fbpx
Andrea Trávničková: O bicykli a odpustení
Domov / ZAMYSLENIA / Andrea Trávničková: O bicykli a odpustení

Andrea Trávničková: O bicykli a odpustení

Ťahala som zo všetkých síl – v tej dobe som ich ešte mala požehnane. Aj tak som s mojou sestrou a jej vtedajším priateľom ledva udržala na bicykli tempo. Hovorím si, že fakt nemám kondičku. A to som chodila do posilňovne a cvičila denne Tibeťanov! Pre nich dvoch to bol romantický výlet z Petržalky do Vysokej pri Morave, pre mňa boj o prežitie a najmä boj o vlastnú česť. Tak hádam sa nenechám zahanbiť dvomi sopliakmi, že?

Nechápala som, ako sa môžu ešte aj rozprávať a kochať sa okolitou prírodou, keď ja som išla na hranicu vlastných možností. Spravili sme cez 60 kilometrov, ale hanba – nehanba, pod Devín pre mňa musel prísť môj ex a odviezť ma domov. Chvíľu vraj zvažoval urgent, lebo som vyzerala ako keby som mala infarkt, ale keďže bol môj ex, kašľal na to a zaviezol ma domov. Bola som zdrvená. Svalovica bola môj najmenší problém. Moje Ego sa išlo zblázniť, Ja som sa išla zblázniť z toho, že som nevládala. Že som zlyhala a nedobicyklovala som to až do Petržalky.

Pár dní od tejto potupnej príhodky sa sestre pokazil bicykel a požičala si ten môj. Vraj sa idú iba previezť na hrádzu. Prišla domov o necelé dve hodiny, zdrvená a zničená ako z bane a hovorí mi:
„ Opica, preboha, Ty si to ako dokázala na tom bicykli s nami šliapať celý deň? Veď to nie je bicykel, ale mučiaci stroj!“ Pozerala som na ňu ako sprostá. Vysvitlo, že môj bicykel má nejaké divné ložiská v kolesách, ktoré vytvárajú enormný odpor, aj reťaz že je nejaká celá divná. V skratke – šliapala som cez 60 kilometrov na pokazenom bicykli v podmienkach, ktoré by zrejme zničili aj vola. Ale ja som to dala, držiac tempo zo všetkých síl. Lebo mi ani len vo sne nenapadlo, že mám proste iné podmienky…

Optikou príhody s bicyklom som sa pozrela aj na niekoľko iných mojich fatálnych tém – možno je to môj Osud a možno moja blbosť. Faktom je, že sa mi v živote stalo viackrát práve to, že som od seba očakávala niečo, čo v danej situácii nebolo reálne. Dávam si už na to pozor.

Odpustila som si mnoho vecí. Vtedy, keď som pochopila, že viacej v mojich silách skutočne nebolo a ani nemohlo byť.

Poznať skutočné podmienky pomáha zreálniť očakávania. Zreálnené očakávania prinášajú uvoľnenie a vytúžený mier v Duši.

Vytúžený mier v Duši prináša energiu. A tá je zdrojom čohokoľvek, pre čo sa skutočne rozhodnete.

Mgr. Andrea Trávničková