Zomrela Marie Poledňáková. Jej film „S tebou mě baví svět“ sa stal českou komédiou storočia

Zomrela Marie PoledňákováZomrela Marie Poledňáková. Jej film „S tebou mě baví svět“ sa stal českou komédiou storočia

Zomrela Marie Poledňáková. Včera o tom informoval server iDnes.cz. Komédie a filmy od Marie Poledňákovej nás sprevádzali životom. Niektoré z nich sa zapísali do dejín a aj do našich sŕdc.

Jej najúspešnejší film S tebou mě baví svět zvolili v ankete diváci za českú komédiu storočia.

V zastúpení rodiny režisérky správu pre server iDnes.cz potvrdil Jan Bradáč zo spoločnosti Falcon, informuje TASR.

„S hlbokou ľútosťou vám oznamujem, že dnes 8. novembra 2022 v dopoludňajších hodinách zomrela vo veku 81 rokov pani Marie Poledňáková. Odišla v pokoji, uprostred rodinného kruhu,“ informoval médiá Bradáč. Podľa televízie Nova Poledňákovú dlho trápili zdravotné problémy.

Bola to nielen režisérka, ale aj scenáristka a mediálna podnikateľka.

Mala prezývku „kráľovná romantických komédií“. Po ukončení štúdií na Akadémii múzických umení pracovala vo filmovom štúdiu Barrandov. Jej televíznym debutom bola životopisná dráma Otevřený kruh, ktorá mala premiéru v roku 1973.

Prelom v jej kariére nastal podľa iDNES.cz až po tom, ako si pre svoje snímky zvolila ľahší žáner.

Natočila televízne komédie Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny s Tomášom Holým v detskej úlohe. V roku 1982 natočila dnes už filmovú legendu S tebou mě baví svět, ktorý sa v ankete stal komédiou storočia.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československej televízii, najskôr 10 rokov vo funkcii asistentky réžie, neskôr už ako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala 6 rokov ako režisérka Filmového štúdia Barrandov. V roku 1990 bola spoluzakladateľkou spoločnosti FTV Premiera, ktorá získala prvú licenciu pre súkromné televízne vysielanie v Česku (dnes TV Prima). Po predaji svojho podielu v roku 1994 podnikala v nakladateľstve a vydavateľstve Premiéra Studio.

K natáčaniu komédií sa vrátila v novom tisícročí. Z tohto obdobia pochádzajú snímky Jak se krotí krokodýli či Líbáš jako Bůh. Jej posledný film Líbáš jako ďábel mal premiéru v roku 2012.

Pripravila: Martina Valachová

Ilustračné foto: TASR

Žite tu a teraz. Bez ohľadu na okolnosti…

Aj to je odkaz Tomáša Masaryka. Viac v rozhovore, ktorý môžete sledovať aj na YouTube na kanáli ODznova – KLIK

 

Mohlo by vás zaujímať