fbpx
Život nie je náhoda, ale voľba.

Život nie je náhoda, ale voľba.

“Život nie je náhoda, ale voľba. Najdôležitejšie nie je to, čo sa deje, ale ako si s tým poradíme.” Hal Urban

Občas sa nám v živote stanú veci, na ktoré by sme najradšej rýchlo zabudli. Každému sa v živote čas od času postaví do cesty nejaká prekážka či problém. Nemožno tomu predísť, obísť alebo to preskočiť, vždy je tomu potrebné čeliť tvárou v tvár.

Nejde o to, o čo konkrétne ide. Jediné na čom naozaj záleží, je spôsob, ktorým sa k tomu my sami postavíme a ako si s tým poradíme. Prekážka je zároveň výzva na prekonanie a k rastu.
Jedna moja známa sa zrútila,  keď jej zomrel blízky človek v rodine.

Neustále mala psychické zdravotné problémy, ktoré si nevedela vysvetliť. Až po čase “ vyplávalo na povrch”, že má vážnu dedičnú chorobu- bipolárnu afektívnu poruchu. Bol to pre ňu šok, no prestala sa ľutovať, a aj napriek ťažkostiam sa postavila tvárou v tvár problému.

Neustále chodenia po lekároch nepomohli a nič nevyriešili.

Jediná možnosť, ako chorobu podchytiť, bola dlhodobá hospitalizácia. Rozhodla sa absolvovať pobyt v nemocnici, ktorý bol náročný. Po mesiaci lekári diagnózu potvrdili, pokračovali v liečbe, ktorá prebiehala úspešne s pomocou liekov, terapií a prípravy na ďalší jej život.

Musela zmeniť zamestnanie, robiť niečo zvládnuteľné vzhľadom na diagnózu, ale krok za krokom to postupne šlo k lepšiemu. Teraz  keď vidí niekoho trápiť sa, alebo prežívať ťažké obdobie, tak sa snaží pomôcť hlavne z vlastnej skúsenosti a povzbudiť druhých, aby to nikdy nevzdávali.

Lebo ako ona hovorí “kým človek dýcha a stále žije, vždy sa dá nájsť riešenie v každej životnej situácii.”

Všetko v našom živote je voľba.

Každý moment je možnosťou nejako sa rozhodnúť. Sila človeka spočíva práve v zdolávaní prekážok a práve to robí ľudí úspešných a šťastných. Tým, že pred problémom utečieme a schováme sa, nič nezískame. On na nás počká a objaví sa neskôr ešte vo väčšej sile.

No naučme sa čeliť všetkým prekážkam a výzvam, ktoré nás v živote stretnú. Hlavný je postoj, ktorý k nim zaujmeme. Ako sa hovorí, prehrať bitku ešte neznamená, že sme prehrali životnú vojnu. Nesmieme ale dopustiť, aby nás aktuálna porážka zrazila na kolená tak, že sa už nezdvihneme.

Vždy je potrebné znovu a znovu vstať.

V čase, keď veľký pád príde, sa často zdá, že už nie je východiska a my nemáme silu ho zvládnuť. Ak sa pozeráme naň spätne, zistíme, že zase až  taký zásadný nebol, a podobných pádov zažívame veľa. Treba na to myslieť vždy, keď takáto situácia prichádza.

Každý ďalší pád nám dodáva silu zvládať nasledujúce. Treba sa otriasť a vrátiť sa do života. Takýto postoj oddeľuje šťastných od nešťastných, silných od slabých. Trápením nad minulým „nešťastím“ si len privolávame ďalšie, takže dlho nezostávajme v minulosti a pokračujme ďalej. Život nám bol daný, pretože sme dostatočne silní, aby sme zvládli všetko, čo sa v ňom objaví.

“Budete čeliť mnohým porážkam vo svojom živote, ale nikdy nedopustite, aby vás porazili navždy.” Maya Angelou

Andrea Kremser

Pre čitateľov magazínu teraz 20 percentná zľava na tvorivý materiál použitím kupónu zlava40plus