Bohunka Koklesová: Snažíme sa zachrániť chátrajúcu funkcionalistickú krásu liečebného domu Machnáč

Záchrana liečebného domu Machnáč Trenčianske Teplice
Bohunka Koklesová, historička umenia a rektorka VŠVU

Zachovanie kultúrnych pamiatok na Slovensku  – Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

Dnes sa budeme rozprávať na tému barbarstva. Nie len takého obyčajného. Pôjde o barbarstvo ku kultúrnym pamiatkam. Rozhodla som sa dať priestor tejto téme preto, že na Slovensku máme mnohé kultúrne pamiatky často v žalostnom stave. Teda tie, ktoré ešte stoja. Navyše pribúdajú prípady, kedy sa majetok dostal čudným, ba pofidérnym spôsobom, do rúk schránkových firiem a vyzerá to tak, že tie nelenia a častými prevodmi majetku odďaľujú procesy.

Čas však plynie a zub času nahlodáva stavby, ktoré postupom rokov zvládnu už iba jedno. Spadnúť!

Toto hrozí aj Machnáču – liečebnému domu v Trenčianskych Tepliciach ( PODCAST )

Rektorky VŠVU Bohunky Koklesovej som sa pýtala aj:

  • Vy ste historička umenia a od roku 2018 vediete aj Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Ako sa dívate na stav našich historických a kultúrnych pamiatok?
  • Posledné mesiace venujete svoju energiu liečebnému domu Machnáč. O čo ide v prípade tejto kultúrnej pamiatky? A ako je možné, že ju dnes vlastnia schránkové firmy?
  • Je šanca, že sa Machnáč podarí zachrániť? Existuje cesta?
  • Pani ministerka kultúry SR spomenula ako kultúrnu udalosť roka práve aktivity Spoločnosti Jaromíra Krejcara, Doslovne povedala: (..) „Ak by som mala vybrať len jeden mimoriadny počin roka v kultúre, chcela by som vyzdvihnúť angažovanosť, zanietenosť a spoločnú snahu kultúrnej obce, neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara, samosprávy mesta a ministerstva kultúry zachrániť a obnoviť bývalý liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, dlhodobo chátrajúcu funkcionalistickú krásu. Som presvedčená, že vlastníctvo národnej kultúrnej pamiatky zaväzuje aj voči budúcim generáciám. Túto snahu vnímam ako autentický prejav vzťahu ku kultúrnym hodnotám. Bohunka, Kto všetko vám s agendou pomáha?
  • Čím by sa mohol tento priestor stať? Ako by mohol slúžiť ľuďom?
  • Chystáte aj crowdfounding. Budú sa doň môcť zapojiť aj bežní šudia, ktorým záleží na zachovaní kultúrneho dedičstva?

Celý rozhovor nájdete tu. Pozn. Pre vypočutie stlačte PLAY a ste v deji : – ). (Ak počúvate na telefóne mimo podcastovú platformu priamo v článku, musíte si nastaviť DISPLAY a JAS na zhasnutie nikdy… Inak vám zvuk po chvíli vypne…)

Všetky informácie o iniciatíve okolo liečebného domu Machnáč nájdete aj na https://jaromirkrejcar.com/. Myslím si, že táto pamiatka si zaslúži našu pozornosť. Preto ak viete akýmkoľvek spôsobom pomôcť, pridajte sa k iniciatíve. Pomôže aj zdieľanie rozhovoru na vašich sociálch sieťach.

Verím, že sa vám naše rozprávanie páčilo. Budem rada, ak sa o tento ale aj ďalšie naše podcasty podelíte s vašim priateľmi. Sme na všetkých platformách.

SPOTIFY

APPLEPODCAST

GOOGLEPODCAST

OVERCAST

RADIO PUBLIC

ANCHOR FM

PODBEAN

Páčia sa vám naše podcasty?

Zdieľajte ich s vašimi priateľmi a prípadne mi pošlite tip na hosťa.

Martina Valachová

Krásny deň a dopočutia

Mohlo by vás zaujímať