MUDr. Zuzana Kožuchová: Ako si zachovať prirodzenosť a esprit aj vo vyššom veku

MUDr. Zuzana Kožuchová: Ako si zachovať prirodzenosť a esprit aj vo vyššom veku

Botox ako liek? No tak aj toto som sa dozvedela, keď som si sadla na kus reči s MUDr. Zuzanou Kožuchovou. Zuzanu poznám osobne už niekoľko rokov. Pomáha (nielen) ženám k zachovaniu prirodzenej krásy a espritu. Ako Zuzka hovorí: „Estetika áno, ale svoju špecializáciu lekára, ktorý rieši zdravotné problémy a ochorenia kože, neopustím!“ Navštívili sme ju priamo v ENVY x PRIVEÉ v Bratislave a strávili s ňou deň.

 

Zuzka, ste dermatovenerologička, korektívna dermatologička a zároveň primárka oddelenia dermatológie kliniky ENVY. Odboru sa venujete už od roku 1997. S čím najčastejšie za vami klienti chodia?

Keď som ešte v roku 1997 dostala ponuku venovať sa estetickej medicíne, dala som  si jednu podmienku. Estetika áno, ale svoju špecializáciu neopustím. Takže pracujem na dvoch frontoch  a mám dve skupiny návštevníkov – pacientov s klasickými kožnými ochoreniami a klientov s estetickými problémami. Vrámci dermatológie sa venujem všetkým kožným ochoreniam od narodenia až po starobu (naozaj veľkú skupinu mojich pacientov tvoria malé detičky).  A som vďačná za túto kombináciu všeobecnej dermatológie a estetickej dermatológie, pretože si takto viem sama vyšetriť pacienta, vyliečiť ho a následne aj posunúť na estetický zákrok (ide hlavne o pacientov s jazvami po akné, s rosaceou, rôznymi typmi znamienok a tiež detičky s hemangiomami).

Čo sa týka estetickej časti, tu riešim hlavne prejavy starnutia a rôzne asymetrie tváre, ale aj tzv. beautifikáciu u mladých dievčat, ktoré majú k starnutiu ešte ďaleko, no chcú trošku zvýrazniť niektoré svoje črty – lícne kosti, bradu, alebo odstrániť kruhy pod očami či upraviť nos.

MUDr. Zuzana Kožuchová – konzultácia

Čo odporúčate klientom, keď začnú byť nespokojní so stavom svojej pokožky?

Nespokojnosť s pokožkou môže mať  dve príčiny. Buď je problém objektívne zdravotný, čiže na tvári vznikajú rôzne vyrážky či iné prejavy kožného ochorenia (v tomto prípade nastupuje moja dermatologická časť osobnosti, pacient je dôkladne vyšetrený a následne nastavený na terapiu). Druhú skupinu ľudí tvoria prevažne  ženy, ktoré nemajú reálny kožný problém, no svoju pleť hodnotia ako unavenú, bez života, matnú a podobne. Tu už riešime estetický problém na základe veku, stavu pleti , prítomnosti vrások, pigmentáciu. Následne doporučujem zákrok, prípadne kombináciu viacerých zákrokov, ktoré majú viesť k absolútnej spokojnosti klienta

Aký podiel na vzhľade a stave pokožky má pravidelná starostlivosť a kvalita kozmetiky?

Ku kozmetickým prípravkom mám veľmi rezervovaný vzťah. Kto ma pozná, vie, že  na mojej poličke v kúpeľni nájdete toho veľmi málo.  Som totiž zástancom pravidla “menej je vždy viac.“

V súčasnosti prevláda  trend, že už mladučké dievčatká používajú množstvo kozmetických prípravkov, pretože sú ovplyvnené hlavne reklamou. Čestne priznávam, že niekedy ani nemám šajnu, o akých prípravkoch vlastne hovoria. A to je podľa mňa zle. Prečo? Prirovnávam to k žalúdku. Keď zjete veľa rôznych jedál na jedno posedenie, tak si žalúdok pokazíte. A to sa deje aj s našou pleťou. Čím ju viac budete atakovať nezmyselnými kozmetickými prípravkami, ktoré často obsahujú viac konzervantov a parfumov ako účinných látok, tak okolo tridsiatky si vaša pleť povie “A dosť!” No a máme tu rôzne kozmetické typy akné, kontaktné alergie na kozmetické prípravky a podobne .

Sama  sa ošetrujem len minimálne, používam skôr séra (tie totiž prenikajú do hĺbky pokožky bez toho, aby jej ublížili) a zásadne sa vyhýbam mastným, výživným a nočným krémom, ktoré pleť doslova zabíjajú. Správny kozmetický prípravok pre mňa je taký, ktorý po piatich minútach po nanesení vôbec na koži necítim. To znamená že moja pleť ho absorbovala v plnom rozsahu. Inak z týchto poznatkov vyplýva aj samotný projekt ENVY Therapy®.

.

ENVY Therapy®

Keď sa povie botox alebo kyselina hyaluronová, tak mnohí krčia čelo. Že je to nebezpečné. Proti prírode…

Názory na botox a kyselinu hyaluronovú vyplývajú skôr z nevedomosti. Pristavím sa pri botolutoxíne. Áno je to neurotoxín, no viete, koľko jedov sa používa v medicíne? Ricin, belladona, digitalis, včelí jed a podobne. V modernej medicíne je botulotoxín predovšetkým liek, ktorý bol v sedemdesiatych rokoch testovaný na účely liečby strabizmu (škuľavosti) a takto bol aj registrovaný. No keďže celý život je o náhodách, tak aj pri jeho pôsobení sa prišlo na to, že pacienti, ktorým ho aplikovali, zrazu  začali mladnúť. Doteraz sa napríklad botulotoxín používa aj v neurológii pri liečbe spastických obŕn, tiež v gastroentrológii, v urológii a podobne. A v oveľa väčších a koncentrovanejších dávkach ako v estetickej medicíne.

 

A čo kyselina hyalurónová? Má tiež zdravotné benefity?

Kyselina hyaluronová je telu vlastná latka, ktorá sa nachádza v koži, v sklovci, v kĺbových štrbinách. Jej úlohou je vlastne hydratácia a viazanie vody. Preto je to ideálny výplňový materiál. Po aplikácii do podkožia  nielen vypĺňa, ale zároveň pôsobí ako špongia, ktorá “ nasáva” vodu a tým aj hydratuje. Tento efekt je najvýraznejší hlavne pri aplikácii do pier u dám, ktoré majú problém s praskaním pier.  Hydratačný efekt kyseliny hyaluronovej sa prejavuje aj pri mezoterapii do povrchových vrstiev kože v oblasti krku, dekoltu rúk.

Klinika ENVY Premeny

Stretávate sa vo svojej praxi aj s potrebou korekcie už vykonaných zásahov? Uvediem príklad – klientovi aplikujú kyselinu hyaluronovú a namiesto vyriešenia problému rieši klient korekciu zlej aplikácie? Je cesta von? Či treba čakať rok, dva, kým sa materiál vstrebe?

V našej praxi sa často stretávame s nesprávne vykonanými zákrokmi či už kyselinou hyaluronovou alebo botulotoxínom. Pri botulotoxíne sa to prejaví napríklad spadnutím obočia, spadnutím viečka, poklesom ústnych kútikov. V tomto prípade pomôže len čas, klientka musí počkať niekoľko mesiacov, pokiaľ tento stav spontánne odznie.

Pri kyseline hyaluronovej je to trošku komplikovanejšie. Klientky ku nám prichádzajú hlavne so zdeformovanými perami, opuchmi najmä na spodných viečkach.

V takýchto prípadoch  musíme nesprávne aplikovanú kyselinu najprv rozpustiť špeciálnou látkou, a následne nedostatky upraviť. Nie je to jednoduchý proces, trvá aj niekoľko mesiacov a samozrejme aj niečo stojí.

Práve preto opakovane prízvukujem, že pokiaľ sa už klientka rozhodne, že chce do seba investovať, nech si poriadne rozmyslí, komu sa zverí do rúk.

Nie je totiž lekár ako lekár, naša legislatíva neupravuje špecializáciu na aplikáciu kyseliny ani botulotoxinu. Môže ju pichať  aj gynekológ, zubár, rehabilitačný lekár. Stačí na to certifikát . No absolvovanie jednorazového školenia z vás neurobí odborníka.  Na to potrebujete roky a roky každodennej praxe.

Ja by som tiež nikomu neurobila artroskopiu ani cisársky rez, aj keď teóriu ovládam.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Foto: František Bodnár a archív Klinika ENVY

Mohlo by vás zaujímať