Prečo sa elity, ale aj bežní ľudia, nespoja a neukončia tragédiu vo veci Juliana Assangea?
Zločiny korporácií, pranie špinavých peňazí švajčiarskych bánk, zločiny USA porovnateľné so zverstvami na Ukrajine… Toto všetko sa dá nájsť vo WikiLeaks. Keď ste doteraz nevenovali pozornosť alebo ste nemali zdroj, ako sa pozrieť hlbšie na témy okolo Juliana Assangea, odporúčam vám pozrieť ďalšiu, veľmi dobre zostavenú reláciu pod taktovkou Anky Žitnej Lučaiovej, ktorú pripravuje a moderuje v rámci cyklu Tak Takto? na TA3.
Ako funguje demokracia a lobbing?
Prvýkrát v živote som si mala možnosť na časovo neveľkom priestore uvedomiť a navnímať rozsah tejto konkrétnej problematiky.
A aj to, ako funguje „demokracia, právo a lobbing“. Tiež, že nie je všetko sväté, keď to je z USA. Ale i to, že človek môže byť zatknutý za prácu veľmi podobnú, akú robil na Slovensku Ján Kuciak. Juliane Assange sedí za to, že si robil prácu dobre a niektorým mocným sa to nepáči. Nech vám znie tento môj úvod akokoľvek divne, ba až neuveriteľne, nájdite si čas a pozrite si rozhovor s Petrom Weisenbacherom (video nižšie – na konci článku).
Zverejnili utajené dokumenty vlády USA, ktoré sa týkajú Ukrajiny, aby upozornili na väznenie zakladateľa WikiLeaks
To, že Julian je stíhaný protiprávne je jasné aj EU parlamentu a mnohým ďalším. Ide o snahu USA potrestať človeka, ktorý si robil dobre svoju prácu.
Väznenie Juliana Assangea v britskom väzení, kde čaká na vydanie do Spojených štátov, minulý týždeň ostro odsúdil aj nemecký parlament. Peter Weisenbacher upozornil, že Zuzana Čaputová, prezidentka, ktorá sa často vyjadruje k témam spojeným s odsudzovaním vojnových zločinov, ale zvykne rozprávať aj o slobode prejavu, si ako prezidentka a právnička dodnes nenašla čas na to, aby sa vyjadrila otvorene k väzneniu novinára, ktorý čaká na spravodlivosť už desať rokov.
„Prezidentke sme poslali otvorený list, ale na tento list sme nedostali čo i len formálnu odpoveď,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher. „Nerozumiem tomu, ako môže Zuzana Čaputová rozprávať o slobode tlače a nevyjadriť sa ako prezidentka, ale aj ako právnička, ku kauze Juliana Assangea…“ doplnil Weisenbacher.
Pozrite si celý rozhovor, v ktorom sa dozviete aj o forme psychického mučenia, ktoré by nik z nás nechcel zažiť…
(24 hodín nahý v cele bez akéhokoľvek nábytku, monitorovaný kamerami so silným svetlom z reflektora…)
Pripravila: Martina Valachová