Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej

Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej

Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej je nesmierne ťažké. Dokázať v tejto situácii ešte rozdávať silu ďalším, je neuveriteľné. Beata Bobulová to dokázala.

Založila združenie, ktorého poslaním je pomôcť ovdoveným ľuďom  zabezpečiť prácu a tak pomôcť zlepšovať ich existenčné podmienky. O poslaní OZ Súčasť života a jednom z aktuálnych vianočných projektov  porozprávala Beata Bobulová,  štatutárna zástupkyňa združenia.

Beata, vediete OZ Súčasť života. Ako vznikla myšlienka založiť toto združenie?

Vyvinulo sa to veľmi prirodzene – vysvetlím… Toto OZ má pomôcť vdovám a vdovcom v zlepšení ich kvality života.  Zo sekundy na sekundu sa zrazu stávajú samoživiteľmi a musia sa postarať o rodinu – teda deti.

Mnohé nedostanú ani vdovský príspevok, lebo boli „len ich partnerkami/partnermi“. A medzi nami, ani so sirotským to nie je až taká výhra. Dieťa, ktorého rodič je zosnulý, má nárok na sirotský dôchodok. Ten je 40 percent z toho, na čo by mal nárok rodič v momente úmrtia, ak by sa stal plne invalidným.

Podmienkou sú odpracované roky a suma odvedených peňazí do Sociálnej poisťovne počas života rodiča. Teda v extrémnom prípade aj NIČ, lebo nesplní podmienku minimálneho počtu odpracovaných rokov. Žiaľ, náš sociálny systém ani zďaleka nie je schopný poskytnúť adekvátnu podporu v ťažkej životnej situácii úplne všetkým, ktorí ju najviac potrebujú.

Čo je poslaním združenia?

Ako som už spomínala, v prvom rade išlo o zlepšenie kvality života dotknutých osôb, teda o finančné vylepšenie. Začali sme len minulý rok, preto sme sa v prvom rade sústredili na Vianoce, na ktoré sme sa ako sviatok reálne stíhali pripraviť a samozrejme, Vianoce majú asi aj najväčší ťah v rámci obdarovávania. Mám na mysli firmy svojich obchodných  partnerov, ale samozrejme aj ľudí celkovo.

Viem, že v rámci svojich aktivít vyrábate nádherné darčeky pre deti v štýle „urob si sám“, kreatívne darčekové sady pre materské a základné školy, ale aj darčekové sady pre firmy. Prečo práve takéto darčeky? 

Myšlienka vianočných ozdôb vznikla celkom spontánne. Raz som videla niekde drevené krúžky odrezané z konárov. Vtedy ma napadlo, že by sa mohli rôzne dodekorovať a môžu to byť ozdoby. Nie je to nič nové, v minulosti sa práve takto zdobili aj vianočné stromčeky našich starých alebo prastarých rodičov.

Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej

Na krúžok som dala dekoratívnu ozdobu, alebo som ich pečiatkovala, lakovala, dekupažovala (servítková metóda)… Zistila som, že je o tom celkom záujem, tak som ďalší rok oslovila pár vdov, ktoré poznám z OZ Kolobeh života, opýtala som sa či má niektorá záujem.

Našla som na začiatku dve ženy…

…povedala som si super, potiahneme sa a uvidíme ako to dopadne. Teraz sme boli už 4 a to sme ešte potrebovali  pomoc…

Začala som si všetko pripravovať, nechcela som, aby darček pôsobil ako milodar, tak som sa radila s kade kým 🙂 V prvom rade som si povedala, že pripravím sety pre obchodných partnerov. Nemala som k dispozícií žiadnu stolársku dielňu, len dielničku v rodine šikovného syna sesternice.

Ďalší krok boli výtvarníčky zo ZUŠ, s ktorými som sa radila, že máme krúžok, ktorý je vlastne aj symbol (máme ho aj v logu), čo všetko sa s ním – s krúžkom dá podniknúť, ale tak aby to bol stále polotovar, ktorý vieme sami dodekorovať. Tak vznikol vlastne snehuliak a prvá sada Urob si sám.

K nej sme pripojili čisté kolieska na výrobu vlastných drevených ozdôbok, potom vznikla zvonkohra a následne svietnik.

Všetko som konzultovala s výtvarníčkami a tak vznikli sety pre deti Urob si sám.

Sú to krásne krabičky – balenia polotovarov a dekoračných materiálov, z ktorých si tento finálny produkt vyrobíte s deťmi sami pre seba, prípadne ním ako darčekom môžete potešiť niekoho blízkeho. A nielenže urobíte tak radosť obdarovanému, ale zároveň podporíte nás. Každý jeden set je v niečom výnimočná a hravý.

Snehuliak môže voňať kokosovým snehom. Pri svietniku sa naučíte ušúľať sviečku z včelieho vosku. Trblietky, flitre, ligotavé nálepky, alebo krásne drevené gombíky sú súčasťou setu vianočných ozdôb. Každá vami urobená ozdoba bude jedinečná a krásna.

Našou srdcovkou je Nebohláska – zvonkohra. Môžete si vybrať jednu z troch krásnych kovových figúrok (vtáčik/anjel/ryba) vo farbách bielej a červenej. Drevené koráliky, krúžky, kovové paličky spolu s originálnou kovovou figúrkou vytvoria naozaj veľmi milý darček, alebo ozdobu. Každé balenie obsahuje komplimentku, aby ste darček, ak sa rozhodnete, mohli venovať blízkej osobe. Okrem toho nájdete v krabičke aj vkusný textilný gombík, ktorý je darček od nás pre vlastnú tvorbu.

Ďalšou myšlienkou boli darčeky Urob si sám pre MŠ.

Darčekové sety obsahujú 100 ks ozdôb, ktoré si deti môžu vytvoriť spolu s p. učiteľkami a venovať ich ako darček rodičom, starým rodičom, alebo len tak pre radosť.

Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej

Keď už boli hotové tieto sety, dokončili sme ešte sety pre obchodných partnerov. Tieto sme skombinovali s medovými produktmi a medovníkmi, ktoré berieme od chránenej dielne a medom od včelára z Bratislavy, ktorý ma rodinnú firmu – je to už tretia včelárska generácia.

Potom som sa sústredila na vymyslenie textov, webu, grafiky.  Tu musím zdôrazniť, že som vlastne úplne od začiatku mala veľké šťastie na ľudí, ktorí ma veľmi posúvali ďalej. Akoby to samé chcelo ísť ďalej vlastným životom.

V auguste som už mala všetko hotové, našla som si partnerov pre zníženie nákladov – Tesla Liptovský Hrádok mi dala kovové časti do zvonkohry zadarmo a Bittner print mi dal 50% zľavu. Ďalej som si našla ambasádorky projektu, pani Ivetu Radičovú a Wandu Adamík Hrycovú. Potom som už začala produkty ponúkať firmám…

Kto vlastne stojí za realizáciou darčekových setov? 

Drevené kolieska, ktorých výsledkom sú vianočné ozdoby, vznikajú nasledovne:

Balík s drevenými kolieskami aj s dekoračným materiálom dostane vdova kuriérom osobne na svoju adresu. Ľubica zdobí technikou dekupáže ozdoby aj podpohárniky. Inge lepí na kolieska drevené gombíky alebo kovové figúrky. Katka strihá látku a vyrába krásne textilné gombíky.

Zuzka krája včelie medzistienkové pláty na výrobu sviečky. Alenka nalieva včelí vosk do sklenených svietnikov. Okrem toho kompletizujeme všetky darčekové krabičky, lepíme nálepky, striháme stužky, robíme dekoratívne pomôcky na zdobenie ďalších produktov.

Samostatná kapitola sú darčeky “Urob si sám”.

Produkty v tejto kategórii sme konzultovali s výtvarníčkami, ktoré pracujú v ZUŠ, aby sme zvolili zaujímavé techniky, ktoré sa deťom páčia a aby bol výsledok hravý, zaujímavý a kreatívny. Aby sa darček páčil dospelým, ale najmä deťom.

Sú to krásne krabičky – balenia polotovarov a dekoračných materiálov, z ktorých si tento finálny produkt vyrobíte sami s deťmi, prípadne týmto darčekom môžete niekoho blízkeho obdarovať. Urobíte tak radosť nielen obdarovanému, ale zároveň podporíte aj nás.

Kde a ako Vás môžu nájsť všetci tí, ktorých zaujali inšpirácie na darčeky a chceli by nimi potešiť svojich blízkych, alebo obchodných partnerov?

Všetky informácie a kontakty nájdete na www.sucastzivota.sk

Aké sú ďalšie plány a pripravované projekty v OZ Súčasť života?

V tejto chvíli už zakladáme sociálny podnik. Má väčšie kompetencie – právomoci ako OZ. Nebude zameraný len na vdovy a vdovcov, ale rozšírili sme aktivity aj na samoživiteľov, kde spadajú aj rozvedené osoby, slobodné matky.

Keďže potrebujeme aj status náhradného plnenia, nebránime sa zamestnať aj ZŤP. Všetky sety ideme vylepšiť, máme už konkrétne predstavy viacerých segmentov, ďalšie plány a predstavy 🙂

Aký darček by na Vianoce najviac potešil Vás?

Bude to znieť trocha pateticky, ale chcela by som konečne po dlhej dobe prežiť Vianoce v pohode, v kľude. Predtým to nebolo možné. Keď mi zomrel partner, nič nebolo v kľude, ani v pohode, najmä ja som teda nebola v pohode. Teraz sa mi podarilo nájsť nový vzťah, tak verím, že sa všetko na dobré obráti…

Rozhovor pripravila: Eva Staroňová

Foto: Produkty: Barbora Dolinajová 
Titulná foto: Luba Petrová

Mohlo by vás zaujímať