Ako sa naučiť hospodáriť s peniazmi

Šetria iba chudobní? A viete, čo by si ľudia, ktorí zarábajú naozaj veľa nikdy nekúpili?

Komu by sa chcelo šetriť? Nikomu. Väčšina ľudí na tejto planéte miluje nakupovanie a mnohí mu obetujú skoro všetok svoj voľný čas. Prečo to tak je? Čo ľudí ženie za VECAMI? A robia to aj bohatí ľudia?

Viete prečo majú niektorí ľudia peniaze?

Nie je to len tým, že ich vedia zarobiť. Teda samozrejme zarobiť je prvá časť cesty. Peniaze si je treba vedieť aj UDRŽAŤ. A to je pre mnohých ľudí takmer nepredstaviteľné. Poznáte takých?

Šetrenie, alebo lepšie povedané dobré hospodárenie, nemusí byť z núdze cnosť. A na výsmech. Je to skôr umenie bohatých. Ide vlastne o novodobý spôsob, ako hacknúť svoju banku času.

Milionárom nemôže byť každý, ale aj vy môžete žiť bez finančného stresu.  Skutočne bohatí ľudia by si často nikdy nekúpili to, čo možno váš sused, ktorý býva na piatom poschodí bez balkónu a výťahu. Bohatí by určite nikdy nekupovali veci osobnej spotreby na splátky alebo na kartu. A dokonca ísť ešte aj do mínusu? Tak to určiteee. Ale váš sused z piateho to urobí. Prečo to tak je?

Tajomstvo úspechu bohatých je, že viac uvažujú ako investori.

Vedia, že keď si niečo kúpia v zľave a na úver, nebude to výhodné, ako sa to môže zdať. Je totiž treba počítať s úrokom a rôznymi administratívnymi poplatkami, ktoré často z výhodného kaufu urobia nevýhodný.

Bohatí ľudia skrátka a dobre oveľa viacej rozlišujú medzi tým, čo potrebujú a tým čo chcú.

Ako nakupujú milionári?

Napríklad majiteľ Facebooku, ktorý sa radí medzi najbohatších ľudí sveta, nosí jednoduché tričká, pretože tak šetrí čas nad rozhodovaním, čo na seba.  Milé. Nie? Nevlastní plný šatník značkových oblekov a tiež je známy tým, že sa vozí na aute, ktoré má všetko čo potrebuje, ale nie je to posledná vychytávka.

Osobne som poznala jedného amerického milionára, ktorý pravidelne cestoval economy triedou. Keď sa ho ľudia pýtali prečo si nepriplatí, jeho odpoveď znela: „Načo? Celú cestu aj tak prespím!“

Alebo taký Warren Buffet – miliardár a investor. Stále býva v dome, ktorý kúpil v roku 1958. Podľa verejne dostupných informácií dal zaň niečo cez 31 000 dolárov.

Spomeniete si na Steva Jobsa? Tak musíte pred sebou vidieť muža v čiernom roláku. Myslíte, že nemal na iný? Ale mal…

Keď sa rozprávam s ľuďmi, prečo si myslia, že sú bohatí bohatými, často počujem, že s veľkým balíkom sa predsa ľahko bohatne ďalej. To ale vôbec nie je pravda. Malé deti malé starosti. Veľké deti, veľké starosti.

Rovnako je to aj s peniazmi.

Vedieť si ich udržať, to chce určité návyky. Možno si poviete, že načo sa obmedzovať, keď mám na účte dosť. Nuž.  Je to rovnaké, ako keď túžite mať dobrú postavu a doma máte na výber z rôznych dobrôt. Keď sa začnete stravovať bez rozmyslu, tak po pár mesiacoch budete všetko, len nie zdravý a štíhly.

Ak viete svoje PREČO, potom viete, prečo chcete hospodáriť s rozumom. Navyše tu ide aj o to, že keď chcete mať viac voľného času, tak tým, že popremýšľate nad vašimi výdajmi, ušetríte čas, ktorý by ste museli stráviť ďalšou prácou na to, aby ste si mohli kúpiť veci, ktoré vlastne nepotrebujete. Jednoduché. Nie?

Ak ste nastavení na to, že by ste sa radi priučili umeniu dobrého hospodárenia, ja vám teraz priamo a bez okolkov ponúkam, kúpiť si moju knihu KAM MIZNÚ VAŠE PENIAZE.  

Napísala som ju počas korontény a napísala som ju preto, lebo celý život sa venujem umeniu ako hospodáriť. Akurát, že doba bola taká, že ma často označovali za držgroša a lakomca. Dokonca sa mi aj smiali. Nie,  nie je to tak! A ani moja kniha nie je o tom, ako sporiť bez rozmyslu.

Moja kniha je o umení narábať s peniazmi a o umení vytvoriť si rezervu, ktorú môžete neskôr investovať.

Ak sa vám tento článok páčil a oslovil vás, možno sa vám zapáči aj moja knižka. Garantujem vám, že v nej nenájdete žiadnu nudnú poučku. Zato je ale plná tipov a návodov, ako hospodáriť v dnešných divokých časoch. Nájdete v nej aj veľa osobných príkladov. No a miestami je aj vtipná. Obsahuje aj Cvičebnicu nového života, ktorá vás bude sprevádzať na vašej novej ceste života s peniazmi.

Kniha je v predaji a rada ju doručím aj s podpisom. (Bez podpisu sa dá kúpiť vo všetkých knúhkupectvách…)

Ak tento typ knihy nepotrebujete, možno potrebujete vhodný darček pre svojho priateľa či kolegu, ktorý je stále v mínuse a nevie sa z toho dostať von.

Ďakujem za pozornosť a teším sa, že budeme spoločne rozumne hospodáriť a prosperovať!

Martina Valachová

www.budeakonebolo.sk 

O autorke: 

Som viac ako 30 rokov vydatá. Mám dvoch synov.

Celý život som pôsobila v rôznych firmách (aj) na manažérskych pozíciách. Pred pár rokmi som zistila, že ľudia po 40-ke, najmä smerujúc k 50-ke, ťahajú na Slovensku za kratší koniec. Veľmi ich nechcú. 

V momente, ako som okúsila túto pravdu o skrytej a niekedy aj otvorenej diskriminácii na vlastnej koži, rozhodla som sa, že sa budem venovať už iba podnikaniu (www.juicy.sk) a spolu s ďalšími ľuďmi sme v rovnakom čase založili Inštitút Trvalého Rozvoja 40plus. V rámci agentúry sa venujem najmä marketingu a PR.

 V oblasti pôsobenia Magazínu 40plus je mojou hlavnou snahou dostávať témy a inšpiratívne príbehy ľudí po 40-ke medzi širokú verejnosť. Zároveň chcem, aby sme spolu vytvorili komunitu, ktorá bude slúžiť na vzájomnú podporu a neskôr, ak sa to podarí, aj na zmenu legislatívy v oblasti zamestnateľnosti ľudí 45+. Ako do toho celého zapadá kniha na tému peňazí? 

Úprimne, nápad napísať knihu vznikol veľmi spontánne počas pandémie. Veľa projektov sa mi pozastavilo a v správach takmer denne znelo, že ľudia nemajú finančné rezervy. Štatisticky na úrovni 80 %. Buď žiadna rezerva, alebo rezerva na menej ako 3 mesiace. Počas svojej praxe som niekoľko rokov pôsobila aj ako finančná riaditeľka a venovala som sa rozpočtom, plánovaniu a aj účtovníctvu. 

Okrem toho – celý život sa držím pravidiel, ktoré ma naučila najmä moja babka. Tie pravidlá sú jednoduché. Fungujú a myslím si, že by mohli veľmi dobre zafungovať každému, kto si knihu prečíta. 

Samozrejme, že čítať nestačí. Treba aj popracovať. Verte mi, že nepôjde o žiadnu drinu. Krok po kroku zistíte, kde sa dajú robiť zmeny aj vo vašom prípade. Garantujem vám, že je jedno, či zarábate málo alebo veľa. Rezerva na život sa dá budovať vždy.

Mohlo by vás zaujímať