Zlé správy v súvislosti s očkovaním – Zrazeniny súvisia s AstraZenecou, potvrdil člen liekovej agentúry

Zrazeniny v súvislosti s očkovaním s AstraZenecou potvrdenéPredstaviteľ Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marco Cavaleri v rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero, zverejnenom v utorok, uviedol, že súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje.

„Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje,“ povedal Cavaleri, šéf vakcinačnej stratégie EMA. Podľa neho však nie je jasné, čo takúto reakciu spôsobuje. Tieto informácie podľa neho potvrdí EMA v najbližších hodinách. (zdroj: https://www.independent.ie/world-news/coronavirus/link-between-astrazeneca-jab-and-blood-clots-ema-vaccine-chief-40280575.html)

Francúzska agentúra pre lieky (ASNM) eviduje tri nové prípady trombóz na „atypických“ miestach u ľudí zaočkovaných vakcínou farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Dvaja z týchto ľudí zomreli.

Zrazeniny v súvislosti s očkovaním s AstraZenecou potvrdené

„Snažíme sa získať presný obraz o tom, čo sa deje, a podrobne tento syndróm spôsobovaný vakcínou definovať,“ uviedol Cavaleri. „Medzi očkovanými je viac prípadov mozgovej trombózy… medzi mladými ľuďmi, ako by sme čakali,“ dodal.

Po tom, čo niekoľko krajín – vrátane Talianska – pozastavilo používanie očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, EMA vyhlásila, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami a táto očkovacia látka by sa mala naďalej používať. Dodala však, že príčinná súvislosť medzi zrazeninami a vakcínou je možná a že tento týždeň poskytne aktualizované hodnotenie.

Zlé správy v súvislosti s očkovaním s AstraZenecou z Británie.

V sobotu oznámil Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), že zo skupiny 30 ľudí zaočkovaných proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca, ktorí zdravotným úradom nahlásili vznik krvných zrazenín, zomreli siedmi.

MHRA vo svojom vyhlásení zo soboty špecifikoval, že spomínaných 30 hlásení o výskyte trombóz, ktoré nahlásili lekári alebo verejnosť prostredníctvom vládnej webovej stránky, prišlo po podaní 18,1 milióna dávok vakcíny v Británii.

Vo väčšine týchto prípadov – 22 – išlo o trombózu mozgových žilových dutín – zriedkavý stav, keď sa v mozgu vytvorí krvná zrazenina. V ďalších prípadoch (celkovo 8) sa u ľudí objavili trombózy a mali nízku hladinu krvných doštičiek, ktoré napomáhajú zrážanie krvi.

„Pokračujeme v dôslednom preverovaní týchto hlásení,“ uviedla riaditeľa MHRA June Raineová vo svojom vyhlásení.  MHRA spresnil, že nateraz neboli hlásené žiadne krvné zrazeniny po podaní vakcíny Pfizer/BioNTech.

Holandsko tiež pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca

Po piatich nových prípadoch vzniku krvných zrazenín u žien, z ktorých jedna zomrela, aj Holandsko v piatok zastavilo podávanie vakcíny AstraZeneca osobám mladším ako 60 rokov.

Podobné rozhodnutie začiatkom minulého týždňa prijalo aj Nemecko, dodala agentúra AFP.

MHRA napriek tomu skonštatovala, že riziko spojené s týmto typom krvnej zrazeniny je „veľmi malé“ a ľudia by sa mali nechať touto vakcínou zaočkovať, ak im to ponúknu. Zdôraznila, že výhody vakcíny AstraZeneca „naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami“. (zdroj webnoviny)

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať