Ženy, spojme sa a držme spolu! Keď sa nepodporíme navzájom, možno sa vrátime do stredoveku…

Ženy, spojme sa a držme spolu! Keď sa nepodporíme navzájom, možno sa vrátime do stredoveku…

Dnes som si dala trochu voľno a keď som sa vrátila domov, všimla som si veľa statusov k interrupciám. Nejdem to do detailov študovať, asi sa zasa čosi hýbe… Chcem preto napísať zopár riadkov k téme, aby sme sa spoločne zamysleli. A možno aj prepojili.

Stalo sa vám niekedy, že ste odsúdili človeka len tak?

Odsúdili ste človeka, lebo váš pohľad na jeho konanie bol iný?

Som presvedčená, že sa takéto niečo stalo každému.

Je to iba vec konkrétnej situácie.

Tri prúty…

Viete, čo hovoril Svätopluk? Poznáte jeho tri prúty? Kto by nepoznal, všakže? Takže pevnosť je v súdržnosti. To je spôsob, ktorý pomôže, keď je zle. Keď je ťažko. Myslím si, že téma interrupcií môže prerásť do zákona, ktorý nebude vyhovovať väčšine žien alebo ich dcéram. A možno ani väčšine mužov. Nie preto, že by sa tu hromadne interrupcie využívali. Ale zákon, ktorý máme je dlhodobo vyhovujúci a neexistuje žiadny dôvod na to, aby sa menil…

Bohužiaľ, nový návrh na sprísnenie má šancu prejsť. A možno aj preto, že my ženy sme málo súdržné. Málo bojujeme za svoje práva.

Áno. Je na nás kladené množstvo povinností. Vôbec to nemáme jednoduché. Preto možno unavené niekedy iba mávneme rukou.

Aj ja by som mohla mávnuť. Rodiť sa už nechystám, pravdepodobnosť, že by som musela podstúpiť interrupciu (z akéhokoľvek dôvodu), je, dovolím si tvrdiť nulová. Ale cítim, že téma sa ma dotýka. Stojím za všetkými ženami, ktorých sa takéto rozhodnutie týka alebo v budúcnosti by sa týkať mohlo.

Akokoľvek. Skrátka bezpodmienečne.

V živote sa nám dejú rôzne situácie. Nikto nestojíme v topánkach druhej ženy. Nevieme, čo ženu vedie k tak ťažkému rozhodnutiu. Nemáme právo odsudzovať žiadnu. Verte, že keď ide na zákrok, nie je to z nedostatku inej zábavy. Alebo z rozmaru. Vždy sú na to vážne dôvody. Vždy. Som si istá.

Nedovoľme, aby sa v období, kedy je počet interrupcií za posledné roky na absolútnom minime otvorila téma, ktorá nás môže vrátiť do stredoveku.

Ak sa navzájom nepodporíme, o ceste smerom späť rozhodne hŕstka fanatikov. Áno fanatikov. Nemám na to iný výraz.

Vyzývam preto na spájanie.

Či už to bude formou petície.

Formou pochodu. Akokoľvek.

Bude to možno začiatok cesty, ktorá nás neskôr spojí aj v iných veciach.

Ak máte nápad, ako sa začať spájať, ja som tu. Ak ste pripravené, dajte vedieť. A pošlite to ďalej…

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať