fbpx
ZDRAVIE: TRÁPIA VÁS LIETAJÚCE / PLÁVAJÚCE MUŠKY V OKU?

ZDRAVIE: TRÁPIA VÁS LIETAJÚCE / PLÁVAJÚCE MUŠKY V OKU?

Mnohí z nás už zrejme zažili nepríjemné útvary nachádzajúce sa v našom zornom poli, ktoré sa pohybujú pomaly smerom, akým sa pohne naše oko. Niekedy, keď sa na ne chceme pozrieť priamo, akoby uhli nabok. U niekoho po čase zmiznú. Niekoho však trápia dlhodobo a dokážu byť naozaj otravné.

Dnes ma navštívila staršia pani, ktorá je po výmene šošoviek kvôli krátkozrakosti. Okrem horšieho videnia v ľavom oku ju trápia aj spomínané očné mušky. Na klinike, kde podstúpila výmenu šošoviek je odporučili tento problém riešiť operačne. Vzhľadom na to, že výmena šošoviek prebehla len pred 3 mesiacmi, odporučili je určitú dobu pred ďalšou operáciou počkať.

O ČO IDE A AKO TO RIEŠI KLASICKÁ MEDICÍNA?

Niektoré zdroje uvádzajú, že tento jav je spojený s procesom starnutia. Zažívať ich však môžu aj mladšie ročníky. Ide o zákal v sklovci – gélovitej výplni oka. Mohli by to byť mŕtve bunky alebo pozostatky buniek. Nejde o nejakú patológiu, je to prirodzený jav.
Doteraz mali pacienti na výber z dvoch možností, ako tento problém riešiť.
Jedna z nich bola: nerobiť nič.

Druhou bola operácia (pars plana Vitrektómia), kde sa zo sklovca odstráni gél cez tri malé otvory v očnej guli. Aj keď je táto technika veľmi účinná pri odstraňovaní zákalov, ide o chirurgický zákrok spojený s určitými rizikami, vrátane 3% možnosti ťažkej straty zraku. Hlavným odporúčaním oftalmológov bola až do dnes prvá možnosť – nerobiť nič.

Momentálne je v ponuke už aj špeciálna laserová operácia, vykonávaná pri lokálnom znecitlivení trvajúca 45 – 60 minút, pričom vo väčšine prípadov vyžaduje viac než jedno ošetrenie.

(zdroj:https://www.uvea.sk/…/aktuality/item/347-ocne-musky-vsetko-…)

JE MOŽNÉ TENTO PROBLÉM RIEŠIŤ AJ INAK?

Dr. Bates píše o tomto probléme vo svojej knihe Perfect sight without glasses, kde uvádza, že aj tento, rovnako ako mnohé ďalšie zrakové problémy, vzniká z dôvodu stresu a napätia v zrakovom aparáte. Po uvoľnení tohto napätia dochádza k vymiznutiu symptómov:

https://www.central-fixation.com/perfect-sig…/chapter-23.php

AKO TO DOPADLO U MŇA V PRACOVNI?

Po asi 5-minútovom praktizovaní techniky sunning pani pozorovala vymiznutie symptómov, t.j. žiadne mušky. Aj po hodine s radosťou konštatovala, že žiadne mušky nevidí. A hoci by to bol len dočasný jav a mušky by sa predsa len vrátili, pani už vie, ako na ne.

Kľúčová je RELAXÁCIA.

Daniela Maťuchová

Autorka je lektorka Batesovej metódy

Ak vás zaujali možnosti liečenia očí prírodnou cestou, pozrite sa aj na kurzy a voľné termíny na jeseň 2019

Poďte s nami zmeniť životný štýl…