fbpx

Nebudeme mať na energie? SVETLO s vami, priatelia, TEPLO nám netreba, budeme sa TRIEŤ.

Zvýšenie cien za energie a teplo
Zdroj foto: Rádio Expres a archív Eva Czermak

Zvýšenie cien za energie a teplo?

Tento prehľad je niečím iný, výnimočný. Asi tým, že je streda a ja už začínam písať. Témou bude napríklad aj zvýšenie cien za energie a teplo. Poďme po poriadku…

Tak som si povedala, že sa budem zodpovedne pripravovať, nech sú informácie „priebežné“.

Otváram už v stredu pod váhou zodpovednosti internety, ale to, čo sa tam deje, je proste slovenská volovina. To sa, priatelia, nedá. Všade na mňa hľadí prezidentkina dcéra a Mistr Taraba. Čudná kombinácia, však? Takže, zodpovedne internety radšej zatváram a idem si po svojom. Dnes je teplá streda, využiť ju treba (inak ma to učili, ale nech nepíšem prasačiny).

Radšej zleziem z nášho módneho slovenského móla a idem do reality, natiahnem si čapicu na hlavu, jak to robil môj dedo Demeter – aj v lete – a pohrabem nejaké lístie, nech prídem na iné myšlienky. Táto metóda ozdravovania zmäteného mozgu prácou sa volá „Mám na háku a idem dačo porobiť, lebo mi je z toho na blití, velebnosti“. Nemusím byť taká zodpovedná, lebo, tuším, aj zodpovednosť je preceňovaná, idem sa teda lajdáčiť prácou aspoň do soboty…

Hop a už je nedeľa

Týždeň sa, chvalabohu, prehupol bez fyzickej ujmy na vyššie spomínaných a aj príspevky od nich a ich rodinných či nerodinných členov fejsbúk ukazuje ako 4 dni staré. A to je už nič, to už zhltol čas. Na svetlo sveta sa dostávajú dôležitejšie veci, ako napríklad, že stále nám rastú ceny energií. Vedúci Heger sa nechal v akejsi relácii počuť, že je to chyba Matoviča a Sulíka, lebo sa hádajú a nevedia sa dohodnúť. Ja som to vedela! Všetko je to ich chyba, títo dvaja by mali ísť kľačať do kúta a bez mobilov, žeby somariny po sociálnych sieťach nevypisovali.

Do noci nabíjajú isto mobily, svietia nočnými lampičkami, míňajú elektrinu, a potom, že to nejde hore všetko. No neklesajme na duchu, dá sa tomu pomôcť. My so sestrou, keď sme sa vadili ako deti, tatko nám dal jednu výchovnú (alebo mamina – tá jej bola ešte účinnejšia, tuším) a bolo vybavené. Ak by ste mali, prosím vás, nejakého „voľne pohodeného“ rodiča, čo dobre vypaľuje po papuli, hláste sa na vrátnici u tých, čo nám serú naše energie. V mene národa ďakujem.

Zaujímavú vec na podnikateľov chystajú kamaráti vo finančnej správe.

Nejak potichu sa to dostalo už do druhého čítania v parlamente a vraj má byť tento zákon už aj čoskoro účinný, a to od 15. novembra. Tak sa, milí podnikatelia, nachystajte na takúto bombu: finančná správa vyhodí daňovo neporiadnych podnikateľov z biznisu a tých poriadnych odmení. To je paráda. Ak ste poriadne platili dane a odovzdali včas daňové, tak dostanete bonus. Aký? No budete mať znížené poplatky za záväzné stanovisko alebo rozhodnutie o odsúhlasení vhodnej metódy pri transferovom oceňovaní. Že neviete, čo to je? Ani ja.

Tak to evidentne nepatríme k tým 4 osobám, ktoré si o túto parádu zažiadali v rokoch 2018 až 2020.

To sa ozaj oplatí, dobre to vymysleli. Pýtate sa, čo s tými, ktorí podali daňové neskoro, prípadne sú na daniach dlžní, lebo veď korona, všetko zavreté alebo iné katastrofy, o ktoré nie je núdza? No tí budú za trest vylúčení zo slovenského megabiznisu na tri roky! Dobré, však? Škoda, že nespravili skôr tento zákon. To by možno neposlali 24 miliónov z pandemickej pomoci schránkovým firmám, ktoré dane ani neplatili. Ale svitá na nádej, lebo finančná správa bude tých zlých neplatičov zverejňovať, aby sme si ich nepomýlili s tými poctivými.

Tak, ak zverejnia aj tie schránky, môžeme si k nim spraviť zájazd, ako si robieval kedysi Matovič, a možno tam ešte nejaký miliónik v schránke nájdeme. Kto sa hlási?

Aby som nepísala len o tých našich, tak dám aj trošku z mojej obľúbenej korona témy.

Mám aj druhú obľúbenú tému, a to je Amerika, lebo tam sa vždy niečo šialené deje, ale korona má prednosť. Predstavte si, že čoskoro sa môžeme dať zaštepiť ďalšou super vakcínou zo zahraničia. Táto je vraj účinnejšia a bezpečnejšia, lebo obsahuje už usmrtený vírus. No konečneeee sme ho zabili! Teda oni. Len je to také zvláštne trošku. Tak teraz, keď je konečne zmarovaný, tak si ho dáme pichnúť? Ale možno je to taktika, že dôjdu do obehu tie mŕtve vírusy a tie živé ich zbadajú, a tak sa preľaknú, že od strachu umrú aj oni. No to je na nobelovku, priatelia.

Len nech to pichajú až po helovínovi, že by si tie živé nemysleli, že prišli len rekvizity na strašidelnú párty.

No a téma Amerika… neuveríte.

Donald Trump bude mať svoju vlastnú sociálnu sieť. Na toto sme čakali, priatelia. Ja už sa neviem dočkať, tak si pre istotu robím profilovky, aby som potom nebola zaskočená pri spustení tej jeho siete a hodila sa do nej s novou parádnou americkou fotkou, ako správna európska rybka. Ešte neviem, čo tam budem robiť, ale vraj tam bude uverejňovať celú pravdu, aj sa tá sieť volá „Truth Social“, teda v preklade „spoločenská pravda“.

Ja som zvedavá, či povie pravdu aj o tých jeho hustých vlasoch.

Inak mu fandím, aj keď ho mrcha hekeri udali, že ukradol zdrojovú platformu niekomu inému, ale veď ak aj hej, tak potom, keď to už bude fungovať, napíše pravdu. Preto to predsa zakladá, či?

Možno tam napíše aj tú novinku, že nie Krištof objavil Ameriku, ale, podľa nových zistení, tentokrát nie amerických, ale holandských vedcov, tam boli pred ním ešte Vikingovia. Ak si to predstavujete tak, že prišiel na breh náčelník a povedal „hakunamatata Krištof, práve si sa minul s Vikingami, ale veď poď ďalej, nie nie, nevyzúvaj sa, ešte tu po nich niečo zostalo, dojeme, popijeme“, taaak presne takto to nebolo, Vikingovia objavili Ameriku cca 400 rokov pred Krištofom. A to je už čo povedať.

Takže vedci uvažujú, či tie vikingské príbehy sú ozaj pravdivé, keďže to v nich bolo napísané.

Možno o rok vyletí niekomu v Škandinávii z pivnice drak. Len dúfam, že už taký vyhasnutý, prípadne kým doletí sem k nám, tak zhasne. Alebo nás nenájde, lebo na Slovensku bude tma. Nebudeme mať na energie, všetky prachy budú zamknuté v schránkach tých pár firiem vo svete.

Tak svetlo s vami, priatelia, teplo nám netreba, budeme sa trieť. Ideálne o svojho partnera. Susedia či kolegovia by to mohli vyhodnotiť nesprávne. Aby ste sa potom nemuseli trieť so skorumpovanými politikmi v base. Moment, veď takí nie sú. Takže v base sami o mrežu… nič moc.

Aktuálne správy z domova a zo sveta

Vaša Eva Czermak

P.S.: Ak ste sa dobre zabavili, neokúňajte sa. Pošlite tento text vašim priateľom. Skrátka, zdieľajte… Zvýšenie cien za energie a teplo sa vás nebude týkať, keď vás smiech zahreje…

Korektúry – Aktuality zo Slovenska a zo sveta: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať