Dá sa schudnúť za 14 dní?

Dá sa schudnúť za 14 dní a udržať si váhu?

Viem, všade čítate, že sa dá a dokonca aj za 7 dní, však…je na to čarovná pilulka, či bylinka, úžasný program, alebo nový trend! Dá sa schudnúť za 14 dní a udržať si váhu? Poďme sa na to bližšie pozrieť. Keďže pôsobím v tejto oblasti od roku 2003, nie som nijaký nováčik, odvážim sa na stručné hodnotenie. Tak prečo to nejde?

Dá sa schudnúť za 14 dní a udržať si váhu? Nedá…

1) Lebo je to totálna hlúposť a keby to fungovalo a bolo by to aspoň trochu reálne, tak neexistuje obezita a civilizačné choroby z nej. A všetci by sme mali postavičky ako lusk.

2) Pretože príroda má svoje zákony, ktoré fungujú stále, bez rozdielu, či ich poznáš alebo nie. Napríklad taký zákon gravitácie či zákon gravidity. Oba sú nespochybniteľné a majú presné pravidlá. 

Prosto dieťa sa vyvíja deväť mesiacov, takto to nastavila príroda, aby všetko bolo v poriadku. Pochybujem, že by rodičia chceli, aby sa dieťatko narodilo skôr. Lebo cena môže byť privysoká ….a tu to celkom dobre chápeme, však?

Ale na našich telách, čo je úplne to isté prírodné zoskupenie buniek, sa snažíme vymýšlať kadejaké „zázraky“. Hlavne schudnúť rýchlo. Ideálne za 14 dní a hneď niekoľko kíl. Teda aspoň mnoho mudrcov, ktorí predajú aj deravé ponožky je dosť. Tak prečo ešte nikto nevymyslel pôrod po štrnástich dňoch? Však tehotenstvo je dlhé, náročné a chce to silu a trpezlivosť…vidíte tu akúsi podobnosť?

3) Pretože všetky extrémy, keď na ne človek nie je pripravený, a hlavne ak sa dejú veľmi rýchlo, si vyžiadajú určitú daň. Ak je telo v strese tým, že začnete nejakú striktnú obmedzujúcu diétu alebo náročný tréning, mení svoje hormonálne nastavenie a funkcie.

Keď sa potom vráti do normálu, ak to teda zvládne bez ujmy, nastaví opatrenia na nápravu a predchádzanie podobnej situácie. A to je ten známy jojo efekt v chudnutí, ukladanie tuku do zásob a často aj poškodený metabolizmus. Celkom lákavá prestava však? A predsa to stále fičí a ľudia stále dúfajú, že porazia tuk za krátku dobu a nárazovo.

Pri chudnutí platí systém postupných krokov. Je to to isté, ako nadobúdanie schopností a zručností, keď sa niečo učíme a postupne sa zlepšujeme na základe vykonaného úsilia a tréningu.  

A tu je ten rozdiel. Dáva to zmysel?

4) Pretože marketing má tiež svoje zákony a toto je jeden z jeho základných trikov…zavádzanie a vzbudzovanie nádejí v rýchle výsledky, útok na naše túžby a city. Väčšina z nás to vie, tak prečo to potom ešte stále funguje? Prečo si myslíme, že sa dá výrazne schudnúť už za 14 dní? 

No lebo ľudom sa nechce nič robiť a chcú mať výsledky, rýchlo a bez námahy. A táto vlastnosť je silnejšia ako skutočnosť, ktorú vám nikto nechce povedať, lebo by vás odplašil.

Urobme experiment.  Čo si poviete, keď vám poradím: Vykop v lese štyri  jamy každý deň počas štrnástich dní, upeč si na ohni čo ulovíš, a ešte mi za túto radu zaplať 100 Eur. Smejete sa?

Tak toto už by vám určite donieslo aspoň nejaký výsledok za tie peniaze, lebo je to založené na prírodných zákonoch. Idete do toho? Pošlem číslo účtu, vyskúšajte J

Alebo radšej plaťte za pilulky a doplnky, programy a zázračné séra, ktoré vám ešte aj môžu uškodiť.

5) Pretože POZOR! Pri rýchlych programoch na chudnutie sa manipuluje hlavne s vodou v tele. Nemá to nič spoločné s rýchlym odbúravaním tukov. Je to možné, ak máš tréning, svaly a vytrvalosť športovca, presne nastavenú stravu a profesionálneho kouča, potom áno. 

Každý odborník v tejto oblasti vie, že chudnutie je dlhodobá záležitosť, a najmä ak sa chudne zdravým spôsobom. A naopak, žiadny obchodník/predajca, vám to nepovie, lebo to mnohokrát sám ani nevie, len sa naučil IBA predajnú techniku, ktorá krásne zaberá. 

Zrejme jej asi aj verí, lebo to tvrdia všetci jeho kolegovia a on to začal robiť len pred týždňom.

Veta: „Schudla toľko a toľko kíl za 7-14 dní“ znamená : „Odbúrala toľko a toľko vody z tela“.  Voda sa potom samozrejme doplní. Ak sa takéto „chudnutie“ praktikuje často, môže byť  zdraviu nebezpečné.

Vždy ma pobaví, keď mi na obranu ľudia tvrdia, že mali dobrý pitný režim, nemohli byť dehydrovaní. Jasné, že pili tekutiny, lenže objem vody v tele nesúvisí len s tým čo reálne vypijete, ale aj s tým čo vylúčite. 

Ak je v programe zapojená nejaká aktivita, tak sa viac potíte. 

Ak užívate močopudné látky či bylinky, tak beháte na záchod. Dôležitá je aj úprava stravy, teda prijímanie potravín, ktoré vodu v tele neviažu, ale naopak sa voda vylučuje. Už len jednoduché zníženie sacharidov a soli v strave (ktoré viažu vodu), vám spôsobí okamžité zmeny v objeme vody v tele. 

Čo môže byť prínosom, ak je to nastavené rozumne, ale aj tu ľudia idú do extrémov. Poznáme mnoho stratégií, o ktorých bežný smrteľník nevie. 

Vedia to odborníci hlavne v športovom svete, kde okamžitá váha rozhoduje napr. o zaradení do určitej výkonnostnej kategórie, alebo vo fitness svete, kde sa posudzuje vyrysovanosť svalov v deň súťaže. 

Takto sa veľakrát nastavujú programy na rýchle chudnutie, ktoré ľudí na začiatku ohúria. Je to viac o vode ako o odbúraní tuku, po ktorom všetci chudnúci vlastne túžia. Určite to však sami neskúšajte, lebo to môže byť zdraviu škodlivé.

Ponaučenie:

– Keď vám niekto tvrdí, že môžete rýchlo viditeľne schudnúť za 14 dní a udržať si to, tak vám chce siahnuť iba do peňaženky. Utečte skôr, ako jeho dobre pripravené argumenty na vás začnú účinkovať. Ak vám povie, že vás poriadne odvodní, a chcete za to zaplatiť, tak potom je to v poriadku J

– Tuk v tele sa zdravo odbúrava len správnym nastavením myslenia, dlhodobým pravidelným pohybom s určitou intenzitou a potravinami podľa princípov vyváženého a výživného stravovania, adekvátnym k individuálnym potrebám jednotlivca.

– Na chudnutie ako zmenu životného štýlu treba úsilie, čas (min 10 -12 týždňov až 1 rok podľa stavu a potrieb jednotlivca), vedomosti a trpezlivosť. 

Ak ti to neznie lákovo, tak sorry…daj si ale pozor na rozprávkárov.

Nela Sullens: Chcete schudnúť za 14 dní a udržať si váhu?

Takže prestaňte chudnúť a začnite zdravo myslieť a žiť.

– Správne nastavenie životného štýlu, v ktorom je zachovaná rovnováha, je zárukou kvality života, obnovy zdravia a dlhodobých výsledkov.

– Má to však jeden háčik – nooo nepredáva sa to s takým nadšením ako formulka – štíhla za 14 dní -, však? Ale predsa to nevzdávam, lebo je mnoho ľudí, čo pochopili, a hlavne dokázali zmeniť svoje návyky.  Dnes sú úplne inde, zdravší a spokojní.

Chcete schudnúť za 14 dní a udržať si váhu? Výber je na vás.

Kto chce rýchle výsledky – hľadá skratky a nechce sa vzdať svojho komfortu. A čo dosiahne? Stále sa trápi, pretože to nefunguje a trpí nielen on, ale aj jeho peňaženka.

Kto chce dlhodobé výsledky – mení svoje návyky. Tiež sa možno na začiatku trochu potrápi, pretože opustí svoju komfortnú zónu, ale učí sa. Postupne sa dostavujú skutočné výsledky, naučí sa čo funguje, je spokojný a zdravší.  

Navyše, peňaženku má pod kontrolou, dokonca ušetrí.

Určite sa táto téma dá spracovať aj odbornejšie, ale toto by malo byť vraj ľahšie čítanie…Ak ste však pripravení skúsiť dlhodobú cestu, som tu pre vás!

Takže končím a želám vám veľa úspechov na vašej ceste, nech ste kdekoľvek. Podeľte sa o vaše príbehy a skúsenosti…možno ste už našli svoju metódu, čo funguje dlhodobo.

Nela Sullens

Poďte s nami naštartovať nielen chudnutie…

 

Mohlo by vás zaujímať