Záhradníctvo ako terapia a nový spôsob relaxu?

Záhradníctvo ako terapia a nový spôsob relaxu?

Trend záhradkárčenia sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. A nielen na vidieku, ale aj v meste si ľudia začali pestovať na terasách a balkónoch svoje vlastné produkty. Svojím dielom k tomu prispela aj pandémia a čoraz vyššie ceny zeleniny a ovocia v  obchodoch. Možno vás ale prekvapí,  že mnohí ľudia tomuto trendu podľahli práve z dôvodu relaxácie.

Nie je predsa nič jednoduchšie, ako si pri príjemnej činnosti na záhrade odpočinúť od práce a všetkých negatívnych myšlienok.

Prečo je záhradkárčenie zdravé a robí nás šťastnými?

Každý, kto pracuje v záhrade či na balkóne, skrášľuje nielen svoje okolie, ale robí niečo aj pre svoju kondíciu a psychiku. Záhrada je vďaka tomu ako balzam na dušu. A v poslednej dobe to platí dvojnásobne, pretože napriek ústupu pandémie, tu máme ďalší konflikt, ktorý na nás vplýva ešte intenzívnejšie.

Pravidelná starostlivosť o záhradu s výkonnou aku pílou preto môže naše negatívne myšlienky vyhnať z hlavy veľmi rýchlo. Aj z pohľadu odborníkov je pri strese a depresiách dôležité, ak svoju myseľ a ruky zamestnáme inými príjemnými činnosťami. Silné puto medzi majiteľom a záhradou je navyše obohatené o osobné spomienky a príbehy.

Takže, či už vezmete do rúk moderné aku kosačky alebo lopatu, o psychofyzickú pohodu bude postarané a zároveň si skrášlite okolie.

Ideálna činnosť pre zdravie vášho srdca

Záhradníctvo je aj ako mierne kardio cvičenie. Aj keď sa nutne nezapotíte, stále stimuluje krvný obeh a tým priaznivo pôsobíte na srdce. Podobne ako pri behu alebo bicyklovaní, aj pri pohybe na záhrade, precvičujete svoje telo a zároveň si kvetmi a dokonalou úpravou trávnika vytvárate ideálne prostredie na relax.

Pracujete na svojich svaloch

Či už čistíte moderné vonkajšie žalúzie alebo záhradný nábytok od peľu a prachu, práca na záhrade precvičuje každý jeden sval vášho tela. Zdvíhanie, ohýbanie, tlačenie, kopanie a mnohé iné činnosti nahrádzajú posilňovňu a pomáhajú vám spáliť nadbytočné tuky i kalórie.

Budete sa cítiť šťastnejšie

Veda už veľmi dávno zistila, že príroda a zelené plochy sú pre naše telo a myseľ ideálne. A nie sú to len farby, ale aj príjemné zvuky a vzduch s vyššou koncentráciou záporných iónov, ktoré na nás v tomto prostredí dobre vplývajú. Okrem relaxácie, môžeme pociťovať aj zníženie krvného tlaku a zmiernenie niektorých druhov bolestí.

Sejbou, sadením a rytím rukami do pôdy nadobúda záhradníctvo aj meditatívny charakter, čím ešte  účinnejšie pomáha odbúravať stres a zabezpečuje dobrú náladu.

Podporíte svoje zmysly

Záhradkárčenie vylepšuje aj náš čuch, sluch a hmat, cvičíme rovnováhu a naťahujeme unavené svaly. Dostávame sa tak do súladu s našou povahou a našimi možnosťami, čo podporuje kreativitu. Vnímanie množstva dojmov pri práci v záhrade je vďaka tomu všetkému balzamom pre naše zmysly.

Zabezpečíte si zdravú domácu stravu

Ak pestujete okrem kvetov aj ovocie či zeleninu, profitujete zo záhrady pri rodinnom dome alebo na terase dvojnásobne, pretože ku kondícii a relaxu prispieva aj zdravé a doma dopestované jedlo, o ktorého pôvode máte všetky dôležité informácie.

Nájdite si preto po práci na svoju záhradu čas a prospeje to nielen jej, ale aj vašej kráse a celkovému zdraviu.

Zdroj obrázka: Iryna Inshyna/Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

 

Mohlo by vás zaujímať