Zdravie v kancelárii, ak máte sedavé zamestnanie

Ako neprísť o svoje zdravie v kancelárii, ak máte sedavé zamestnanie?

Napriek tomu, že fyzicky aj psychicky náročných zamestnaní je naozaj veľa, k jedným z tých rizikových v súčasnej dobe stále viac patrí aj sedavé zamestnanie v kancelárii. Nie je to žiadna malina. Práve naopak, ukázalo sa, že na prvý pohľad veľmi jednoduchá a tichá sedavá práca v útulnej kancelárii môže nášmu telu ublížiť viac ako ktorékoľvek iné fyzicky náročné povolanie. Prečo?

Faktorov je samozrejme viac. A my sa pozrieme na to, ako ich negatívny vplyv na naše telo s pomocou moderných kancelárskych kresiel a ďalších zaujímavých tipov eliminovať. A začneme hneď, pretože tým netrpí len vaša chrbtica, ale aj oči, panva alebo cievny či dýchací systém.

Vyskúšajte gymnastiku očí

Oči budú menej unavené, ak posuniete monitor o 50 až 60 cm od tváre a umiestnite stred obrazovky oproti očiam. Veľké monitory a obrazovky majú v tomto smere svoj zmysel a veľmi dobre vám prácu za počítačom uľahčia. Mimochodom, ak budete mať monitor, naopak, orientovaný do jednej strany, je to zlé nielen pre vaše oči, ale aj chrbticu.

Nepodceňujte ani farebnosť obrazovky. Ak si chcete svoje pracovné prostredie skrášliť pekným obrázkom na obrazovke počítača, vyvarujte sa pestrofarebnosti (nepoužívajte viac ako tri farby), pretože pre naše oči sú pohodlnejšie modrosivé alebo zelenožlté  odtiene.

A aby to bolo úplne dokonalé a vaše oči si oddýchli. Po každej odpracovanej hodine práce za počítačom si urobte päťminútové prestávky na gymnastiku pre oči – zavrite oči, žmurkajte, pohybujte zrakom od špičky nosa po akýkoľvek vzdialený predmet mimo okna a uvidíte, že to pomôže.

Ak aj napriek tejto snahe a opatreniam pociťujete svrbenie očí (syndróm suchého oka), vyhľadajte pomoc u očného lekára, ktorý vám predpíše špeciálne kvapky napodobňujúce prirodzené slzy.

Nezabúdajte na preventívne opatrenia

Ohroziť vás v kancelárií nemusí len bolesť chrbta, ale aj nebezpečný vírus. Asi vám nemusíme pripomínať, že jedným z veľmi dôležitých opatrení, ako sa dnes pred ním chrániť, je dodržiavanie odstupu, používanie rúšok a dezinfekcia rúk. V niektorých prípadoch sa oplatí priestor, v ktorom sa denne zdržuje väčší počet ľudí, vyčistiť aj s pomocou špeciálneho germicídneho žiariča. Je to veľmi jednoduché, pohodlné a rýchle.

Zabrániť množeniu vírusov v priestore ale môžete aj pravidelným vetraním, vďaka čomu tiež okysličíte svoj mozog a budete mať na vykonávanie práce viac energie. Navyše sa tak zbavíte aj škodlivého prachu, ktorý sa neusádza len na monitoroch počítačov, ale aj pľúcach.

Pamätajte tiež na to, že pravidelné mokré čistenie pracoviska zabraňuje nielen hromadeniu prachu, ale aj znižovaniu elektrostatického potenciálu.

Zaobstarajte si pohodlné kancelárske stoličky

Nielen pre jednoduchosť celého online systému, ale aj pre obavy z ochrany svojho zdravia sa počet ľudí, ktorí riešia svoju prácu cez počítač a spoza stola neustále zvyšuje. Preto má zmysel venovať  pozornosť aj vplyvu kancelárskych stoličiek na našu produktivitu a zdravie. Skúste ich preto vymeniť za niečo lepšie.

Najmä ergonomické kancelárske stoličky sú bezpečnou investíciou do vášho zdravia a efektívnosti v práci alebo v domácej kancelárii. Preto, ak trávite veľa času za pracovným stolom, stojí za zváženie výber dobre nastaviteľnej polstrovanej kancelárskej stoličky.

Fyzická nečinnosť, ktorá vám pri sedavom zamestnaní hrozí, je najnebezpečnejším faktorom zo všetkých tých, ktoré spôsobujú predčasné starnutie chrbtice. Vedie tiež k obezite a stagnácii prekrvenia dolnej časti tela.

Aby ste preto oddialili vznik osteochondrózy alebo sa aspoň chránili pred jej následkami, požiadajte svojich nadriadených, aby vám do kancelárie nainštalovali správny nábytok, konkrétne špeciálne počítačové stoličky s anatomickým operadlom. Oveľa jednoduchšie si potom osvojíte správne držanie tela pri práci a budete mať pri vykonávaní jednotlivých úloh viac energie.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať