fbpx
Zuzana Oros: Od malička ma lákalo experimentovať

Zuzana Oros: Od malička ma lákalo experimentovať a pretavovať nápady do reality

Zuzana študovala priemyselný dizajn na FaSTU. Po získaní bakalárskeho titulu si dokončila štúdium na VŠVU so zameraním na grafický dizajn. Keď sa jej spýtate, že prečo presedlala na grafický dizajn, dostanete vtipnú odpoveď: „Nebavilo by ma navrhovať miešačky. Chcela som robiť niečo kreatívnejšie.“  Venuje sa nielen grafickému dizajnu, ale aj iným oblastiam umenia, ktoré majú niečo spoločné s tvorivosťou, originalitou.

Tento článok chcem venovať Zuzke a jednej konkrétnej príhode ako poďakovanie. Zuzka robí veľmi veľa skvelých a vysoko odborných vecí. To, čo urobila v tomto prípade, sa môže zdať také malé. Nedôležité. Pre mňa však má táto „drobnosť“ veľký význam. A nielen z hľadiska symboliky. Keď pre vás urobí kamarát niečo len tak. Lebo chce. Z čistej lásky. Vtedy viete, že ste pre niekoho dôležitý.

Takto nejako to bolo…

Bol marec. Zlomila sa mi spona na opasku. Milovaný a pre mňa dôležitý kus. Používam ho na všetky kabáty, ale najmä v zime na kožuch. Opasok, aký len tak ľahko nekúpite, pretože potrebujete hrubú a kvalitnú kožu. Pôvodná spona bola z tvrdeného plastu a doslúžila. Keď som si posťažovala v Zuzkinej prítomnosti, požiadala ma, aby som opasok priniesla. Chvíľu som sa s ňou vadila, že to už nepôjde opraviť, ale nepomohlo. Chcela dačo vyskúšať.

Nechápala som, čo by tak asi mohla urobiť. Keby neprišla zima, už by som na celú príhodu aj zabudla. Ale je december. Babie leto v novembri pominulo a opasok zrazu chýbal.

19 rokov od priemyselného dizajnu na FaSTU. Normálne skoro ako v škole…

Ako to vidí Zuzka?
„Mám nápad. To bola veta, kde moja mama chytala paniku, keď som mala 4 roky.“ Mamina odpoveď ? TAK RÝCHLO NAŇHO ZABUDNI. „Nie, že by mi mama chcela nepatrične pristrihovať krídla, ale moje bádanie bolo často na hrane. Niečo sa pokazilo, rozbilo, niekedy i krvácalo…Vždy som robila zo všetkého všetko, niekedy aj z ničoho niečo, len aby to bolo netradičné. Som experimentátor. Všetko ma baví raz. A preto milujem svoju robotu.“

Zuzi ďakujem. Verím, že tvoja nápaditosť a um sa prejavia  ešte aspoň tisíckrát pri našich spoločných projektoch.
Zuzanin ateliér nájdete v Senci. Okrem toho má i predajňu BEYOU s bižutérnymi komponentami. Dajú sa objednať aj cez eshop.
A keď radi tvoríte, môžete si s ňou dohodnúť workshop.

Martina Valachová

Zuzana Oros: Od malička ma lákalo experimentovať a pretavovať nápady do reality

 

 

Mohlo by vás zaujímať