fbpx

Zariaďte si útulný domov s prírodnými materiálmi

Zariaďte si útulný domov s prírodnými materiálmi

Dôvody na vytvorenie interiéru pripomínajúceho prírodu sú rôzne. Jednak je to veľký hit vo svete dizajnu už dlhé roky. No mnohí túžia po životnom prostredí, ktoré bude pokojným útočiskom pred ruchom každodenného mestského života. Nezáleží na tom, čo je vašou motiváciou, ak vsadíte na prírodné materiály, bude to dobré rozhodnutie jednak z estetického hľadiska, ale potešíte tým aj životné prostredie. 

Životným štýlom budúcnosti je udržateľnosť. Je pravda, že si vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu, pretože prírodné materiály sú drahšie. No zároveň sú aj zárukou vysokej kvality a budú vám verne slúžiť dlhé desaťročia. Pokiaľ vás čaká zariadenie novej domácnosti, asi vás zaujme článok od odborníkov internetového portálu Financer.sk o tom, čo je pôžička bez registra. Teraz sa ale vráťme k našej hlavnej téme, a to k vytvoreniu útulného domova pomocou prírodných materiálov.

Rozvážnosť prírody ukrytá v dreve

Základnú zložku domácnosti, v ktorej majú dominovať prírodné materiály predstavuje drevo. Je len málo kúskov zariadenia, v ktorom by sa nemohlo ukrývať. Pravdepodobne vám ihneď napadli drevený nábytok a dekoračné doplnky. No slúži i ako konštrukčný prvok v podobe trámov (najmä odhalených), strešných konštrukcií, schodov a zábradlí. Je to len na vás, či jeho vlastnosti budú odhalené alebo ukryté pod inými materiálmi, napríklad prírodným kobercom. Ak sa však rozhodnete, že drevo v stavebných prvkoch bude plnohodnotnou zložkou celkového dizajnu interiéru, dosiahnete dôstojný a zároveň veľmi domácky efekt.

Drevo nie je len vizuálny prvok. Dojem blízkosti prírody vám prinesie aj ďalšími vlastnosťami. Dôkazom toho, že jeho vôňa má obrovskú moc sú aj spomienky na Vianoce v detstve. Unikátne vplýva aj cez hmatový vnem. Drevo je teplé a jeho masívnosť môžete cítiť aj cez dotyky. Nezabudnite na adekvátnu starostlivosť, ktorá je ale jednoduchá a nevyžaduje si frekventovanú údržbu. 

Prvky, ktoré skutočne dýchajú 

Len darmo by sme hľadali byt, ktorého interiérový dizajn by netoleroval rastliny. Tieto zelené miláčikovia sa hodia všade a preto predstavujú istotu aj pre tých, ktorí nemajú až tak silný estetický zmysel. Nehrozí ani riziko prezdobenosti, izbových kvetín jednoducho nikdy nie je dosť. Pomôžu nám vytvoriť prostredie, ktoré určitým spôsobom každému podvedome pripomína „prirodzené médium“ alebo „pôvodný biotop“.

Venujte pozornosť tomu, aby ste si do svojho interiéru vybrali rastliny, ktoré sa v ňom budú cítiť dobre. Nie je jedno ani to, kde presne im v rámci bytu ponúknete miesto na život. Primárnym faktorom majú byť ich potreby a požiadavky, až potom prichádzajú na rad tie estetické. To isté platí aj na črepník. Aj ten je dekoračným prvkom, no jeho vlastnosti (veľkosť, materiál, priepustnosť) vo veľkom ovplyvnia to, ako sa bude jeho obyvateľ cítiť. 

Rastliny, ktoré nedýchajú

Ak milujete živé rastliny a máte vrodený talent na starostlivosť o ne, vytvorenie interiérového štýlu „mestská džungľa“ zvládnete ľavou zadnou. Živé rastliny dokážu zázračne zapadnúť do celku tak, že každá jedna si zachová svoju vlastnú unikátnosť. Pokiaľ ale na izbové kvety nemáte kapacitu, môžete ich nahradiť kvalitnými a „menej živými“ alternatívami. Samozrejme, nemáme na mysli umelé kvety.

Pohrajte sa s motívmi. Hitom posledných rokov je stena zdobená listami monstery. Trendom sa neustále prispôsobujú aj predajcovia, preto ľahko nájdete tapety s týmto alebo podobnými vzormi. Ďalšie doplnky tiež môžu imitovať zelenú krásu prírody, napríklad koberec alebo aj maľby na stenách. Podobný efekt môžete dosiahnuť aj jednoduchým použitím tmavej zelenej farby. 

V objatí požičaných prvkov

Prvky požičané od zvierat sú osvedčenými dekoratívnymi elementmi v rôznych oblastiach, a nie je výnimkou ani interiérový dizajn. Koža a vlasy posilnia komplexný dojem blízkosti prírody. Môže to byť mäkká, príjemná pohovka, koberček, kožený podsedák alebo pokojne aj čalúnenie. 

Tieto prvky potešia dokonca aj alergikov, takže sa oplatí ich používať aj za praktickým účelom. Prečítajte si, napríklad, aké úžasné vlastnosti má matrac so zložkou z konských vlasov na internetovej stránke zdravotne-matrace.sk. 

Zdroj fotiek: Freepik.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať