fbpx
Zoberte deti na výlet do európskych miest s detským turistickým sprievodcom

Zoberte deti na výlet do európskych miest s interaktívnym detským turistickým sprievodcom v ruke.

Lili-improvizuje je projekt Slovenky Ľudmily „Lili“ Cuperovej, ktorá žije v Paríži. Objavila som ju na Instagrame hneď potom, ako som si všimla, že pochválila náš Magazín. Rada ho číta. Potešilo ma to viac ako si niekto dokáže predstaviť. Naše články čítajú aj v zahraničí. Hurá. Spojila som sa s Lili a poďakovala. A pozrela som sa na to, čo robí. Fantastický projekt. Veď čítajte

Ľudmila, ako prišiel tvoj nápad písať interaktívnych detských turistických sprievodcov európskymi mestami?

Ahoj, som rada, že sa Ti môj projekt páči. Nápad prišiel veľmi spontánne. Ako si už spomenula, žijem teraz s rodinou v Paríži.  Vo francúzskom školskom systéme majú deti každých 6 týždňov 2 týždne prázdniny a preto sme začali viac cestovať po okolitých európskych mestách.

Počas plánovania minuloročného výletu do Londýna som pre dcéru hľadala dobrého detského turistického sprievodcu. Je trojjazyčná a tak som si myslela, že s tým nebude problém. Moje očakávania však nesplnil žiaden zo 6-tich zakúpených detských sprievodcov.

Nakoniec som jej pripravila vlastný cestovný zošit, ktorý obsahoval trasy v múzeách a informácie o najzaujímavejších miestach v Londýne. Vytlačila som jej ho doma na tlačiarni a išlo sa.

Strany boli interaktívne a okrem informácií obsahovali vymyslené úlohy na zopakovanie, osemsmerovky, hádanky a rôzne iné detské doplňovačky.

Veľmi ju to bavilo. S vyplňovaním začala už vo vlaku a na výlete ho mala každý deň pri sebe. Náš rodinný výlet v Londýne sa stal prvým, na ktorom naša dcéra vedela viac informácií o navštevovaných miestach, než ostatní členovia výletu, teda okrem mňa J.

Vďaka knižke sa naša vtedy 7 ročná cestovateľka, stala našim osobným sprievodcom po Londýne a práve v tomto momente sa zrodila moja myšlienka, že takto spracované informácie posuniem aj ostatným slovenským detským cestovateľom.

Ktoré mesto na návštevu s deťmi odporúčaš ty osobne ako prvé?

Určite Barcelonu. Je tam všetko. Prístav s obrovským morským akváriom,  more s čistými plážami, parky s možnosťou požičania rodinných bicyklov aj lodičiek, úžasné múzeum vedy s dažďovým pralesom alebo jeden z najstarších zábavných parkov. Barcelonská architektúra zase dýcha legendami a Gaudího symbolmi, ktoré deti môžu objavovať a hľadať skoro na každom kroku.

Doprava je výborná, metro čisté a prispôsobené rodinám s kočíkmi. Navyše všade sú veľmi ochotní a milí ľudia. Asi nepoznám človeka, ktorý by povedal, že sa mu v Barcelone nepáčilo.

Vydávaš jednotlivých sprievodcov online. Ľudia si ich môžu kúpiť ako hotový itinerár? Nájdu v nich všetko?

Detskí sprievodcovia sa zatiaľ dajú kúpiť len online na mojej stránke www.lili-improvizuje.sk  ale nie sú to online publikácie, sú to vytlačené knižky.

Deti si z nich nielen čítajú ale do nich podľa témy píšu a kreslia. Nejde o klasických sprievodcov s itinerármi a faktografickými informáciami ale o interaktívnych detských sprievodcov s vybranými miestami pre deti, odporúčanými trasami plných informácií a zábavných úloh.

Sprievodcovia sú navyše určení výlučne do rúk malých cestovateľov. Len jediná informačná strana je pre „dospelákov“ ako ich v knižke nazývam.

Máš od klientov aj spätnú väzbu? Zvyknú sa ti ozvať a podeliť sa s informáciami ako sa im cestovalo?

Áno, spätnú väzbu mám veľmi pozitívnu a tí čo ma už online trošku poznajú, sa hneď pýtajú na sprievodcu Parížom.

Veľmi zaujímavým poznatkom z reakcií je skutočnosť, že výlety s deťmi do európskych miest bývajú často dávané ako darček a sú do poslednej minúty utajované. Deti informáciu, kam cestujú, dostávajú často až na letisku a práve cez mojich sprievodcov. Preto už mám veľmi peknú zbierku fotiek malých cestovateľov s knižkou priamo na letisku alebo v lietadle.

Ďalšou zaujímavosťou je vek detí, ktorým je sprievodca kupovaný.

Knižka bola napísaná vďaka veku moje dcéry prioritne pre žiakov prvého stupňa základných škôl. Zo spätných reakcií som zistila, že veľmi baví aj 12 až 15 ročných cestovateľov a dokonca vraj čím je viac detí s knižkou vo výletnej skupine, tým je väčšia zábava.

Bývaš v Paríži. Je to sen mnohých ľudí. Paríž má v sebe náboj a energiu. Je zároveň veľmi multikulti. Zvykla si si ihneď?

Paríž je krásne mesto, plné histórie a nádhernej architektúry. Na jednom mieste je sústredenej toľko krásy na spoznávanie, že nového sprievodcu píšem už skoro rok a neustále ho prepisujem a mením.

Pre život je však iný a napriek rokom si stále len zvykám. Naša rodina je čisto slovenská, deti chodia do medzinárodných škôl a preto sa asi najviac stretávame s medzinárodnými rodinami. Myslím tým také, kde aspoň jeden člen rodiny nie je Francúz. My bývame v centre Paríža a naozaj je to tu multikultúrne. Veľa mojich známych však žije v oblastiach v tesnej blízkosti Paríža a aj keď nás oddeľuje len pár kilometrov, je to tam úplne iné. Ľudia poznajú svojich susedov, ulice sú prázdne a čisté. Pripomína mi to trošku život na vidieku.

Si už štyridsiatnička. Je tvoj projekt svojim spôsobom reštart? Čomu si sa venovala než prišli deti?

Máš pravdu, už niekoľko mesiacov mám 40 a tento projekt je nielen reštartom ale aj mojim novým mimo-mamičkovským naplnením.

V minulosti som pracovala ako marketingový manažér v jednej nadnárodnej spoločnosti. Práca ma veľmi bavila a už počas prvej materskej som utekala späť do roboty. Stále som bola na nejakých eventoch, tlačovkách alebo firemných akciách, jednoducho neustále medzi ľuďmi.

Zmena prišla počas druhej materskej, kedy manželovi prišla pracovná ponuka s ktorou súvisel odchod do Paríža. V danej chvíli som to brala ako zaujímavú skúsenosť prežiť materskú v zahraničí a teraz tu končíme tretí rok.

Zmena spôsobila, že už nenavštevujem akcie s množstvom ľudí ale kreatívneho ducha som v sebe nepotlačila.

Prišiel nápad s detskými turistickými sprievodcami. Učím sa pri nich mnoho nových technických vecí, grafických programov a navyše tvorím niečo, čo spája našu rodinu cestovaním a aj niečo, čo sa veľmi páči mojim deťom.

Veľmi nás potešilo, že rada čítaš Magazín 40plus.sk. Čo najviac z obsahu ťa priťahuje? A ako si sa o nás dozvedela?

Váš magazín som našla prostredníctvom Kataríny Mayer, autorky mojej poslednej prečítanej knižky s názvom Gamblerky. Nikdy nebudem spisovateľkou, ale píšem sprievodcov pre deti a preto rada sledujem jej rady k písaniu a k práci z domu.

Magazín 40plus.sk  sledujem len krátko, ale už som si stihla spätne prečítať množstvo článkov. Páči sa mi článok Maternica, rozhovory s rôznymi ľuďmi a zo záujmom som prečítala všetky články v kategórii „Odborník radí“ a „Zamyslenia“.

Témy, ktoré riešite sú mi blízke, sú kvalitné a najmä veľmi profesionálne napísané.

Čo najbližšie pripravuješ? Podeľ sa s nami. Ak to nie je tajné.

Projektov súvisiacich s cestovaním s deťmi mám mnoho. Mám doma aj 4-čnú dcéru a preto chcem rozšíriť ponuku o turistických sprievodcov pre deti od 2 do 5 rokov a dokonca uvažujem nad aplikáciou v slovenčine pre niektoré zaujímavé miesta v Paríži.

Mojou prioritou je však dokončenie turistického sprievodcu Parížom do tohto leta. Veľmi by ma potešilo, keby malí cestovatelia pri svojich jesenných výletoch s rodičmi po Paríži už spoznávali jeho zákutia cez legendy a tajomné príbehy plné fascinujúcej histórie.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto: Archív Ľudmily Cuperovej

Mohlo by vás zaujímať