fbpx
Ako si nájsť prácu po štyridsiatke?

Ako si nájsť prácu po štyridsiatke? Martina Valachová

Ak máte štyridsať, tak možností na trhu práce je dostatok. Máte už skúsenosti a ešte nemáte na krku päťdesiatku. Je to presne ten vek, kedy by ste sa mali zamýšľať nad svojou budúcnosťou, pretože smerom  k päťdesiatke sa vaše šance budú zužovať. Nie je to otázka terajšej doby. Tento problém trvá už dlhšie. V princípe od pádu socializmu. Len sa o tom až tak nahlas nerozpráva. Alebo aj rozpráva. Ale nie veľmi verejne. Veď diskriminácia – máme na to zákony. Rozumieme sa?

SPÝTAJTE SA STARŠÍCH

Možno sa vám to zdá nepravdepodobné. Cítite sa plný síl. Zdravie vám slúži. Ak ste žena, nie ste ešte v prechode – takže návaly veru nehrozia. Ešte je čas.  Teda až na pár výnimiek. Ale príde to. (Inak tu dosť pomáha peľové zrnoaspoň mne zabralo). Ak ste muž, ste v plnej sile. Práve zvažujete kúpu motorky alebo lepšieho auta. Samozrejme nie všetci. Niektorí aj nový model svojej polovičky. Všetko toto patrí k veku. Nie je to moje tvrdenie. Tieto príbehy píše život sám.

Hlavne čítajte celý text s porozumením. Je v ňom veľa vtipu a nadsázky. Vráťme sa teda k hľadaniu práce a k otázke:

AKO SI NÁJSŤ PRÁCU PO ŠTYRIDSIATKE?

Navrhujem – posuňme sa ďalej. Poďme do roviny 45 rokov a vyššie. Tu sa situácia začne meniť. Akože na rovinu. Nemusí to byť tak, že náhle padne vaša výkonnosť. Alebo sa vám podlomí zdravie. Ak ste žena, stále nie ste v prechode. Až na pár výnimiek. (Dá sa s tým pracovať – rady a návody ako cez prechod tu). Ak ste muž, máte už tú motorku a brázdite Slovensko a možno aj Európu. Ale personalisti sa na vás začnú pozerať z iného uhla. Tých uhlov môže byť viac.

Ako si nájsť prácu po štyridsiatke?

PREKVALIFIKOVANOSŤ

Naozaj je to tak? Počuť to z každej strany. Môžu byť skúsenosti na obtiaž? No normálne logicky sedliackym rozumom nie. Ale v praxi veru hej. Predstavte si, že idete na pozíciu manažéra a váš nadriadený, alebo personalista má tridsať. To už je generačný rozdiel. Čo ak sa bojí, že mu budete do toho mudrovať? Alebo nebodaj zaujmete jeho flek?

Takže nálepka prekvalifikovanosť často funguje ako náplasť na svedomie personalistov. Nie je to o vás. Nenesiete žiaden podiel viny.

STE DRAHÁ/Ý

Toto je automatické. Ste drahý a hotovo. Lebo ste skúsený, tak budete drahý. No jasné, že zadarmo nebudete chodiť do práce. Ale zase takto. Často sa smerom k päťdesiatke menia priority človeka. Často už nemá hypotéku. Deti odrastené. Naozaj je tento človek vždy príliš náročný na odmenu?

ÚNAVA MATERIÁLU A POHODLNOSŤ – HĽADANIE BALANSU V ŽIVOTE

Tento posledný odstavec by mal byť z časti vašou výhodou. Pretože hľadanie balansu prináša človeku vyrovnanosť a teda aj lepší výkon. To, že človek hľadá balans neznačí, že je unavený a nevládze. On jednoducho ZMÚDREL. Akurát nevedno, prečo zamestnávatelia často nerozumejú skutočnému prínosu človeka v najlepších rokoch. Teda vlastne, je to jasné ako facka, že prečo nie. Takže poďme späť k otázke.

AKO SI NÁJSŤ PRÁCU PO ŠTYRIDSIATKE?

Hľadajte v prvom rade s rozumom. S výhľadom. Rozmýšľajte, či zamestnávateľ ktorému idete zveriť svoje najlepšie roky života za to stojí. Či vám bude rozumieť aj o 5 rokov, keď sa možno budete blížiť k päťdesiatke. No a je tu ešte jedna rovina. Začnite podnikať – je to jedna z možností, ako sa pri vhodnom nastavení marketingu a stratégie dopracujete k tomu, čo vás v živote baví.

Poraďte sa. Alebo sa začítajte do našich inšpiratívnych príbehov. Čokoľvek z toho pomôže, budeme radi, ak nám napíšete. Pretože spätná väzba je pre nás dôležitá.

Martina Valachová

P.S: Neuveríte, ale námet na tento článok mi skrsol, keď som zistila, že ak dám do Googlu frázu: Ako si nájsť prácu po štyridsiatke? – neboli sme na prvej strane. Zamyslela som sa a hovorím si, že napíšem niečo – a trochu aj s nadsázkou. A napokon aha. Možno aj osožné. Veď dajte vedieť. Ako to máte vy?

Poďte si s nami oddýchnuť a zacvičiť

Mohlo by vás zaujímať