fbpx
Zbaviť sa obezity a udržať zdravie

Csaba mal 222 kíl, keď sa musel rozhodnúť medzi životom a smrťou. Spoznajte jeho príbeh..

Martin Vacho do nášho magazínu napísal niekoľko článkov. Vždy ide o zamyslenia, ktoré majú hĺbku. Nevarí z vody. Ponúka riešenia a aj tento text vás môže vykopnúť zo stoličky. Rozhodla som sa Martina vyspovedať na tému jeho práce v oblasti koučingu a sprevádzania jeho klienta Csabu. Príbeh bude nejaký čas pokračovať, pretože aj životný príbeh je ťažký a nedá sa ľahko napraviť.

Martin, kedy presne si začal s Csabom robiť a ako to celé vzniklo?

S Csabom som so zoznámil, keď mal niečo po 20-ke. V tom čase mal iba 163 kg a zaujímal ma príbeh, ako sa k takej váhe dostal. Proste som ho oslovil na ulici. Celý život sa učím nemať predsudky a bojujem s tým vďaka zvedavosti a spoznávaniu skutočných príbehov. Dozvedel som sa, že lekár mu ako 7-ročnému nasadil hormonálnu liečbu. Vraj bol malý. Proste mal 7 rokov, všetko pred sebou a lekár ho pripravil o prirodzený vývoj.

No a tak sa Csaba zväčšil – do výšky nič moc, ale na váhe riadne. Nemám rád pokusy na životoch, ak práve nejde o život. Ponúkol som mu v tom čase pomocnú ruku. Tri mesiace som ho sprevádzal vo fitku, aby sa mu darilo priblížiť sa k normálu. Dali sme dole 36 kg. Potom mi čas nedovoľoval sa mu venovať a bolo to celé na ňom.

Zbaviť sa obezity a udržať zdravie

Človek, ktorý má osud ako Csaba, sa sám veľmi ťažko socializuje. Prešlo niekoľko mesiacov a začal priberať. Nakopili sa starosti s bývaním, prácou, zdravotným stavom, ďalšie hormonálne „liečby“ a osobné problémy, s ktorými sa sám nedokázal vysporiadať. Rokmi sa dostal na 222 kg, bol pripojený na kyslík, a takmer vôbec sa nevedel hýbať. Vedel, že má iba dve možnosti – vzdať to alebo zabojovať. Potom vycestoval do zahraničia na 3 mesiace a vrátil sa trochu zdravotne „opravený“.

Keďže celú dospelosť bojuje s nadváhou, vie vymenovať viac odskúšaných diét, než viem, že vôbec existovali. Keto diéta bola základom pre zníženie hmotnosti o 56 kg (ak si číslo dobre pamätám). Lenže keto diéta je náročná, ak nemá mať z dlhodobého hľadiska negatívny dopad na zdravie. Je to trend a veľa ľudí si ho žije. Myslím, že až po dlhšej dobe sa u ľudí ukáže, že to nebola správna cesta alebo že mali nejaké nedostatky v jej praktizovaní.

U Csabu sa hmotnosť úplne zastavila na váhe 167 kg. Jeho metabolizmus sa spomalil, nemal nové podnety pre chudnutie a sám nevedel ako ďalej. Keďže sme boli sporadicky v kontakte, vedel som vždy s čím bojoval. No a to bol moment, kedy sme si povedali, že to spolu opäť skúsime.

Už si niekedy pracoval s klientom tejto, prepáč za otázku, váhovej kategórie? 

Otázka hmotnosti nie je podstatná, ale áno, mám s tým skúsenosti, aj keď Csaba je celkovo najnáročnejší „prípad“. Patrím medzi tých, ktorí hľadajú spôsoby. Takže mi stačí poznať situáciu a z nej hľadám východiská. Trochu by som upravil slovo klient – ani Csaba nie je môj klient. Zveril sa mi do rúk a hľadám pre neho riešenia. Klient je pre mňa ten, kto za služby platí – Csaba je teda zverenec.

Zbaviť sa obezity a udržať zdravie

„Platí“ mi svojou snahou, pokrokmi a verím, že z cesty už nezíde, aj keby to malo byť o práci na zvyšok života. Spomenul som, že pre ľudí v jeho situácii je veľmi dôležité, aby neostali sami, aby mali podporu. Budem sa snažiť mu ju dávať, ale pre každý prípad sme založili aj FB stránku, aby mal podporu aj od niekoho ďalšieho. Kto chce sledovať jeho cestu, môže tak urobiť sledovaním stránky Skutočná premena (https://www.facebook.com/skutocna.premena) a najlepšie, ak tam pozve aj ľudí zo svojho okolia – nikdy nevieme, kto to práve potrebuje.

Keď pozeráme v televízii premeny ľudí s drastickou nadváhou, tak tá cesta býva kľukatá. Nie všetci vydržia. Čím to, podľa teba, je?

Zásadná vec, ktorú ľudia nevidia, je, ako sa do takej relácie človek vyberá. Tu by Csabu nevybrali (myslím, že to skúšal alebo si čítal podmienky), lebo senzácie by sa nekonali a bolo by vysoké riziko skolabovania. Ďalšia vec je spoznanie príbehov po – čiže po tom, ako zídu z obrazoviek. Cesta je naozaj kľukatá a vyžaduje empatiu, ale aj dôraznosť. Za úplne najzásadnejšie považujem, aby človek pochopil, že neexistuje možnosť ako niečo alebo niekoho oklamať!

Jediný, koho môže oklamať, je on sám a klamať seba samého je zničujúce pre vlastné sebahodnotenie. Prečo mnohí nevydržia? Ak by to bolo o jednej veci, vedeli by to zvládnuť všetci, ktorí by sa na ňu zamerali. Vďaka za to, že to o tej jednej veci nie je.

Faktory, ktoré zohrávajú rolu, sú najčastejšie: čas, závislosti, diskomfort, nesprávna motivácia, veda a zázraky. Tomu by sme sa však mohli venovať osobitne, lebo je to široká téma, silno prepojená na vedomú a nevedomú činnosť mozgu.

Povedal si, vďaka za to, že to nie je o jednej veci, ktorá by mohla ľuďom pomôcť vydržať, aby zmenili svoj život – nie je to kruté?

Ale kdeže. Naopak, je to maximálne láskavé. Ľuďom doprajem a doprajem im aj priestor na spoznanie niečoho viac ako toho, že život je na pár klikov – on takým totiž nie je. Ani desiatky kíl človek nenadobudol vďaka jedlu. Bolo to minimálne nesprávne jedlo, málo pohybu, a to po dostatočne dlhú dobu, čo je samozrejme výsledkom nesprávneho myslenia a životných postojov.

Niekedy má človek bez nadváhy problém nájsť motiváciu k pohybu a potom sa kilá lepia. Najmä ženy po 40-ke sa zvyknú vyhovárať na prechod, spomalený metabolizmus a tak podobne. Ako to teda je? A sú muži na tom lepšie?

Muži ani ženy nie sú vo výhode či nevýhode – proste iba sú. Každý by mal vedieť pracovať s tým, čo má a nie zameriavať svoju pozornosť na to, čo nemá. Všetci poznajú „aktívnym športom k trvalej invalidite“, ale ľudia modifikujú podľa seba. Vypustili preto slovo aktívnym a ostalo iba športom k trvalej invalidite. Naozaj trápna výhovorka. Ak by som to mal modifikovať ja, znelo by to „pravidelným športom k trvalej vitalite“.

Prečo je dôležité hýbať sa? Nestačí len diéta? Veď strava je vraj 80% úspechu…

Ľudia si myslia, že sú múdri. A asi sú. Ale príroda je oveľa múdrejšia a všetko zariadila ako je to správne. Ak niečo človek nepotrebuje, eliminuje to. Naopak, ak niečo potrebuje viac a viac, zveľaďuje to. V preklade to znamená, že ak sa niekto bude šetriť, aby sa neopotreboval, svaly budú ochabovať a s ochabnutým svalstvom sa toho veľa robiť nedá. Každý pohyb je časom náročnejší. Otázka je zameraná na chudnutie a tak sa pozrime aj na túto súvislosť.

Hmotnosť možno regulovať príjmom a výdajom kalórií. Ak teda chce niekto chudnúť, energetický príjem by mal byť nižší ako výdaj. Samozrejme, dá sa to docieliť aj nízkokalorickou diétou. Telo začne fungovať na dlh, časom si bude robiť rezervy, zhorší sa psychika, stratí sa energia, atrofujú svaly, kĺby nebudú dostatočne mazať alebo sa v nich vytvoria kryštáliky, vysuší sa pokožka, rednú kosti a prakticky chátra celé telo a s ním aj duša.

Samozrejme, je dôležité, čo jeme, kedy, aj v akom množstve – ak by to nebolo dôležité a stačilo by sa iba hýbať, neboli by toľkí ľudia podvyživení. Podvýživu si však netreba zamieňať s objemom tela.

Vráťme sa k Csabovi. Čo všetko ste už museli s Csabom prekonať? A aký je najbližší plán?

S Csabom bojujeme hlavne so spomaleným metabolizmom a sporadicky sa vracajúcimi zápalovými problémami, ktoré ho veľmi limitujú pri pohybe. Ešte stále sme vo fáze zosilňovania pohybového aparátu, aby nedošlo k zraneniu pri zvyšovaní nárokov na pohyb pod ťarchou váhy. Napriek tomu za 3 mesiace zvýšil svoje výkony asi 10-násobne. Váha ešte nie je ukazovateľom, nakoľko svalová hmota je značne ťažšia ako tuk.

Csaba žije v podmienkach, ktoré si väčšina ľudí ani nedokáže predstaviť, preto je najbližším cieľom pre nás dostať ho do stavu, že zvládne chôdzu na 5 km. To vyžaduje zníženie hmotnosti pod 140 kg a značné posilnenie nie len hrubej svalovej hmoty, ale aj tých svalov, o ktorých väčšina ľudí nevie, že ich má. Pre tento účel sa snažíme aplikovať nové pohybové prvky pomocou palice. Csaba sa nedostane do žiadneho zariadenia, kde by mohol chodiť cvičiť, preto som vymyslel špeciálne cvičenia, ktoré nevyžadujú žiadne extra vybavenie.

Zatiaľ je to iba palica a fľaša s vodou. Neskôr k tomu pridáme odporovú gumu. Bol by som rád, ak by sa nám, aj napriek zdravotným komplikáciám, podarilo dostať do troch rokov pod 100 kg. Bude to náročné, keďže Csaba nie je americký vypapkanec.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

 

Mohlo by vás zaujímať