Zásadné rozhovory riešia zásadné problémy

Zásadné rozhovory riešia zásadné problémy

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden postarší manželský pár. Peňazí nemali nazvyš a slovom tiež šetrili. Ona mala krásne dlhé blond vlasy a túžila po pozlátenom hrebienku, ktorý by si do nich zastokla. On mal po dedkovi vreckové hodinky, no nepoužíval ich. Chýbala mu retiazka, ktorou by si ich pripol o sako. Prišli Vianoce. Rozbaľovali si darčeky. On otvoril krabičku. Ona otvorila krabičku. On tam našiel retiazku k hodinkám. Ona tam mala pozlátený hrebienok do vlasov.

Smutne sa na seba pozreli. ,,Ja som predal svoje vreckové hodinky, aby som ti kúpil hrebienok. Ona si dala dole šatku z hlavy a povedala: ,,Ja som si ostrihala vlasy a predala ich, aby som ti kúpila retiazku k hodinám.”

Tento príbeh je pre mňa hrozný doják.

Viem, že sa v ňom dá nájsť mnoho ponaučení a inšpirácie. Ja sa však vždy pristihnem pri tom, ako si hovorím: ,,Keby sa boli bývali rozprávali…. “

Úspech človeka sa podľa Timothy Ferrissa dá zmerať počtom nepríjemných konverzácií, ktoré je ochotný viesť. Súhlasím s ním. Neraz som bola svedkom či dokonca aktérom nepríjemného zásadného rozhovoru, ktorý priniesol obrovskú úľavu a vyriešenie problému. A dokonca zlepšenie, utuženie vzťahu.

Keď ľudia počujú slovné spojenie ,,zásadný rozhovor”, veľmi často si vybavia premiérov, prezidentov či kráľov, ktorí za okrúhlym stolom rokujú o niečom veľmi dôležitom. Iste, tieto rozhovory majú veľký význam a dopad. V tomto seriáli nám ale ide o zásadné rozhovory, ktoré sú súčasťou našej (takmer) každodennej reality.

Sú to rozhovory, do ktorých vstupujú ľudia s rozličnými názormi. Napríklad vy a váš šéf. Vy veríte, že si zaslúžite povýšenie, on nie. Alebo vy a vaša mamina. Vy veríte, že teraz je najrozumnejšie ostať doma v izolácii. Ona sa každý druhý deň dožaduje návštevy od vás a vnúčat.

Sú to rozhovory, v ktorých ide o veľa. Debatujete s kolegami o novej business stratégii počas pandémie Corony. Hrozí, že ak sa nedohodnete, vaša firma to neustojí a zbankrotuje.

A do tretice – sú to rozhovory plné silných emócií. A tie sa počas rozhovoru ešte vyostria. Potrebujete sa rozlúčiť s vašou podriadenou, pretože ani po varovaní nedosahuje dohodnuté ciele. Tak to by sme mali hnev na vašej strane, hnev a obavu z budúcnosti na jej strane.

Pre úplné zarámcovanie ponúkam zoznam niekoľkých tém na zásadný rozhovor:

–Ukončenie partnerského vzťahu.–

–Rozhovor s kolegom, ktorý má neprístojné narážky.–

–Požiadanie blízkeho priateľa o vrátenie pôžičky.–

–Spätná väzba šéfke o jej správaní.–

–Kritické hodnotenie kolegovej práce.–

–Výmena názorov s teenagerom.–

–Riešenie problematiky starostlivosti o dieťa s exmanželom / exmanželkou.–

–Požiadanie príbuzných z vašej či partnerovej strany, aby vám nezasahovali do výchovy detí.–

–Rozhovor so spolupracovníkom o osobnej hygiene.–

Hovoríme o týchto rozhovoroch ako o rozhodujúcich, lebo ich výsledok môže výrazným spôsobom ovplyvniť kvalitu nášho života. Povýšenie v práci ovplyvní náš život. Naopak spätná väzba nadriadenému môže znamenať kariérnu samovraždu. Pretrhnutie väzieb s rodičmi či svokrovcami ovplyvní náš život. Autori knihy Zásadné rozhovory dokonca odvážne tvrdia, že odsúvané alebo zle odvedené zásadné rozhovory stoja za takmer všetkými chronickými problémami v tímoch a organizáciách.

Iróniou je, že čím je rozhovor zásadnejší, tým náročnejšie je pre nás si s ním poradiť. Máme na výber z troch stratégií:

I) Môžeme sa mu vyhnúť. Tváriť sa, že toho slona v strede miestnosti nevidíme. Zametať pod koberec. Na otázku ,,Čo ti je?” odpovedať ,,NIČ!”

II) Môžeme mu čeliť a zvládnuť ho priemerne.

III) Môžeme mu čeliť a zvládnuť ho na jednotku.

Tento seriál je tu pre vás, aby ste pri každom zásadnom rozhovore mohli siahnuť po možnosti číslo tri.

Najviac z tohto seriálu vyťažíte, keď si ho budete aplikovať na váš konkrétny prípad. Preto vám odporúčam malú domácu úlohu číslo 1:

1)   Popremýšľajte, s kým a o čom by ste chceli viesť zásadný rozhovor. Možno je to niečo veľmi aktuálne (rodinní členovia, ktorí nenosia rúška, zlozvyky partnera, ktoré vám v karanténe vadia ešte viac, prepúšťanie zamestnancov,…). A možno je to téma, ktorú pred sebou tlačíte už celé mesiace či roky. Napíšte si to.

2)   Aký výsledok si želáte? Aký sledujete s týmto zásadným rozhovorom cieľ? Čo konkrétne by ste ním chceli dosiahnuť? Na čom pomeriate, že išlo o úspešne zvládnutý rozhovor?

,,Naše životy sa skončia v deň, keď budeme mlčať o veciach, na ktorých záleží.” M.L.King

Prihlásiť sa na ONLINE KURZ môžete tu: https://bit.ly/onlinekurz-zasadne-rozhovory

Prihlásiť sa na WEBINÁR môžete tu: https://bit.ly/webinar-zasadne-rozhovory

Veronika Kultanová

Mohlo by vás zaujímať