompliment, verte, že už neprestanete cvičiť, bude vás to motivovať!

Zuzana Ondrisová

Foto: Gabriela Teplická

 

 

Mohlo by vás zaujímať