Ručička na váhe poskočila? Možno ste zavodnené. Zbavte sa zadržiavania vody v tele. Lipkavec je bomba vec…

Zavodnenie organizmu - ako sa zbaviť vody v teleLipkavec je bomba vec!

Kto by to povedal, že ja sa dám na bylinky, že toto ma bude baviť! Aj keď teda nie som stopercentná bylinkárka, lebo to je asi celoživotná cesta, bylinky ma nadchli. Myslím si, že to bude tým, ako žijú. Že sa síce tvária ako nenápadná zeleň, ale vnútri to žije a sú nabité čarovnými vecami. Dnes to bude na tému zavodnenie organizmu – ako sa zbaviť vody v tele.

Veľmi rada počúvam a čítam Ivetku Henzélyovú.

Jednak je to skvelá žena, ale k tomu aj úžasná odborníčka v tejto sfére. Jej články, nápady a postrehy môžete čítať napríklad vo FB skupine Bylinková škola matky zeme, alebo v jej skvelej knihe Bylinková škola a tiež na www.bylinkovaskola.sk, prípadne ju vidieť a sledovať ako ja, s otvorenými ústami, v relácii TV JoJ „Na chalupe“. Ivetka bola môj štartér a moja motivácia, vášeň a láska, s akou o bylinkách hovorí, slová, ktoré používa a vibrácia, ktorá sa vtedy šíri vzduchom, vás proste opantajú a ste tam, podľahnete čaru bylín.

My doma už nepijeme sladené vody, nie preto, že sme striktní vyznávači eko bio raw životného štýlu, sme normálni ľudia, len nám proste prestali chutiť.

Ten cukor bol už taký silný, až som mala pocit, že všetky nápoje chutia rovnako a bolia ma z nich zuby aj bruško. Takže my pijeme čistú vodu z vodovodu alebo bylinkové čaje a limonády. Ani nie minerálky z PET fliaš, lebo sa mi to zdá čudesné, piť vodu s bublinkami z plastovej fľaše, v ktorej je takto uskladnená niekoľko mesiacov, kým sa dostane na náš stôl. Čudesnosť prapodivná sa tomu hovorí. To je, akoby sme kupovali vzduch v plastovej debničke, a ten by sme potom dýchali namiesto toho, aby sme proste len otvorili okno.

Trošku teraz odbočím od byliniek k vode. Zahliadla som účinky prevarenej vody, kdesi mi to prebrnklo na nete, takže to si ešte musím naštudovať, otestovať a potom vám prinesiem moje poznatky …

A teraz späť k bylinkám a k téme zavodnenie organizmu – ako sa zbaviť vody v tele

Bylinky ma baví zbierať, krásne voňajú, človek sa prejde a mám parádny fešn košík k tomu, tak sa cítim ako z  romantického filmu Rosamunde Pilcherovej, zvlášť v oblasti, kde žijeme, je ozaj krásne. Takto sme jedného dňa boli s manželom skontrolovať v starej záhrade marhule, či teda nepomrzli a bude z čoho vyrobiť tento rok skvost všetkých Slovákov, teda marhuľovicu. My ovocie nezavárame, my ho pijeme, menej cukru a viac tanca je predsa v pálenke, ako v zaváraných marhuliach.

Pri tejto „obhliadke škôd“ po jarných mrazoch sa mi stále na nohy lepila „burina“, ale nedalo mi to, lebo si vravím: „Táto sa ti nejak na mňa lepí, to bude znamenie, asi chce ísť so mnou domov…“ Tak som vytiahla mobil, ako správna ňú ejdž dedinčanka, a otvorila apku PlantNet… bol to lipkavec.

Pozrela som teda magické účinky tejto bylinky, o ktorej som si dlho myslela, že je fujková burina, lebo je ozaj všade a ani nevonia nejak lákavo, plus je otravná a stále nalepená na teplákoch či teniskách. Na moje OBROVSKÉ prekvapenie som zistila, že lipkavec je „takmer“ zázračný. Nuž, tak tu čítajte pár múdrostí vytiahnutých z majstra gúgla:

Táto rastlinka kvitne malými žltými kvietkami (sú aj iné odrody s bielymi kvietkami, tiež sú fajné).

Zavodnenie organizmu - ako sa zbaviť vody v tele
Lipkavec

Takto vyzerá a najlepšie ju spoznáte podľa toho, že ju máte nalepenú na nohaviciach:

Trošku zhrnuté podstatné informácie v bodoch, lebo článkov o tejto bylinke je asi milión:

  1. Zlepšuje trávenie a odvádza nadbytočnú vodu z tela, pretože je močopudný, prečisťuje pečeň a obličky. Tým zároveň zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
  1. Odstraňuje bolesti brucha a migrénu, čo má asi súvislosť s tým, že čaj z lipkavca znižuje pocit stresu a zlepšuje kvalitu spánku.
  1. Pomáha zmierňovať reumatické bolesti a menštruačné bolesti.
  1. Medzi jeho najvyhľadávanejšie účinky patrí podpora činnosti štítnej žľazy. Pri strume sa odporúča kloktať čaj a natierať maslom s lipkavcom. 
  1. Pomáha aj pri liečbe kožných ochorení a poranení spôsobených uhrami a vredmi, urýchľuje hojenie rán.

ALE HLAVNE, ČO JE ASI NAJPODSTATNEJŠIE PRE NÁS V TOMTO ČLÁNKU:

  • Má aj kozmetické účinky, používa sa ako prostriedok na vypínanie pleti a vyhladzovanie vrások, vraj pri pravidelnom používaní aj predchádza ich tvorbe a celkovo pôsobí proti zvädnutej pokožke!
  • Znižuje chuť do jedla, preto je veľmi účinný pri diétach!

JUHUUUU – SME ZACHRÁNENÉ – ŠTÍHLE A VYHLADENÉ!

Zavodnenie organizmu - ako sa zbaviť vody v tele

„A tak som si povedala: SKÚSIM“

Takže, ženy moje (aj muži), dala som sa kvôli vám a sebe do boja a ja to teda skúšam. Tento článok píšem po prvom dni užívania. Takže, v podstate by sa dnes ešte nemalo nič diať, avšak… Večer som zaliala čajík a vypila som. Tiež som dlhšie nechala vylúhovať sušinu v mištičke, s výluhom som si večer namočeným vatovým tampónom poutierala tvár. Manžel máva problémy s pokožkou hlavy, keď zje niečo, čo sa jeho telu nepáči, takže so zvyškom výluhu si prepláchol vlasy.

Poznatky: ten čaj nie je práve gurmánsky zážitok, chutí trošku ako šupky z hrášku, ale ja mám hrášok rada, takže v pohode. Hlavne nepiť na večer, ako som spravila ja, nevedela som sa v noci dočúrať, ale to potvrdzuje, že je močopudný a verím, že bude aj podporovať funkciu štítnej žľazy a lymfatický systém. S týmto mám totiž niekoľko rokov problémy, takže uvidíme, dám update po prvom týždni.

Najväčším prekvapením však bol účinok na našu kožu. Manžela ráno nesvrbela pokožka hlavy, takže sa to trošku upokojilo. Väčšie prekvapenie som bola ja. Keďže som cez víkend pojedla všelijaké fajné koláče s lepkom a smotanou (oj, katastrofa pre mňa), tak som sa v pondelok ráno zobudila s malými bodkami na lícach, to sa mi stáva. Je to akoby sa niečo niekomu vysypalo na moje líčka … ale časom a dobrou starostlivosťou to pomaličky zmizne, no nie je to príjemná vec.

Avšak po večernom vyčistení pleti s odvarom z lipkavca bola moja krásna tvárička ráno takmer bez jedinej bodky a vypnutejšia. Toto považujem za superskú vec, veď to bolo len jedno použitie. Takže uvidíme, čo sa bude diať po týždni, možno budem natiahnutá ako Zdena!

Zavodnenie organizmu – ako sa zbaviť vody v tele?

A tu pár tipov z netu, budem isto skúšať vyrobiť tiež krém a dám potom poznatky aj vám, ale ak ma chcete predbehnúť, vygúglite si…

Recepty z webu:

Čaj: 2 čajové lyžičky zaliať 2 dcl vriacej vody, 13 minút lúhovať, piť pred jedlom 2x denne, prípadne po dúškoch popíjaj počas celého dňa. Odporúča sa piť denne, maximálne po dobu 3 týždňov. Potom si daj pár týždňov s čajíkom pauzu.

Odvar na vonkajšie použitie: 2 polievkové lyžice sušenej vňate variť v 4 dcl vody 4 minúty do bodu varu, lúhovať 5 minút . Použiť ako obklad alebo na oplachovanie.

Vaša Eva Czermak

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať