Je žena v IT menej ako muž? „Ide o rozšírený stereotyp, ktorého šíriteľkami sme občas aj my, ženy samotné.“

Ženy v IT a uplatnenie na trhu práceŽeny v IT a uplatnenie na trhu práce? Ženský algoritmus kariérnej zmeny

Lenka Hlinková vedie o. z. Ženský algoritmus, v ktorom pomáha ženám, aby sa zorientovali v IT svete a získali v tejto oblasti nielen potrebné vedomosti, ale aj uplatnenie. Vek žien nehrá rolu. Práve to ma na tejto organizácii zaujalo, a preto som sa rozhodla Lenku pozvať na rozhovor k téme ženy v IT a uplatnenie na trhu práce.

Leni, kedy prišiel nápad na založenie o. z. s týmto cieľom?

Ešte pred napísaním knihy Ženský algoritmus (Slovart, 2018) som sa venovala dobrovoľníctvu v oblasti IT. Záležalo mi na tom, aby sa o možnostiach práce v tejto sfére dozvedelo viac žien a dievčat. Keďže v nej sama pracujem už 14 rokov, vidím, aká je to dobrá, ale zatiaľ veľmi málo ženami preskúmaná kariérna príležitosť.

Popri písaní knihy som rozbehla na Slovensku, spolu so skupinou šikovných žien, aj iniciatívu Lean In Slovakia, ktorá je globálna a ktorú založila prevádzková riaditeľka Facebooku, Sheryl Sandberg. Popri materskej či škole sme viaceré na báze dobrovoľníctva pomáhali iným ženám so životopismi, vzdelávaním, prípravou na pohovor a podobne. Po dvoch rokoch dobrovoľníctva na oboch frontoch som si povedala, že je čas zastrešiť všetky tieto aktivity pod právnu formu občianskeho združenia a „namočiť sa“ tak do – pre mňa dovtedy neznámeho – neziskového sektora.

Dočítala som sa u vás, že búrate stereotypy a staviate mosty. Je v oblasti IT ešte stále zaužívaný vzorec, že žena je „menej“?

Presne tak. Je to veľmi neopodstatnený, no rozšírený stereotyp, ktorého šíriteľkami sme občas aj my, ženy samotné, keď o sebe tvrdíme, že nie sme technické typy. Ale čo to znamená v dobe, keď máme všade okolo seba digitálne technológie? Tento prístup z nás robí to, že sme závislé na ostatných.

Veľmi rada by som s tímom vzbudila v ženách zvedavosť, ako veci fungujú a ako sa navrhujú, vyrábajú či obsluhujú. Okrem mosta medzi ženami a technológiami staviame mosty aj medzi súkromným sektorom, školami a samosprávou. Verím, že práve spolupráca všetkých týchto inštitúcií povedie k systémovým riešeniam, ktoré budú motivovať nielen ženy, ale aj mužov, aby mali o IT záujem, pretože na Slovensku má tento sektor veľmi vysoký potenciál.

Šokovalo ma, že Rumunsko a Bulharsko má cca 30 % žien v IT. Ako si to vysvetľujete?

Dočítala som sa, že je to zostatok embarga na dovoz techniky do týchto krajín počas socializmu. Keďže museli byť sebestační a vyrábať všetky spotrebiče a elektroniku sami, znamenalo to, že motivovali čo najviac ľudí vrátane žien, aby pracovali v sektore elektrotechniky a neskôr informatiky. Táto tradícia žien študujúcich technické vedy sa tam zachovala dodnes a je len dôkazom, že na rozhodnutie žien ísť študovať technický smer má vplyv aj lokálna tradícia a ženské vzory v rodinách. A zároveň to popiera mýtus, že ženy neštudujú technické smery, lebo majú o koliesko menej.

Ako sa môžu zapojiť ľudia, ktorí hľadajú zmenu a nové možnosti?

Dnes je doba dynamická a prechádzame digitálnou revolúciou, čo sa prejavuje aj na ponukách práce. Napríklad v Košickom kraji, podľa portálu profesia.sk, odpovie na inzerát administratívnej pozície v priemere 150 ľudí a na pozíciu programátora v priemere 5 ľudí.

Pandémia potápa takmer každé odvetvie, no na Slovensku práve počas pandémie IT sektor ešte narástol o 13 %. Nemožno ignorovať, že už teraz 96 % pracovných pozícií vyžaduje aspoň nejakú úroveň digitálnych zručností.

Na zmenu kariéry nie je nikdy neskoro, poznám viacero úspešných príkladov ľudí aj po 40-ke, ktorí sa ocitli na kariérnej križovatke a vykročili smerom k technológiám. Chce to odhodlanie učiť sa a pracovať na sebe. Je potrebné zmieriť sa s tým, že chvíľu budete v odbornosti junior. No IT povolania vyžadujú aj iné, než technické zručnosti, takže každý môže zúročiť aj niečo z tých skúsenosti, ktoré nadobudol doteraz, hoci aj v inej sfére.

Zdroj: zenskyalgoritmus.sk

Vie sa naučiť programovať každý?

Začnem tým, že práca v IT nie je len o programovaní. Na Slovensku je, podľa dát z portálu profesia.sk, len 40 % z pozícií v IT takých, kde sa programuje. A tvrdiť, že programovanie je úplne pre každého, je rovnaké, ako tvrdiť, že právo či medicína je pre každého.

Programovanie vyžaduje odhodlanie a veľa presedených hodín za počítačom. Ak nemáme formálne vzdelanie, potrebujeme skúseného mentora, ktorý nás nasmeruje alebo odblokuje, keď si nevieme s kódom poradiť. Vo všeobecnosti sa však hodí pre ľudí s analytickým a logickým myslením, istou dávkou kreativity a záujmom chápať podstatu fungovania vecí. Zíde sa aj angličtina, bez ktorej to je dnes už veľmi ťažké.

Okrem programovania je veľa iných rolí, kde sa uplatnia ľudia s inými prednosťami. Organizačné zručnosti využijete v projektovom manažmente, logiku a empatiu v UX dizajne, estetiku v UI dizajne, puntičkári sa môžu nájsť v testingu. Možností je veľa.

Koľkým ženám ste už takto pomohli?

Pomáhame rôzne. Len tento rok sme ako združenie vyškolili vyše 3000 ľudí, ale nie všetky naše vzdelávacie programy sú orientované na technológie. Okrem vzdelávania sme sprostredkovali aj štyri dlhodobé stáže, vďaka ktorým 4 ženy začali svoju programátorskú kariéru. Pomáhame so životopismi aj prípravou na pohovor. Robíme aj na vlastných projektoch – weby si, napríklad, vyrábame úplne samy, popri čom sa s nami učia ďalší ľudia.

Neobchádzame ani školy. Mladé dievčatá sú ešte v pozícii, kedy vedia ovplyvniť svoje kariérne smerovanie výberom štúdia informatiky. Nikoho nenútime, len ukazujeme možnosti. Napríklad prostredníctvom našich obľúbených letných coding campov, kde dievčatá prichádzajú na to, že aj informatika je jedna zo zaujímavých možností na zváženie.

Uvediete aj príklady najväčšej životnej zmeny u niektorej? Napríklad z učiteľky programátorka?

Po našom 3-mesačnom vzdelávacom programe, ktorý sme mali na jar pre mamy vracajúce sa do práce po materskej, sme viaceré z nich nasmerovali práve do IT.

Napríklad Kristína z Bratislavy, ktorá je mamou dvoch detí, nám po skončení programu napísala:

„Po absolvovaní programu som doslova začala túžiť po ďalších vedomostiach, konečne som začala mať pocit, že sa vraciam do reálneho sveta a neviem si predstaviť, ako by som si teraz hľadala prácu, keby som tento program neabsolvovala. Po ukončení Back IN Business som si spravila Project Management certifikát, pozrela som si základy SQL, HTML a CSS (len tak zo zvedavosti) a momentálne si robím Women Tester Academy kurz. Nie som si ešte úplne istá, ktorej z týchto oblastí sa budem v konečnom dôsledku venovať, či sa vrátim k pôvodnému povolaniu, alebo budem hľadať projektový manažment či testing, v každom prípade, už mám na výber a čakám len na tú správnu príležitosť. Určite som nabrala omnoho väčšie sebavedomie, myslím, že na pohovoroch (i keď som skúsila len dva) si viac verím a viem presne pomenovať, v čom som dobrá.“

Alebo Júlia, mamička troch detí:

„Vrátila som sa do branže, v ktorej som pracovala naposledy. Našla som si miesto ako interná prekladateľka v tlmočníckej a prekladateľskej agentúre. Podarilo sa mi dohodnúť aj kratší úväzok (80 %), aj keď v praxi to vyzerá tak, že napriek tomu sa očakáva stopercentný výkon. Momentálne uvažujem aj nad zmenou zamestnania, keďže mi nevyhovuje typ práce, resp. jej prekrývanie sa s rodinným životom (pracujem aj víkendy a po večeroch ešte učím on-line), a tiež to, že táto práca je podhodnotená. Pracujem na vlastnej internetovej stránke, brande mojej spoločnosti, a očakávam, že sa v krátkom čase osamostatním ako freelancer, resp. budem mať svoj vlastný biznis.“

Takisto jedna z našich stážistiek, ktorá s nami pracovala na tvorbe e-shopu vo WordPresse v spojení s programovaním v JavaScript, bola šikovná žena s doktorátom z chémie, no nezamestnaná a s problémom sa uplatniť. Vraj prekvalifkovaná. Nesmierne rýchlo pochytila princípy vývoja webu a našla sa v tom. Po necelom roku od začiatku stáže ju zamestnali ako junior programátorku a v tejto firme pracuje dodnes.

Nikdy nie je neskoro na zmenu, aj človek v 50-ke má ešte minimálne 10 rokov do dôchodku.

Čo chystáte najbližšie?

V januári spúšťame, v spolupráci s ďalšou organizáciou, digitálne vzdelávanie košických seniorov a tiež 6-týždňový kurz vývoja softvéru pre neprogramátorky (kde, samozrejme, rady privítame aj mužov). Všetky ďalšie informácie ohľadne vzdelávania v IT budeme postupne prezrádzať na našom Instagrame @zenskyalgoritmus.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať