Život s manipulátorom dokáže byť veľmi krásny. Obeť si často neuvedomuje, že je zmanipulovaná.

Život s manipulátorom dokáže byť veľmi krásny

Manipulátor sa snaží vnútiť cieľovej osobe myšlienky, názory, či konania, ktoré nie sú obeti vlastné a ktoré by dobrovoľne neprijala, a získava výhodu voči nej bez toho, aby mala voľbu, či mu vyhovie, alebo nie. Obeť si často neuvedomuje, že je zmanipulovaná. Život s manipulátorom môže byť…

Pred 2 rokmi:

Definíciu slova manipulátor poznám. Počúvam príbehy žien, mužov, ktorí majú skúsenosť so životom s manipulátorom. Pre mňa je to v tej chvíli len vzdialená situácia, ktorú ja nezažívam.

Ja mám iba nedorozumenia v 10-ročnom vzťahu a viem, že v podstate duše sa obaja veľmi milujeme a určite to nejako dáme. Veď ako hovorí on, nikto sa tak nemiluje ako my dvaja.

O dva roky neskôr:

Viem, že to bolo 10 rokov strávených v toxickom vzťahu s manipulátorom a ani sa mi to nedá vysloviť pred sebou, nieto ešte pred okolím a tými, ktorí nás oboch poznajú.

Hanba voči sebe, nedôvera (neustále som si potrebovala potvrdzovať, či nezveličujem) a nebudem ho predsa zhadzovať pred inými ľuďmi…

Toto mi bežalo dlho v hlave.

Vrátim sa v čase.

Bola láska, to je v poriadku. Bolo veľa krásnych chvíľ, to je v poriadku. Boli nedorozumenia, to je v poriadku. To, že bolo postupné psychické zneisťovanie mojej vlastnej hodnoty, fyzickej, psychickej. Toho, čo dokážem a či to dokážem sama. To nebolo v poriadku. To, že to vidím až teraz, je v poriadku.

Ja som videla iba potenciál, ktorý sa v ňom ukrýval, a dúfala, že vypláva na povrch, a ospravedlňovala ho, že tomu predsa rozumiem, aj vzhľadom na vzorce správania sa z rodiny.

Snažila som sa o to viac byť tá, ktorá je… O to viac skľúčená som bola.

Nekomunikovanie

Nielen neodpoveď na otázku, ale aj viacdňová nekomunikácia ako „trest“ za niečo, čo mi nebolo vysvetlené.

Lipnutie

Lipnutie na mojom správnom správaní, bez ohľadu na moje pocity, ktoré pri tom mám. Ako percentuálne rozdeľovanie času starostlivosti o psa. So slovom, že ak by sme mali deti, ako by to vyzeralo, keď to vyzerá teraz takto…

Zneisťovanie mňa ako partnerky…

… mojej hodnoty tým, že sa udržiavali možno iba virtuálne iné ženské priateľstvá s tým, že je to moja vina, ak som na niečo prišla a nebude mi nič vysvetľovať. Ten pocit si mám ja sama teraz zniesť, čo mi to prinieslo, keď som taká, že nabúravam dôveru. A na tom, aby sa dôvera vrátila, budem potrebovať ja makať, nie on. Bola som nepriamo označovaná ako žiarlivka.

Fyzické odmietanie

Fyzické odmietanie bozkov, objatí a spoločného intímneho času. S tým, že on nevie, prečo ma odmieta, to je asi tým, že sme nekompatibilní a že ja robím veci, ktoré ho dostávajú do tohto stavu. A bozkávať sa nebude, lebo sa nám obíjajú zuby. Bola som nepriamo označovaná ako chladná, ktorá ho nechce hladkať, keď on chce.

Po nevydarených mojich dvoch tehotenstvách zatajovanie tehotenstiev v našom okolí, bez overenia, či to tak chcem. Bola som nepriamo označovaná ako tá, čo nedokáže vstrebať to, že my deti nemáme.

Kokaín?

Kokaín bol normálna droga pre zábavu a ja robím iba z komára somára a atakujem jeho blízke okolie otázkami, to si neželá.

Degradácia…

Degradácia mojej osoby cez peniaze, ktoré používal ako „jeho silu“ a jeho ochotu mi pomáhať, ale pozor, so slovami, že on mi robí predsa službu. Ktorý partner robí toto, čo on?

Veľakrát mi bolo povedané, že sa mám ísť pozrieť do zrkadla, aby som vedela, aká som. Že som až išla. A videla som niekoho, kto by sa mal stále ospravedlňovať za niečo, čo som vlastne neurobila a nebola som to ja.

Presne, videla som tam ženu, ktorá nebola sama sebou.

Prispôsobovala som sa potrebám partnera.

Často až v kŕči, aby som všetko stihla. Aby nebol žiadny komentár. V období, keď sme nekomunikovali. Do práce, domov, aby bolo percentuálne časovo rovnocenne postarané o psa (keď som poslala foto, reakcia bola, či je to kvôli tomu, aby som mu ukázala, že aj ja viem s ním byť von).

Po požiadaní o ruku a otázke na prsteň prišla odpoveď, že veď to ho chcem preto, aby som sa kamoškám chválila?

O ruku ma požiadal romanticky na pieskovej dune na púšti v Maroku. Vedela som, že si to potrebujem premyslieť. Už som to cítila. Ten výlet do Maroka bol drahý. To som si vypočula viackrát. Že on vie, koľko ho stál. Ja som prispela iba čiastkou, akou som mohla. Veľa vecí nebolo pre neho rovnocenných.

Moja realita je moja realita, jeho je jeho. To je záver z tohto vzťahu.

Nič nie je zadarmo. Ani vzťah s manipulátorom.

Stojí vás vašu hodnotu a energiu na boj so sebou, či ste v poriadku, a následne prachy na terapiách.

Nepoznám zatiaľ prípad, že dokázal človek žiť v toxickom vzťahu tak, aby sa našiel, uvedomil si to a ešte zmenil toho manipulátora.

Vidím tam, vďaka bohu, jediné riešenie, opustiť tento vybudovaný svet navonok krásneho života.

Ak máte pocit, že sa deje vo vašom živote niečo, s čím nie ste stotožnení a opakuje sa to roky, nie je to vždy vecou vašej nedokonalosti.

Ešte by som rada dodala, že navonok môže vyzerať vzťah a život s manipulátorom príjemne, harmonicky a dokonca podporujúco.

Každý z nás v skutočnosti cíti, dokážeme sa vcítiť a vnímať, či sa cítime naozaj zle a ako zle. Teda možno nemusí byť označenie toxický vzťah dôležité. Ale dôležité sú pocity, ktoré v sebe máme. Tie sú naším semaforom, či sme správne.

Nie som psychológ, hovorím z vlastnej skúsenosti a dávam podporu na otvorenie dverí do nových životov tým, ktorí toto potrebujú počuť a vidieť.

Lucia Ilašenková

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať