Zuckerberg: Bidenova administratíva „tlačila na naše tímy, aby cenzurovali určitý obsah COVID-19 vrátane humoru a satiry“.

Zuckerberg: Ľutujem, že som nebol otvorenejší v otázke „vládneho tlaku“ cenzurovanie obsahu o COVID-19.

Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg sa domnieva, že nátlak americkej vlády na jeho platformy sociálnych médií, aby v roku 2021 stiahli určitý obsah Covid-19, bol „nesprávny“, a uviedol, že v budúcnosti sa bude podobným pokusom brániť, ako sa uvádza v liste predloženom výboru amerického Kongresu.

V liste adresovanom predsedovi výboru pre súdnictvo Snemovne reprezentantov Jimu Jordanovi, ktorý zverejnili republikáni z výboru, sa Zuckerberg venoval viacerým kontroverziám zameraným na moderovanie obsahu na jeho platformách.

Ubezpečil tiež, že neplánuje zopakovať úsilie o financovanie volebnej infraštruktúry v USA pred tohtoročnými prezidentskými voľbami v krajine, pričom tieto dary vyvolali ostrú kritiku zo strany republikánov.

Zuckerbergovo predloženie výboru prichádza len niečo vyše dvoch mesiacov pred napínavým prezidentským volebným súbojom v USA, v ktorom sa pozornosť sústreďuje na rozsiahle online dezinformácie o kandidátoch.

Pokiaľ ide o pandémiu, zakladateľ Facebooku uviedol, že Bidenova administratíva v roku 2021 „opakovane celé mesiace tlačila na naše tímy, aby cenzurovali určitý obsah COVID-19 vrátane humoru a satiry“.




„Som presvedčený, že tlak vlády nebol správny, a ľutujem, že sme sa k nemu nevyjadrili otvorenejšie,“ napísal Zuckerberg.

„Som pevne presvedčený, že by sme nemali robiť kompromisy v našich obsahových štandardoch kvôli tlaku akejkoľvek administratívy v oboch smeroch – a sme pripravení zatlačiť, ak sa niečo podobné bude opakovať.“

Republikáni prijali list ako víťazstvo, pričom účet republikánskeho výboru pre súdnictvo Snemovne reprezentantov na platforme sociálnych médií X, predtým Twitter, ho označil za „veľké víťazstvo slobody prejavu“.

Republikáni v Kongrese sa v posledných mesiacoch zameriavajú na sociálne médiá a technologické spoločnosti a tvrdia, že potláčajú alebo cenzurujú konzervatívne názory.

Zuckenberg tiež uviedol, že nebude opakovať svoju snahu z čias Covidu financovať neziskové organizácie pracujúce na podpore volebnej infraštruktúry v USA, a to z dôvodu, že takéto dary republikáni považujú za stranícke.

„Mojím cieľom je byť neutrálny a nezohrávať takú či onakú úlohu – alebo dokonca vyzerať, že zohrávam nejakú úlohu,“ napísal.

List sa dotkol aj kontroverzie týkajúcej sa postupu Facebooku v súvislosti s príbehom týkajúcim sa syna amerického prezidenta Joea Bidena Huntera, ktorý uverejnil denník New York Post.

Zuckerberg uviedol, že príbeh bol „dočasne degradovaný“, zatiaľ čo pracovníci Facebooku na kontrolu faktov skúmali možnosť, že ide o „potenciálnu ruskú dezinformačnú operáciu“.

Generálny riaditeľ Meta uviedol, že sa nakoniec zistilo, že príbeh nebol súčasťou takejto operácie a že platforma zmenila svoju politiku tak, že príspevky v Spojených štátoch už nie sú degradované, kým ich preverovatelia faktov prešetria.

Článok v angličtine nájdete aj tu: https://www.yahoo.com/news/zuckerberg-says-regrets-not-being-013105966.html

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať