Zákaz nedeľného predaja nie je fér

Mnohé obchody sú podporou cestovného ruchu a žijú z nedeľného predaja.

Katarína Ruckschlossová spolu s manželom majú v Štiavnici obchodík. Viac ako 50 % ich tržieb pochádzalo z nedeľného predaja, pretože Štiavnica žije z návštev a cestovného ruchu najmä počas víkendov. Zákaz mať otvorené ich vedie do úpadku. A určite v tom nie sú sami…

Katka, ako dlho už máte obchodík v Štiavnici a čo všetko predávate?

Obchodík PEKNÝ DOMOV máme otvorený 6 rokov. Sústreďujeme sa na predaj oblečenia a bytových doplnkov. Ide hlavne o suveníry, darčekové predmety, oblečenie, kde sa zameriavame hlavne na predaj výrobkov z produkcie malých slovenských tvorcov a dielničiek. Ľudia, ktorí prídu do Štiavnice, sa radi pokochajú krásami mesta, ale tiež si radi so sebou odnesú kúsok zážitku vo forme darčeku pre svojich blízkych alebo pre ich vlastné potešenie.

Podporujeme predaj slovenských výrobkov preto, lebo si myslíme, že je to dôležité.

Najmä v časoch, ktoré teraz prežívame. Vzájomná podpora je niečo, vďaka čomu môžeme prežiť ťažké časy. Aj títo drobní výrobcovia majú svoje rodiny a potrebujú utiahnuť životné náklady.

Ako presne sa vás dotkol zákaz nedeľného predaja?

Hlavne poklesom tržieb. Ďalšou vecou je, že v nedeľu u nás pracujú dôchodkyne, ktoré, chvalabohu, sú veľmi vitálne a chcú pracovať, lebo nemajú inú možnosť a musia si privyrobiť k dôchodku. Je to paradox, ale musia, žiaľ, pracovať 70-roční dôchodcovia. Je to veľmi smutné. A častokrát je ich práca kvalitnejšia, než u mladšej populácie.

Na druhej strane sme si vzájomne veľmi vďačné za možnosť privyrobenia si. Preto chcem bojovať proti zatvoreniu obchodov v nedeľu. Nemyslím si, že by sa na to mali pozerať ľudia krivým okom.

Viem, že čas s rodinou je veľmi dôležitý, ale každý z nás prechádza v živote rôznymi etapami. Niekomu skrátka vyhovuje, že môže pracovať, pretože nemá doma malé deti. Ja, ktorá malé deti mám, som zase vďačná, keď môžem dať prácu práve aj takýmto ľuďom.

Veľa ľudí na internete hovorí na tému zákazu predaja v nedeľu ako o spáse pre predavačky. Ako to vnímajú vaši zamestnanci? Komunikujete s nimi na túto tému? Prekáža im, že pracujú v nedeľu?

U nás je to jednoznačné. U nás pracujú cez víkend predavačky dôchodkyne a tiež aj brigádnička. Oni sú vďačné za prácu aj počas nedele, resp. nie je im to vôbec na prekážku, pretože si užijú voľno cez týždeň a často môžu pomôcť svojim deťom s vnúčatami, keď rodičia ostávanú dlhšie v práci…

Teraz sa veľa diskutuje o plošnom zákaze predaja v nedeľu. Bude to znamenať koniec vášho obchodu?

Neviem, ale jedno viem, že to bude mať následky nielen pre nás, podnikateľov. Nie je to fér! Lebo vedľa nás všetko funguje aj v nedeľu a tiež sú tam ľudia pracujúci v nedeľu. Veď toto je tak nelogické rozhodnutie. Po pandémii tu ideme riešiť takéto veci a ekonomiku ešte viac potláčať smerom dole. Jednoducho, nie je obchod ako obchod a nie je podnikanie ako podnikanie.

Keď pôsobíte v oblasti podpory cestovného ruchu, čo je náš prípad, tak zatvorenie prevádzky v nedeľu naozaj hraničí s likvidáciou.

Potom sa pozastavujem nad tým, že prečo politici pri každej príležitosti hovoria, že je treba podporovať cestovný ruch na Slovensku. Nedáva mi to zmysel, keď na druhej strane nútia podnikateľov, ktorí sa na tom rozvoji majú spolupodieľať, aby mali zatvorené.

Kontaktovali ste už niektorých poslancov a komunikujú s vami?

Áno, pána premiéra Igora Matoviča. Ešte mi neodpovedal. Možno odpíše… Ja by som ale chcela apelovať aj na ľudí, ktorí šíria po internete, ale aj v iných médiách, prosby, aby ostali obchody zatvorené, pretože si myslia, že nám a predavačom to pomôže.

Nehnevajte sa na mňa, ale nás to ničí. Nám to nepomáha. Ja sa tiež nesnažím dávať rady v iných oblastiach podnikania, keď sa v tom nevyznám. Len preto, že nám ľudia chcú dopriať voľnú nedeľu, bez toho, aby si uvedomili, že nás touto cestou oberajú o naše živobytie, to je zvláštna forma pomoci.

Je to nevyžiadaná pomoc a my (nehovorím iba za seba, ale aj za ďalších majiteľov obchodíkov a za mojich dodávateľov) budeme veľmi radi, ak nechajú rozhodovanie, kedy máme mať otvorené, na nás.

Nie je možné podnikať s takým množstvom regulácií, ktoré napokon možno vyregulujú zvýšenú nezamestnanosť aj v konečne sa rozvíjajúcej Štiavnici. Komu to bude slúžiť?

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Ak chcete vedieť viac o faktoch a mýtoch…tu je k tomu článok..

Mýty a fakty o zákaze nedeľného predaja

Mohlo by sa vám páčiť… už 19.6.2020 – využite rekreačný poukaz…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať