Zaujímavé fakty o Barcelone, ktoré nie každý vie…

Zaujímavé fakty o Barcelone, ktoré nie každý vie…

Barcelona je jednou z najlepších destinácií pre cestovateľov, ktorí sa vydávajú do Španielska za krásnymi pamiatkami. V tejto destinácii sa nachádzajú architektonické diela Antonia Gaudího, gotické katedrály a štadión jedného z najväčších futbalových tímov na svete, ako aj mnoho ďalších zaujímavostí. Toto mladé a kozmopolitné mesto je mimoriadne vyhľadávané ľuďmi z celého sveta a preto si v tomto článku povieme zaujímavé fakty, ktoré o Barcelone nie každý vie.

Eiffelova veža v Barcelone a ulica z koryta rieky?

Eiffelova veža v Paríži je najromantickejšia, jedna z najnavštevovanejších a jednoducho ohromujúca stavba na svete, ktorá láka turistov z celého sveta. Niektorí sem prichádzajú so svojimi manželskými partnermi, iní hľadajú inšpiráciu a niektorí sa chcú na tento zázrak len pozrieť. A možno si myslíme, že o Eiffelovej veži vieme všetko, ale nie je to také jednoduché. Architekt Gustave Eiffel chcel postaviť vežu v Barcelone, nie v Paríži. Myšlienku postaviť vežu navrhol španielskym úradom, ale tie ju zamietli s tým, že nechcú hromadu železa uprostred mesta. Španielske odmietnutie dalo Francúzom ich hlavný symbol.

Hlavná barcelonská ulica La Rambla sa tiahne od námestia Plaça Catalunya cez gotickú štvrť až k pamätníku J. Kolumba a končí pri Portáli de la Pau. Denne sa tu koná množstvo podujatí a zábavy a je ťažké uveriť, že La Rambla bola kedysi korytom rieky. Mesto sa rýchlo rozvíjalo a hradby boli pre obyvateľov príliš malé. V roku 1777 sa rozhodlo o ich zbúraní a ďalšom rozvoji oblasti. Vyschnuté koryto rieky sa stalo hlavnou ulicou Barcelony, pričom názov La Rambla, čo znamená „koryto rieky“, zostal.

Ak chcete navštíviť hlavnú barcelonskú ulicu, stačí, aby ste si vyhľadali Barcelona letenky, vybrali termín, ktorý vám vyhovuje a môžete vyraziť. Spoločnosť eSky ponúka 1,3 milióna ubytovacích zariadení po celom svete a jednoduchý proces rezervácie vášho letu.

Umelo vytvorené pláže a najväčší štadión v Európe?

Hoci Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora, rozvoj pláží je tu novým fenoménom. Ešte pred 30 rokmi nemali turisti ani miestni obyvatelia možnosť zažiť dovolenku pri mori. Dovtedy sa pobrežie využívalo len na priemyselné účely.

Štadión Camp Nou patrí futbalovému klubu FC Barcelona od 24. septembra 1957. Súčasná kapacita 98 787 divákov robí z Camp Nou najväčší štadión v Európe. Vo vnútri štadióna sa nachádza zaujímavá budova so špeciálnym účelom – malá kaplnka vedľa ktorej sa nachádzajú šatne, ubytovacie priestory, VIP salónik, tlačová miestnosť, niekoľko televíznych miestností, kabíny pre novinárov, kancelárie technických služieb, centrum športovej medicíny a ďalšie.

Na stránke eSky nájdete všetky letecké spoločnosti na jednom mieste, takže je na vás, či hľadáte let do Dubaja, alebo kamkoľvek chcete, ponuka letov bude široká.

Vedeli ste o Gaudího tajomnom symbole mesta?

Sagrada Familia je „ochrannou známkou“ Barcelony, všeobecne uznávaným symbolom mesta. Jej majestátne veže pôsobia skutočne nezabudnuteľným dojmom a samotná stavba je plná tajomstva a Gaudího zakódovaných posolstiev. Ale možno hlavným tajomstvom tohto majstrovského diela, ktoré bolo koncipované ako chrám zmierenia, je jeho nedokončenosť.

Stavba bola navrhnutá v gotickom štýle, ktorého stopy možno vidieť v krypte a apside, ale potom génius improvizácie túto myšlienku zmenil, experimentoval so štýlmi a vytvoril svoj vlastný jedinečný architektonický rukopis. Gaudí používal len veľmi málo plánov, sám si robil náčrty chrámu, čo bol dôvod, prečo práca trvala tak dlho. Na stavbe Sagrada Familia pracoval štyridsaťtri rokov, pričom ju nikdy nedokončil. V roku 1926 zomrel po tom, ako ho na križovatke ulíc Gran Via a Baylen zrazila električka.

V roku 1936 Gaudího dielne vyhoreli a až o dvadsať rokov neskôr sa práce na katedrále obnovili, teraz už len na základe malých fragmentov fotografií a skíc. Výstavba katedrály pokračuje dodnes, pričom neustále prekonáva finančné a iné ťažkosti.

Zdroj foto 1: RossHelen / shutterstock.com

Zdroj foto 2: Sergii Figurnyi / shutterstock.com

Zdroj foto 3: TTstudio / shutterstock.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať