Ako zvládať prechod a perimenopauzu?

Ako zvládať prechod a perimenopauzu?

O prechode sa hovorí a píše v poslednej dobe dosť veľa. Málo pozornosti sa však zameriava na obdobie perimenopauzy, ktoré trvá zvyčajne 5 rokov pred samotnou menopauzou. Niektoré ženy badajú prvé príznaky už v štyridsiatke, iné vo veku 45 rokov. V tomto období je rozhodujúce vedieť, čo vás čaká v samotnom prechode (klimaxe) a čo je potrebné nastaviť, aby ste zvládali život komfortne a bez problémov.

Najväčší strašiaci prechodu a predprechodu (perimenopauza)

Nervozita.

Nadváha.

Vypadávanie vlasov.

Zvýšené potenie a neskôr návaly tepla.

Osteoporóza.

Svrbivosť pokožky.

Čo sa deje počas obdobia pred prechodom (perimenopauza)?

V tomto obdobá začnú vaše vaječníky produkovať menej hormónu – estrogénu. To spôsobí, že stúpne množstvo FSH ( folikulo stimulačný hormón). Ten je napríklad zodpovedný za rast a vývin vajíčok. V perimenopauze sa preto menštruačný cyklus skracuje. Toto je pre mnohé ženy častým prekvapením – sú málo informované.

Ako zvládať prechod a perimenopauzu?

Traduje sa, že v prechode začne menštruácia vynechávať. Áno to sedí. Ale pred týmto obdobím sa žena pohybuje v „predprechode“ a tu sa naopak cyklus skracuje. Často opakovaná menštruácia je pre organizmus, ale aj psychiku ženy vysiľujúca.

Do samotného prechodu žena vojde vtedy, ak sa menštruácia vytratí a za posledných 12 mesiacov úplne vypadne. 

Prechod a nadváha

Nadváha a najmä ukladanie tuku v oblasti brušnej steny sú nielen nepríjemné ( musíte meniť šatník a štýl obliekania), ale sú aj rizikovým faktorom počas samotnej menopauzy. Nadváha totiž pôsobí ako silný stimul a spôsobuje, že návaly tepla budete pociťovať výraznejšie, ako keby bola vaša váha optimálna.

Príklad zdravého jedla – Nela Sullens

Je síce pekné pohladiť si dušu a svedomie rôznymi obrázkami a výrokmi na sociálnych sieťach:

„Pravá krása ženy nie je v jej postave, v spôsobe oblečenia, v šatách, ktoré nosí alebo štýle jej účesu. Krásu ženy vidno v jej očiach, pretože sú oknom do jej duše, miestom, kde prebýva láska.“

Ale vo chvíli, keď vám nadváha spôsobuje nekvalitný život, je vám múdry citát nanič.

Nadváha totiž vplýva na vaše zdravie. A v období predprechodu a prechodu zvlášť. 

Je preto dobré, začať si sledovať kalorický príjem a najmä – ak ste doteraz necvičili – zaradiť do života pravidelný pohyb. Už 30 minútová rýchla chôdza dokáže s vašim telom zázraky. Fungovanie vášho tela sa mení. Ak budete robiť to čo doteraz, tak sa veľmi rýchlo môžu dostaviť výsledky, ktoré posunú ručičku na váhe tam, kde ju nechcete.

Perimenopauza začína po 40ke. Ako ju zvládnuť?

Ako zvládať prechod a perimenopauzu z hľadiska stravy a vitamínov?

Vaše telo v období predprechodu a prechodu potrebuje vyváženú stravu. Obmedziť tuky a cukry, zaradiť výrobky, ktoré obsahujú kalcium, vitamíny a dostatočný pitný režim. Dôležité je tiež nezabúdať na preventívne prehliadky. Tie vám napovedia, či sú hodnoty minerálov, vitamínov, železa, cukru, štítnej žľazy…v norme. Podľa výsledkov vyšetrení budete vedieť, čo vášmu telu chýba a podľa toho budete vedieť sami, alebo za pomoci odborníkov vašu stravu vyvážiť.

Zlý spánok, nespavosť počas prechodu a perimenopauzy

Ďalšou nástrahou obdobia pred prechodom a samotného prechodu je zhoršený spánok. Mnohé zo žien síce večer zaspia, ale v polovici spánku sa preberú a zaspať už nevedia. Ráno sa budia unavené, čo samozrejme pôsobí na ich pracovný výkon a na celkovú náladu počas dňa. Preto je vhodné nenechávať nespavosť len tak. Ideálne je konzultovať možnosti s vašim lekárom (gynekológom).

Obdobie perimenopauzy a menopauzy je náročné a je ťažké prechádzať ním bez pomoci odborníka a podporných prostriedkov (prírodných alebo hormonálnych). K overeným prírodným preparátom patrí napríklad SERELYS, ktorý pomôže zmierniť alebo úplne odstrániť príznaky perimenopauzy.

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať