fbpx
Zaujímavosť: Pilotný projekt ako udržať vodu bez odpadu

Zaujímavosť: Pilotný projekt ako udržať vodu bez odpadu

Na internete sme našli tieto pozoruhodné obrázky a povedali sme si, že sa na problematiku pozrieme bližšie. O čo presne ide?

Austrálske mesto Kwinana úspešne odštartovalo jednoduché riešenie na udržanie zdrojov vody bez odpadu a znečistenia plastmi. A miestni dúfajú, že iné mestá začnú robiť to isté.

Kwinana je mesto, kde býva približne 39 000 ľudí. Pilotný projekt spočíva v tom, že v marci pripojili siete k drenážnym rúram umiestneným v obytných oblastiach.

Nuž a siete zafungovali. Počas štyroch mesiacov sa podarilo zachytiť 815 libier (370 kilogramov) odpadu, ktorý by inak skončil vo vode.

Siete stáli mesto okolo 20 000 USD, čo zahŕňalo náklady na projektovanie, výrobu, inštaláciu a súvisiace stavebné práce. Z ich prepočtov vyplýva, že sieť je najhospodárnejšou a najbezpečnejšou alternatívou v porovnaní s inými metódami, kde dovtedy zaznamenávali až štyrikrát vyššie náklady – uviedol starosta Carol Adams.

Mesto publikovalo o úspechu svojej environmentálnej iniciatívy príspevok na Facebooku a do dvoch dní sa stalo virálom. Dosiahlo viac ako 2 milióny vzhliadnutí na celom svete.

„Úspech postu na FB ukazuje, aké dôležité je, aby sa vláda na všetkých úrovniach skutočne zamerala na environmentálne iniciatívy, ako je napr. aj uvedomiť si, že i malé akcie môžu mať veľký vplyv, “povedal primátor Adams.

Mestečko Kwinana plánuje vyčleniť v rozpočte na rok 2019 ďalšie prostriedky, aby mohli osadiť viac sietí po celom meste. Dúfajú tiež, že ich komunitné úsilie bude inšpirovať ostatných na celom svete, aby prijali podobné opatrenia.

Zdroj: goodnewsnetwork.org
Foto: surfertoday.com

(Tu je video pracovníkov mesta Kwinana pri práci) 

Nedávno sme priniesli článok o tom, ako Peter Kmeť zo Senca rozvíja zaujímavú iniciatívu – Plogging. Beh či prechádza v prírode, ktorá je obohatená o prospešný zber odpadu. Pozrite si celý článok tu: Ako sa (nielen v Senci) neutopiť v odpade.
Dozviete sa aj: Dnes percento triedenia v Senci predstavuje len 23%. To znamená že vytriedené plasty, tetrapaky, papier, kovy a sklo predstavujú z celkového vyprodukovaného odpadu len 23%. Všetko ostatné skončí v komunálnom, zmiešanom odpade a to tvorí tú horu odpadu skládky. Rozhodne by bolo užitočné, ak by sme triedili odpad efektívnejšie a všetci. Obyvatelia, ale aj firmy, ktoré sú v meste, či okolí.

Mohlo by vás zaujímať