Zmysel života nie je možné do situácií umelo vložiť, je tam už prítomný, len ho treba objaviť.

Zmysel života a hľadanie zmyslu života Zora VypušťákováPokoj v duši

Veľa ľudí má takú zvláštnu schopnosť zaoberať sa tým najhorším scenárom, ktorý nás môže postihnúť. Nielenže o ňom rozmýšľajú, ale emočne ho prežívajú tak, akoby sa už udial a pritom je to ilúzia. Tým dávajú možnosť strachu z budúcnosti, aby im zabránil zažiť pozitívne zmeny v prítomnosti.

V každom momente, keď sa opäť, zo zvyku začnete v mysli venovať čiernym scenárom, zastavte to a začnite uvažovať, čo najlepšie by sa vám mohlo stať. Dajte svojej predstavivosti úplnú voľnosť a predstavujte si tie najlepšie a najkrajšie možnosti. To neznamená, že s odporom vopred popierate aj iné situácie, ktoré sa iste môžu vo vašom živote udiať. Rozdiel je však v tom, že týmto nepríjemným možnostiam netreba dávať pozornosť a emočný náboj, pretože to je v skutočnosti to, čo tvorí novú, nežiadanú realitu.

Nedávno som si uvedomila, že v mojich snoch nepoznám svet v rúškach.

Všetci tam chodia s odhalenými tvárami, šťastní a spokojní. Potešilo ma to, pretože v mojej realite je naša aktuálna celospoločenská situácia iba prechodný stav. Aj vy môžete vedome ovplyvňovať svoje podvedomie tým, že svoju pozornosť, svoje myšlienky sústreďujete na pozitívne udalosti, a tak prežívate pozitívne emócie. Takže, ak máte svoje sny a vízie, nechajte sa nimi viesť. Vaše pozitívne predstavy vrhajú svetlo na každý ďalší krok, ktorý vás čaká a život vám odpovedá tým, že sa vám začnú diať príjemné veci.

Určite ste počuli o ľuďoch, ktorí prežili koncentračný tábor.

Boli to tí, ktorí mali vieru a nádej, ktorí videli svetlo na konci tunela. Psychiater Viktor E. Frankl tábor prežil a napísal o svojej skúsenosti knihu „Napriek všetkému povedať životu ÁNO“. Použiť práve tento prípad sa niektorým čitateľom môže zdať príliš silné, ale ľudia už teraz zažívajú obrovské utrpenie a Frankl hovorí práve o ňom. Hovorí o ľudskom utrpení, ktoré sa nedá zmerať ani vzájomne porovnávať.

Je totiž čisto ľudskou subjektívnou skúsenosťou a ak má zmysel život, má zmysel aj utrpenie. Frank si všimol, že človek môže trpieť bez toho, aby bol chorý a môže byť chorý bez toho, aby trpel.

A toto sa deje bežne.

Prečítate si niečo hrôzostrašné v správach a už trpíte. Najprv psychicky – teda mentálne a emocionálne. Následne cítite úbytok energie. Potom aj fyzicky ochoriete.

Alebo iní ľudia, ktorí tiež ešte nie sú fyzicky chorí, a predsa tak veľmi trpia. Je to tým, že už takmer dva roky mnohí prišli o svoj zmysel života alebo si aspoň myslia, že prišli o niečo, čo je zmyslom ich života. Ďalší z nich ten zmysel života len hľadajú a nenachádzajú, pričom hľadanie zmyslu v živote je hlavnou zodpovednosťou každého človeka. Zmysel života však nie je možné do situácií umelo vložiť, je tam už prítomný, len ho treba objaviť.

Nie je iba sebarealizáciou človeka, ale jeho naozajstným stretnutím so životom a druhými ľuďmi. Životný zmysel nie je abstraktný, ale taký konkrétny ako situácia sama. Človek musí byť otvorený situáciám, do ktorých sa dostáva, a odkrývať ten zmysel, ktorý zodpovedá jeho účasti na nich.

Pokiaľ by zmysel, ktorý len čaká na svoje naplnenie, bol v skutočnosti iba vyjadrením seba, projekciou vlastného priania, stratil by svoju povahu výzvy. Nemohol by človeka osloviť, pritiahnuť či povolať.

Znamená to, že zmysel života nemôžeme človeku na recept predpísať.

Môžeme mu ho pomôcť hľadať, no nájsť si ho musí každý sám. Podobne ako nemôžeme niekomu nariadiť, aby sa smial, ale môžeme ho rozosmiať niečím humorným, môžeme aj frustrovanému človeku ukázať bohatstvo a hodnotu života a jeho vôľa žiť po objavení zmyslu života vyklíči sama.

Nepýtajme sa, čo ešte môžeme od života očakávať, ale čo život očakáva od nás?

Nepýtajme sa, čo môžem od života dostať, ale čo môžem životu dať?

Je jediná vec, ktorú treba urobiť, ak sa chcete cítiť lepšie a chcete svoju situáciu zmeniť: prijať to, čo sa vám deje teraz, a prestať bojovať, dávať odpor do toho, čo nechcete. Tým zameriavate pozornosť na to, čo odmietate, a tým si v skutočnosti takéto životné okolnosti priťahujete. Prijatie situácie takej, aká je, nie je vzdanie sa, rezignácia či apatia. Je to aktívny postoj, ktorým vedome presmerujeme pozornosť od toho, čo nechceme na to, čo chceme.

Naša pozornosť je energia, ktorá má obrovskú silu. Stačí začať od informácií, ktoré k nám prúdia a rozhodnúť sa: DOSŤ. Pretože doba informačná nám priniesla obrovské množstvo informácií a je iba na nás, čo k sebe pustíme a ako s tým naložíme. Prevezmime zodpovednosť za seba, za svoj život a za svet budúci. Pretože to, ako sa máme teraz, je dôsledkom toho, ako sme mysleli, cítili a konali v nedávnej minulosti.

A to, ako sa budeme mať zajtra, je dôsledkom toho, ako myslíme, cítime a konáme práve teraz.

Takže nezabudnite, to vy ste tvorcom svojej reality.

Nevzdávajte sa a hľadajte. Klaďte si otázky a odpovede prídu.

Psychoanalytik Erich Fromm povedal, že existuje len jeden zmysel života – prežívať ho.

A tak vám želám radostné, harmonické prežívanie nielen týchto vianočných sviatkov.

A hlavne pokoj v duši.

Zora Vypušťáková, transformačná koučka, etikoterapeutka, autorka

www.priestorprezmenu.sk

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Aký bude rok 2022?

Čo hovoria čísla? Ako budú vyzerať vzťahy? A skončí sa obdobie izolácie? Katarína Čičmancová je numerologička a jej predpovede bývajú presné.

Mohlo by vás zaujímať