fbpx
zmena v nosení rúšok na Slovensku

Veľká zmena v nosení rúšok na Slovensku

Od dnes nastávajú zmeny v nosení rúšok. Zmeny sa dotýkajú niektorých skupín obyvateľstva a tiež nosenia rúšok v aute a vo voľnej prírode.

Podľa nariadenia hlavného hygienika Jána Mikasa sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Nos a ústa teda musia byť prekryté napríklad rúškom, šatkou alebo inými prostriedkami, ktoré bránia šíreniu kvapôčok.

Pre koho platí výnimka?

Veľká zmena v nosení rúšok na Slovensku sa dotkla detí a to konkrétne vo veku do dvoch rokov, ďalej aj osôb so získanými poruchami autistického spektra.

Ako jazdiť v aute?

Osoby v uzavretom vozidle: ak sú všetky osoby vo vozidle zo spoločnej domácnosti, rúško počas jazdy nemusia mať. Tiež aj vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb.

Čo v prírode?

Ak idete do prírody a ste osoby žijúce v spoločnej domácnosti, tak pri pohybe v prírode, ak je vaša vzdialenosť od iných minimálne 20 metrov, rúško mať nemusíte.

Pred prekrytím horných dýchacích ciest je potrebné umyť si ruky mydlom a vodou alebo použiť dezinfekciu na báze alkoholu. Pri nasadení je potrebné zakryť si nos a ústa tak, aby medzi tvárou a rúškom neboli žiadne medzery.

Predsedníčka výboru pre sociálne veci Jana Žitňanská uviedla, že ju pre nosenie rúšok kontaktovali viaceré organizácie pracujúce s deťmi s poruchou autistického spektra, ako aj rodičia týchto detí. Upozornili na fakt, že nosenie rúšok u ľudí s autizmom vyvoláva nekontrolované záchvaty úzkosti.

Ako doplnila, práve na základe pripomienok pacientskych organizácií pristúpila k zrušeniu povinnosti nosiť rúško pre ľudí s autizmom minulý týždeň aj česká vláda, preto rozhodnutie o rovnakom postupe víta aj na Slovensku.

Zdroj: TASR

Mohlo by vás zaujímať…

Aj vy rozmýšľate, či je naša nová situácia prínosom? Ako naložiť s časom a myšlienkami? Prečítajte si článok od Zory Vypušťákovej:

Odporúčanie koučky Zory Vypušťákovej, ako prekonať korona situáciu : Spomaľme a nájdime cestu do svojho vnútra.

Mohlo by vás zaujímať