Zaujímavé fakty o neviditeľnom zariadení, ktoré hýbe celým svetom

Zaujímavé fakty o neviditeľnom zariadení, ktoré hýbe celým svetomZaujímavé fakty o neviditeľnom zariadení, ktoré hýbe celým svetom

Kedykoľvek sa v našom modernom svete niečo otáča alebo hýbe jednoduchým stlačením tlačidla, zvyčajne za to všetko môžu elektromotory. Pri používaní si to však uvedomí len veľmi málo ľudí. A to aj v prípade, že zubné kefky, mixéry, práčky, žalúzie, garážové brány či nespočetné množstvo iných zariadení a strojov privádzajú  k životu každý deň kliknutím na tlačidlo.

Svojím spôsobom je toto zdanlivé ignorovanie celkom ľahko pochopiteľné, pretože elektromotory robia často roky svoju prácu skryto, potichu a nenápadne.

Kvalitné elektromotory sa však v súčasnosti opäť vracajú do centra pozornosti všeobecného záujmu. Pretože  elektrické  agregáty nevyrábajú len mechanickú energiu. Sú aj na najlepšej ceste vytlačiť spaľovací motor v našich motorových vozidlách, čo je o dôvod viac pozrieť sa na tému elektromotorov bližšie. A nemyslite si, že vás to bude nudiť, naopak, možno zistíte o tomto zariadení veľa zaujímavých informácií.

Čo je elektrický motor?

História vývoja elektromotora je bohatá a zásluhy za jeho funkcie a význam v spoločnosti nemožno pripísať jednej osobe, pretože ho nevynašiel jediný človek. Do vývoja elektromotora v súčasnej podobe prispeli objavy a vynálezy mnohých rôznych ľudí. Až v roku  1866 , keď  bola možná výroba elektrickej energie vo veľkom meradle, sa elektromotor stal čoraz obľúbenejším a postupne nahradil dovtedy používané parné stroje.

Čo vlastne ale elektromotor je? V jednoduchosti povedané, elektromotor je elektromechanický menič, ktorý  generuje  mechanickú energiu z  elektrickej energie.

Výsledkom je, že elektromotory majú elektrické pripojenie, do ktorých sa dodáva elektrická energia. Mechanický výstup, ktorý je v  najjednoduchšom prípade  riešený ako hriadeľ, sa otáča a slúži ako pohon strojov, rôznych moderných pracovných plošín a iných podobných zariadení.

Funkčný  princíp elektromotora  je založený na  magnetickom pôsobení elektrického prúdu.

Aké typy elektromotorov existujú?

V súčasnosti existuje veľa rôznych typov elektromotorov, ktoré spolu so špeciálnymi lineárnymi vedeniami poháňajú nielen veľké priemyselné stroje, ale aj vašu práčku v kúpeľni, spomínanú elektrickú zubnú kefku alebo počítač, na ktorom práve teraz čítate tento článok a pracujete 🙂

Na základe rôzneho účelu použitia sa potom od seba aj elektromotory líšia. Asi  najdôležitejší rozdiel  medzi jednotlivými typmi elektromotorov spočíva v  napájaní. Už vo fáze projektovania je určené, či musí byť motor napájaný  jednosmerným, striedavým alebo trojfázovým prúdom.

Potrebné magnetické polia sa však v príslušných motoroch vytvárajú aj rôznymi spôsobmi. Okrem silných  permanentných magnetov  sa v závislosti od účelu použitia používajú aj  elektromagnety . V najjednoduchšom prípade je cievka medeného drôtu navinutá na železné jadro vyrobené z plechových dosiek, aby sa vytvorilo požadované magnetické pole. Zaujímavé je, že takýto a často neviditeľný špeciálny mechanizmus sa stará o naše pohodlie a chod celej spoločnosti.

Zdroj obrázka: natatravel/Shutterstock.com

-Partnerská spolupráca-

Mohlo by vás zaujímať