Zdochliny tisícov rýb a stoviek vtákov – divé kačice, labute, ich mláďatá – hnijúce na rozpálenom slnku.

Zdochliny tisícov rýb a stoviek vtákov – divé kačice, labute, ich mláďatá – hnijúce na rozpálenom slnku.

Hrôza. Inými slovami sa nedá popísať to, v čo sa zmenila nedeľná prechádzka do prírody. Hnilobný zápach rozťahujúci sa do širokého okolia, človek sa zamyslí, odkiaľ to tak ide. Kráčam trnavskou prírodou pri lokalite Kamenný mlyn ďalej, smerom k rybníkom, očakávajúc krásu prírody a relax, ktorý poskytuje.

Miesto toho sa naskytne priam hororový pohľad.

Voda vypustená do neďalekého potoka Parná (stopy po ťažkej technike na zemi), podotýkam že v období sucha a hniezdenia chránených druhov vtáctva.

Všade samé zdochliny tisícov rýb a desiatok, pravdepodobne aj stoviek vtákov, ako divé kačice, labute, ich mláďatá atď., hnijúce na rozpálenom slnku. Nad nimi sa rozliehajú roje múch, ktoré žerú niektoré zomierajúce vtáky zaživa. V neďalekom tŕstí škrekot, priam plač preživších zahniezdených vtákov… Jedným slovom, zverstvo. Zverstvo, ktoré má niekto na svedomí na chránenom vtáčom území. Takto vyzerá ochrana veľmi vzácnych druhov na Slovensku?

V reklamnom odkaze nájdete opis uvedenej lokality takto: 

„Chránené vtáčie územie Trnavské rybníky sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Trnavy a patrí k ojedinelým vodným a mokraďovým biotopom s veľmi rozmanitým prírodným bohatstvom. Bolo tu pozorovaných viac ako 190 druhov vtákov, z ktorých niektoré sú veľmi vzácne. Prostredie Trnavských rybníkov vyniká magickou krásou. Okolie vodných plôch lemujú zvyšky lužného lesa. Lokalitou vedú poľné cesty a chodníčky, trasa nadväzuje na miestny park.“

Martin Nádaský

Dôvetok: Informáciu som zaslal aj na Ochranu prírody, Ministerstvo životného prostredia aj na odkaz pre starostu.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať